Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Enerji kaybı, motivasyon eksikliği, diğerlerine karşı negatif tutum ve kendini geri çekme şeklinde ortaya çıkan tükenmişlik sendromu, genel …

Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Enerji kaybı, motivasyon eksikliği, diğerlerine karşı negatif tutum ve kendini geri çekme şeklinde ortaya çıkan tükenmişlik sendromu, genel olarak depresyonla karıştırılabiliyor.

Tükenmişlik sendromunu depresyondan ayıran en mühim donanımın çalışma hayatıyla ilgili olduğunu söyleyen uzman kişiler, “Depresyon, çalışma hayatıyla ilişkili bir kavram değildir ve her türlü yaşamsal olaydan kaynaklanabilir. Oysa tükenmişliğe neden olan yalnızca iş yaşamıdır” uyarısında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva, tükenmişlik sendromu ile Enerji kaybı ve motivasyon eksikliği

Tükenmişlik sendromunun “profesyonel bir kişinin mesleğinin anlamı ve amacından kopması, hizmet verdiği kişiler ile artık gerçekten ilgilenemiyor olması” biçiminde tanımlandığını söyleyen Gülçin Şenyuva, “Tükenmişliğin ana sahip olduğu sahip olduğu özellikleri enerji kaybı, motivasyon eksikliği, diğerlerine karşı negatif tutum ve aktif olarak diğerlerinden geri çekilmeyi içerir. Tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık hissi olmak üzere üç boyutu bulunmaktadır” dedi.

İlgili haberimiz: Tükenmişlik sendromu ve depresyon birbirinden farklı

Tükenmişlik sendromunun depresyonla karıştırabildiğini kaydeden Gülçin Şenyuva,
depresyon ve tükenmişlik sendromunun benzer belirtileri olmasına karşın farklı sorunlar olduğunu vurgulayarak şunları belirtti:

“Tükenmişlik sendromu ve depresyon arasındaki ilişki araştırıldığında tükenmişliğin depresyonla ilişkili olduğu lakin kendine has sahip olduğu sahip olduğu özelliklerin olduğu ve tükenmişliğin stresin bir alt tipi olmadığı belirlenmiştir.

Stresi tükenmişlikten ayıran en mühim özellik, stresin çalışma hayatıyla ilişkili bir kavram olmaması ve her türlü yaşamsal olaydan kaynaklanabilmesidir. Oysa tükenmişliğe neden olan yalnızca iş yaşamıdır.

Çalışmalarda duygusal tükenme ile depresyon arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kişide var olan stresin iş ortamını ters yönde etkileyerek tükenmişliğin daha da artmasına neden olabileceği bilinmektedir.”

Depresyon belirtileri

Stresin, tüm yaş gruplarında en sık rastlanan psikiyatrik rahatsızlıklardan biri olduğunu kaydeden Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva, stresin bilişsel, fizyolojik-davranışsal ve duygusal olmak üzere 3 farklı grupta belirtileri olduğunu ifade etti.

  • Bilişsel belirtiler: Konsantrasyon sıkıntıları, kararsızlık, öz saygının azalması, umutsuzluk, intihar düşünceleri gibi belirtiler
  • Fizyolojik ve davranışsal belirtiler: Uyku ve iştah problemleri, psiko-motor problemler, yorgunluk, hafıza problemleri
  • Duygusal belirtiler: Üzüntü, çöküntü, durgunluk, isteksizlik, umutsuzluk, karamsarlık ve çaresizlik hissi
Ayrıca Bakınız.  Labioplasti ( iç dudak sarkması ) Ameliyatı

Belirtiler iki hafta sürüyorsa dikkat!

Belirtilerin en az iki hafta süreyle hemen hemen her gün olması durumunda depresyon tanısı konulabildiğini kaydeden Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva, stresin uygun bir tedavi neticesinde bireylerde %80-90 arası başarılı sonuçlar ortaya çıkarıldığini sözlerine ekledi

Gülçin Şenyuva, “Stresin nasıl tedavi edileceği için farmakolojik tedaviler, elektro konvülsif tedaviler ve psikoterapiler bulunmaktadır. Psikoterapi sürecinde değişik kognitif ve davranışçı teknikler kullanılarak bilişsel, duygusal ve davranışsal depresif yapılanma değiştirilir. Kanıta dayalı araştırmalar, KDT’nin depresyon nasıl tedavi edileceğinde tesirli bir terapi olduğunu göz önüne sermektedir” dedi.

Depresyon, tedavi edilmelidir

Depresyon belirtilerinin olması ve kişinin yaşamını belirgin olarak etkilemesi halinde mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini kaydeden Gülçin Şenyuva, “Tedavide amaç akut zamanda iyilik halinin sağlanması, sürdürme döneminde iyilik durumunun devamı, idame döneminde yeniden hastalanmasının engellenmesidir” dedi.

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ