Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Temizlik hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Alışık olmayanların kulağına biraz değişik gelse de temizlik bir hastalıktır. Bunun Yanı sıra her dört kadında birinde bu hastalık görülür. Bu durum ise ilerledikçe ciddiyetini artıran bazı sağlık sorunlarını da yanında getirir. Aşırı temizlik yapma isteği ve titizlik ruhsal bozukluğun tasvir eder. Peki temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir? Siz değerli okurlarımız için bu soruların cevaplarını inceledik.

Erkeklere oranla kadınlara görülen temizlik hastalığı obsesif kompulsif kişilik bozukluğundan kaynaklı ortaya çıkar. Obsesif bozukluğun bir çeşidi olan temizlik hastalığı takıntılı bir biçimde her şeyin kirli olduğunu düşünmedir. Bunu tetikleyen diğer bir ruhsal durum ise anksiyete bozukluğu yani şüphecilik ve saplantılı düşünme rahatsızlığıdır. Bu hastalar istem dışı hareket ederler. Elini yıkamasına rağmen temizliğinden emin olmadığından bu eylemi tekrarlar. Hastalık tedavi edilebilir. Lakin bu tedavi yöntemine hastanın açık olması gerekir. Beynin altında yatan bazı travmatik durumlar bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu hastalar genel olarak çocukluk senelerinda yaşadıkları dikkate alınır. Çünkü erken tedavi edilmediğinde bu hastalık ileri dönemlerde hastanın hem fiziksel hem ruhsal daha ciddi problem ve rahatsızlıklar yaşamasına yol açar.

BU HASTALAR BAŞKALARI İLE YAŞAYAMAZ!

Aile, sosyal ve iş yaşamını olumsuz etkiler. Etrafında kimseyi istemeyen bu bireyler genel olarak asosyal bir hayatı tercih eder. Zamanının büyük bir kısmını temizlenmeye ve temizlikle geçirir. Temizlik yaparken fiziksel yaşadığı sağlık sorunlarını hissetmez. Bu hastalar da bunun yanı sıra iletişim problemleri de yaşanır.

TEMİZLİK HASTALARINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Devamlı deterjanlarla içli dişli olduğundan kaşıntı ve döküntü gibi cilt problemlerini çok fazla yaşarlar aynı zamanda göz problemleri de kendini gösterir.

Fiziksel olarak eklem ve kemiklerinde ciddi hasarlar alabilir.

Ayrıca Bakınız.  Bel Ağrısının En Büyük Nedeni

Depresyon, stres ve beyindeki sinirleri zorlama sonucu burun kanaması, baş dönmesi gibi durumlar bile yaşayabilir.

Hastalığın tetiklediği en tehlikeli durum ise birinin zamanla kendinden nefret etmesidir. Nadiren görülen intihar vakaları bile mevcuttur.

TEMİZLİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yakınına bile dokunmak istemez

El ve yüzünü devamlı yıkar

Devamlı temizlik yapar

Eve misafir gelmesin diye kimse ile görüşmez

Kirli gördüğü her şeyi yıkamak ister

Belirli temizlik malzemelerine karşı bağımlılık mevcuttur.

TEMİZLİK HASTALIĞININ NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MIDIR?

Hastanın ilk olarak yaşadığının bir hastalık ve nasıl tedavi edileceği olması gerektiğini kabul etmesi gerekir. Uzman bu hususta hastayı ikna ettikten sonra hastalığın boyutuna göre tedavi uygulamaya başlar. Üç çeşit tedavi mevcuttur. Biri hormonları düzenlemek ve böylece birinin mutlu olmasını sağlamaktır. Diğeri antidepresan ilaç tedavi yöntemidir. Son olarak ise manyetik dalgalarla beynin sinirleri düzenlenip uygulamalı tedavi sağlanır. Nüksetme ihtimali yüksek bir hastalık olduğundan hasta devamlı gözetim ve tedavi altına tutulur.Cevap bırakın