Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tereyağı kilo aldırır mı? Diyette tereyağı mı zeytinyağı mı? Tereyağın kalorisi…

Tereyağı kilo aldırır mı? Diyette tereyağı mı zeytinyağı mı? Tereyağın kalorisi…

Sabah kahvaltılarında mis gibi kokusuyla bol tereyağlı reçelli ekmekler her ne kadar damak zevkimize hitap etse de diyette tereyağı tüketimine dikkat etmekte yarar var. Tereyağın faydaları ve zararlarını öğrenmek istiyorsanız haberin ayrıntı kısmına inceleyebilirsiniz. Tereyağı kaç kalori, tereyağın faydaları! Tereyağı kilo aldırır mı?

Yemeklere hoş bir lezzet katan yağlar içinde en sık kullanılanlardan birisi olan tereyağı, çorbadan tatlıya kadar bir çok tarifte kullanılmaktadır. Sağlıklı beslenme hususunda genelde tereyağı tüketiminden uzak durulması gerektiğine aşina olsak da bunun ne kadar doğru olduğunu veya hangi miktarın fazlasının sakıncalı olduğunu bilmek mühimdir. Özellikle de kilosuna dikkat edip ince ve fit bedendeki formunu korumak isteyen kadınların diyette tereyağı tüketimi hususunda düşünceli olduğu görülebilmektedir. İçerisinde A vitamini, CLA ve Omega-3 bulunduran tereyağı, sağlıklı bir gelişiminde en zengin besin kaynaklarındandır. Kurabiyelere kıtırlık katıp, mis gibi kokusuyla lezzetli mi lezzetli bir pilavın ana kahramanlarından olan tereyağı diğer yağlardan daha değişik bir kalori miktarına sahiptir. Peki tereyağı sağlıklı mı, sağlıksız mı? Diyette tereyağı tüketiminde önemle üstünde durulması gerekenler…

Canan Karatay'dan diyete uygun kahvaltı tarifleri! Diyet kahvaltı tabağı nasıl hazırlanır?

TEREYAĞI KAÇ KALORİ? TEREYAĞI BESİN DEĞERLERİ:

Kıtır kurabiyelerin, çorbaların mis kokusu, tane tane dökülen lezzetli bir pilavın gizli kahramanı olan tereyağının kalorisi diğer yağlardan farklıdır. İşte ölçülerine göre tereyağı kalorisi…

Tereyağı kilo aldırır mı? Tereyağı besin değerleri

1 çay kaşığı tereyağı kalorisi: 30 kalori
1 kaşık tereyağı kalorisi: 113 kalori
100 gram tereyağı kalorisi: 753
1 tatlı kaşığı tereyağı: 38 kalori
1 çay bardağı dolusu tereyağı: 753 kalori
1 su bardağı dolusu tereyağı: 1431 kalori
250 gramlık bir paket tereyağı: 1883 kalori

TEREYAĞI BESİN DEĞERLERİ:

100 gram miktarındaki tereyağında şu besin değerleri mevcuttur:

0.85 gram karbonhidrat
0.19 gram protein
83.22 gram yağ
191 mg kolesterol
7 mg sodyum
20 mg potasyum
15 mg kalsiyum
559 iu A vitamini
0.09 gram demir bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Cilt kuruluğu için doğal yöntemler

Kalıcı ve sağlıklı zayıflatan diyet listeleri

KAHVALTIDA TEREYAĞI YEMEK KİLO ALDIRIR MI?

Tereyağlı reçel

Sağlıklı beslenmek isteyen bir kişi gün içinde tüketmesi gereken yağ miktarını, harcadığı enerjinin %25’ i kadar olmalıdır. Diyette formunuzu korumak istiyorsanız, tüketeceğiniz tereyağı miktarı kadar türüne de dikkat etmelisiniz. Zayıflamak isteyen bireylerin margarin tüketmeleri yerine doğal tereyağı tüketmelerini öneriyor.

Besin değerleri yüksek olduğundan dolayı bir nevi tok tutucu detaya sahip olan tereyağının faydalarını ve ölçüsü kaçtığı zaman ki etkilerine şu biçimde bakabiliriz:

Sabah kahvaltısında reçel kilo aldırır mı? Diyet için ev yapımı kolay şekersiz reçel tarifleri

TEREYAĞININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELER?

Tereyağı kalorisi

Mineral yönünden zengin olan tereyağı içinde çinko ve antioksidanlar yönünden da kuvvetlidir.

Bağışıklık dostu olan bu besin kemik sağlığına iyi gelme, enfeksiyon oluşumuna karşı koruyucu olma ve tüm bedeni zararlı maddelerden temizleme gibi işlevleri mevcuttur.

Daha az acıktırmaya yarayan tereyağı, sıvı yağ ve margarin ile kıyaslandığı vakit daha sağlıklı olduğu görülmektedir. İşlenmediği için sağlıklı olduğu bilinen tereyağı, özellikle de troid hastalarına iyi gelmektedir.

İçinde tuz bulunduran tereyağı kişide ödemi arttırabilir. Düzenli tüketildiği zaman kilo alımına yol açabilmektedir.

TEREYAĞI MI ZEYTİNYAĞI MI? HANGİ YAĞ TERCİH EDİLMELİ?

Tereyağı mı zeytinyağı mı?

E ve A vitaminleri yönünden zengin olup fosfor ve kalsiyum değerleri de yüksek miktarda olan tereyağı vücudun gereksinimlerini karşılamak için yeterli gelmektedir. Tokluk ve enerji sağlaması sebebiyle tercih edilebilecek olan zeytinyağının kalorisi tereyağın kalorisine göre bir tık daha düşük. 100 gram tereyağında 0,06 gram karbonhidrat, 0,85 gram protein var iken, zeytinyağında 100 gram yağ ,0 karbonhidrat ve protein yer alıyor.

Biri bitkisel, diğeri de hayvansal ürünler oldukları için temelde değişikliklere ve farklı özelliklere sahipler. Etki alanları farklı olsa da hem tereyağı, hem zeytinyağı gereğinden fazla bitirildiğinde sağlık problemlerine neden olabilmekte. Araştırmalar, özellikle tereyağının gereğinden fazla tüketilmesi durumunda kolesterol yükselttiğine dair sonuçlara vurgu yapıyor.

Ayrıca Bakınız.  Takma kirpiklerin zararları nelerdir? Uzmanlar uyardı!

Bir diğeri diğerinden daha sağlıksız demek doğru olmaz. Siz iyisi mi her ikisini de sofralarınıza taşırken belli miktarlarda, gereğinden fazla olmayacak biçimde konuk etmeye özen gösterin.Cevap bırakın