Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek (IVF) metodu, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve uzun zamandır tercih edilen bir yardımcı üreme tekniğidir.

Nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo yahut ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek metodu ile çiftler bebek sahibi olabiliyor.

Tüp bebek nasıl tedavi edileceği, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak vücut haricinde, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır.

Döllenen yumurtalar ayırınmeye başlayıp, embriyo adı verilen ilk gelişim aşamalarını laboratuvar ortamında geçirirken, anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra elde edilen gebeliğin Tamamen doğal yollarla oluşan gebeliklerden farkı kalmaz.

Tamamen doğal gebelikten farkı dölleme işleminin laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmesi ve döllenen yumurtaların anne rahmine tekrar geri yerleştirilmesidir.

Özellikle erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek nasıl tedavi edileceğinden evvel Aşılama nasıl tedavi edileceği de tercih edilebiliyor. Bu yöntemde toplanan spermler rahim içine transfer ediliyor.

Tüp bebekte yumurtaların yerleştirilme işlemi iki biçimde yapılır:

Laboratuvar ortamındaki dölleme işlemi ya spermleri yumurtaların yanına bırakıp bu spermlerin kendi kendilerine yumurtanın içine girip dölleme işlemini gerçekleştirmesini beklemek şeklinde (klasik tüp bebek-IVF) olur.
Mikroskop altında spermin bir pipet yardımı ile doğrudan yumurtanın içine enjekte edilerek döllemenin sağlanması (mikroenjeksiyon) şeklinde olmaktadır. Tüp bebek uzman kişilerı iki yöntem içindeki tercihi çiftlerin sahip olduğu özelliklerine göre belirler.

Tüp Bebek nasıl tedavi edileceği Hakkında araştırılan sualler:
Embriyo Nasıl Oluşur?

Erkekten alınan spermin, olgunlaşmış yumurtanın içerisine doğrudan enjekte edilmesinden sonraki gün, yumurtada iki çekirdek gözlemlenmişse eğer; bu yumurtanın döllenmiş olduğunu gösterir. Bu çekirdekler köklerinin birisini anneden diğerini ise babadan alır. Yumurta toplama işleminden 2 gün sonra ise döllenen yumurtalar ayırınüp 2-4 hücreli embriyoları oluşturur. Üçüncü gün, embriyo ortalama olarak 8-10 hücreye ayırınmüş olur. Beşinci gün ise embriyoda bir boşluk meydana gelir. Plasenta ve fetal dokular oluşmaya başlar. Bu aşamadaki embriyo “blastosist” ismini alır.

Ayrıca Bakınız.  Hamileliğin ilk günlerinde uykusuzluk olur mu?

Embriyo Transferi Nedir, Ne Zaman Yapılır?
Tüp bebek nasıl tedavi edileceğinde gerçekleştirilen en son süreç embriyo transferidir. Yumurta ve spermin laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo oluşumu sağlandıktan sonra, bu embriyonun bir kateter ile anne rahmine aktarılması ile transfer sağlanmış olur. Oluşan embriyolar analiz edilerek en kalitelileri seçilir ve anne rahminin içerisine bırakılır. Bu zamandan sonra embriyoların rahim içerisinde tutunması ve gebeliğin oluşması beklenir. Tedavinin hangi gün yapılması gerektiğine kişinin tedavi öyküsü, yaşı, embriyoların kalitesi ve sayısı gibi birçok etken değerlendirildikten sonra karar verilir.

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?
Embriyo transferi anestezi gerektirmeyen basit bir işlemdir. Ultrason ile gözlemlenerek yapıldığı için işlem sırasında idrar torbasının dolu olması gerekir. Anne adayı jinekolojik muayene olacakmış gibi hazırlandıktan sonra serviks olarak adlandırılan rahim girişi, işlemi yapacak doktor tarafından ılık bir sıvı ile temizlenir. Uygun besiyeri içerisinde toplanan embriyo, kateterinin içine çekilerek rahim boşluğuna bırakılır. Ve Böylece transfer tamamlanmış olur.
Embriyo Transferi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Fiziksel olarak anne adayını yorabilecek her türlü aktiviteden uzak durulmalıdır.
Egzersiz ve spora ara verilmelidir.
Anne adayı olabildiğince kendisini stresten korumalıdır.
Transfer işlemi daha sonra ilk gün duş alınmamalıdır. Sonraki günler ayakta duş alınabilir.
Doktor bilgisi haricinde kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.
Anne adayı doktorunun vereceği tavsiyelere harfiyen uymalıdır.

Tüp Bebek nasıl tedavi edileceğine Ne Zaman Başvurulmalıdır?
Kadınlarda doğurganlığın en yüksek olduğu dönem 20’li yaşların başı ve ortasıdır. 20’li yaşların son dönemi ve 30’lu yaşların ilk dönemi itibariyle doğurganlık seviyesi yavaş yavaş azalmaya başlar. 35 yaş sonrası doğurganlık seviyesinde görülen azalma daha da artar. Erkeklerde yaşa bağlı olarak üreme potansiyeli azalsa da bu süreç kadınlara oranla daha yavaş ilerler. Doğurganlığı engelleyen pek çok etken vardır. pek çok etkenin aynı anda görülmesi de sıklıkla karşılaşılan problemlerdendir. Bazı durumlarda ise kadın ve erkekte herhangi bir problem gözlemlenmemesine karşın, gebelik gerçekleşmez.

Ayrıca Bakınız.  Almanya Avrupa Sağlık Sigortası Nasıl Seçilmeli 2021-2022

Tamamen doğal metodlar ile denenmesi halinde 1 yılı aşkın süreyle çocuk sahibi olunamaması halinde tetkiklere başlanması gerekir. Adet düzensizliği olan ya da hiç adet görmeyen, 35 yaş ve üstünde olan, adetler arası kanaması yer alan, cinsel ilişki sırasında ağrı hisseden, üst genital sistem enfeksiyonları atlatan ve geçmiş yıllarda apandisit ya da karın cerrahi operasyonu geçiren bireyler vakit geçirmeden kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Tüp Bebek nasıl tedavi edileceğinde Görülebilecek Yan Etkiler Nelerdir?
Tedavi süreçinde aşırı yumurtlamaya bağlı olarak hiperstimulasyon sendromu görülebilir. Bu durumda hasta nefes almada zorluk çekebilir, karında şişlik görülebilir, karın içerisinde sıvı toplanması gibi bir durumla karşılaşabilir, akciğere pıhtı atması ve yumurtalığın kendi etrafında dönmesi gibi riskler gözlemlenebilir. bunun yanısıra karın içerisinde yanma, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon ve anesteziye bağlı şikayetler de gözlemlenebilecek yan etkiler içindedır.
Tüp Bebek Merkezi Hangi bireylere Tüp Bebek nasıl tedavi edileceği Uygulayamaz?

Tüp bebek nasıl tedavi edileceğinde normal gebelik sürecinde olduğu gibi bazı temel kriterlerin bir arada olması gerekir. Tamamen doğal gebelik sürecinde olduğu gibi bu işlem Daha sonra görülen gebeliklerde de bebek, anne adayının rahminde gelişir. Bu nedenle anne adayının herhangi bir sebeple rahimi alınmış ise tüp bebek işlemi uygulanamaz. Menisinde hiç sperm bulunamayan ve cerrahi yöntemlerle dahi testisinden sperm elde edilemeyen erkek adaylara, bir biçimde yumurtalama sürecini kaybetmiş olan kadınlara ve menopoz dönemine girmiş kadınlara da tüp bebek nasıl tedavi edileceği uygulanamaz.Cevap bırakın