TRT’nin ilk kadın spikeri

0

Habercilik sektöründe bayanlara ışık olan, gerçekleştirdiği unutulmaz yayınla ismini unutulmaz kişiler arasına yazdıran Nuran Devres, Türkiye …

Habercilik sektöründe bayanlara ışık olan, gerçekleştirdiği unutulmaz yayınla ismini unutulmaz kişiler arasına yazdıran Nuran Devres, Türkiye’nin ilk kadın haber spikeri olarak TRT yayıncılığında da mühim bir seviyeye gelmiştir. Yazdığı dizilerle de büyük büyük alkış alan Nuran Devres kimdir, hangi dizileri yazmıştır. İşte cevabı.

Günümüzde kadın haber spikeri sayısı, erkek spikerlere oranla fazla durmakta bazı zaman ana haberlerin çoğunluğu da kadın haber spikerleri tarafından yönetilmekte. Alanında başarılı isimler olmuş bu kadınlara yolu açan ise, 1968 senesinde mesleğine başlayıp Türkiye’nin ilk ve o dönemler için tek kadın haper spikeri olan Nuran Devres olmuştur. Mesleğinde ilerleyen ve bir zaman sonra program sunuculuğuna ve radyo oyunları yazarlığı, oyun çevirmenliğine başlayan Nuran Devres, bugün TRT denilince de akla gelen ilk isimlerdendir. Peki Nuran Devres’in spikerlikten senaristliğe doğru ilerleyen kariyeri nasıl başlamıştır? Sizler için bir araya getirdik…

NURAN DEVRES KİMDİR?

Devres, Ankara’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Hala ortaokul senelerinda, Belçika’da olan ağabeyinin yanına gittiğinde seyrettiği haber spikerlerinden çok etkilendi ve mesleğini belirledi.

Üniversitede okurken TRT’nin açmış olduğu spikerlik sınavlarına girdi ve kazandı. O zamanlar hala deneme yayınları yapan TRT’nin 31 Ocak 1968 tarihli yayınında yayını şu tarihi sözlerle açtı:

‘Burası 3. bant 5. kanaldan deneme yayınları yapan Ankara Televizyonu. Bugün 31 Ocak 1968. Bu akşamki deneme yayınlarına başlıyoruz.’

TRT’de uğraştığı 3 yıllık sürede program sunuculuğu da yaptı. 1971 senesinde Amerika’nın Sesi Türkçe Servisi için açılan sınavı kazanıp Amerika’ya gitti. 6 yıl kalması gerekirdi lakin 1 yıl sonra Türkiye’ye dönerek radyo oyun yazarlığı ve çeviriler yapmaya başladı.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada kavun görmek ne demek?

1987 senesinde senaristliğe başladı. Hep entrika konuları işlediğinden dolayı, Entrikalar Kraliçesi unvanını aldı. Marziye, Melekler Adası, Aşk ve Kibir, Sahra gibi pek çok unutulmaz dizinin senaristidir.


Cevap bırakın