Telefona Öksürerek Koronavirüs Olup Olmadığınızı Öğrenmeniz Mümkün

0

Günümüzde en ufak bir öksürükten bile kaygı duymak, normal hale gelmiş durumda. Bu öksürüğün sebebinin COVID-19 mu olduğu yoksa yalnızca boğaz …

Günümüzde en ufak bir öksürükten bile kaygı duymak, normal hale gelmiş durumda. Bu öksürüğün sebebinin COVID-19 mu olduğu yoksa yalnızca boğaz temizlemesi mi olduğu belki de en araştırılan günlük olaylar arasında bulunuyor olabilir. Neyse ki MIT araştırmacılarının yeni geliştirdikleri bir yapay zeka sistemi ile bu problemin yanıtını artık daha net bir biçimde almak mümkün olabilir. Yeni geliştirilen AI, asemptomatik olsalar bile kişilerın öksürmelerinin COVID-19 nedeniyle olup olmadığını belirleyebiliyor. Buradaki kilit yöntem ise, yeni Koronavirüs’ün etkilerini gösteren ufak değişiklikleri fark edebilecek bir sinir ağı serisi geliştirmekti.

Bir sinir ağı, ses gücü ile ilgili sesleri belirliyor. Bir başkası nörolojik gerilemeyi ortaya çıkaran duygusal durumları, yani yükselen yılgınlık yahut “düz etki” gibi durumları dinliyor. Bunun yanı sıra üçüncü bir ağ da solunum performansındaki değişiklikleri ölçüyor. Bunların yanı sıra çalışan bir algoritma da kas bozunmasını (yani daha zayıf öksürükleri) kontrol ediyor ve bütün bunlar bir araya geldiğinde kişinin sağlığının hemen hemen tam olan bir resmi elde ediliyor.

AI, erken testlerde oldukça başarılı gözüküyor. Ekip serisini on binlerce öksürük ve konuşma örneği ile eğittikten sonra teknoloji, doğrulanmış COVID-19 vakalarından gelen öksürükleri %98,5 oranıyla tanımayı başardı. Bunun yanısıra görünüşte asemptomatik olan bireylerin de tamamını belirlemeyi başardı.

Tabii ki bu teknolojinin bariz sınırlamaları da bulunuyor. Teknoloji, benzer davranışa sebep olabilecek başka durumları olan semptomatik bireyleri teşhis etmek için kullanılmayı amaçlamıyor. Bunun yanısıra oldukça yetenekli olsa da, hasta olup olmadığınızı belirlemek için bu teknolojiyi kullanmanız hedeflenmiyor.

Lakin bunun yalnızca teorik bir çalışma olmadığını da belirtmekte yarar var. Bilim kişilerı, virüs için bir ön tarama olarak kullanılabilecek bir “kullanıcı dostu” uygulama geliştiriyorlar. Bu uygulama aracılığıyla günde yalnızca bir kere mobil cihazınuza öksürerek dışarı çıkmanızın diğer bireyler için güvenli olup olmadığı hakkında fikir almanız mümkün. Bazı zaman araştırmacılar, eğer araç arka planda devamlı olarak dinleme yaparsa bunun salgını durdurabileceğini bile öneriyorlar lakin böyle bir çalışma şeklinin ciddi mahremiyet sorunlarını doğuracağı düşünülürse, bunun büyük bir “eğer” olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Ayrıca Bakınız.  Gece yoğurt yemek kilo aldırır mı?

Cevap bırakın