Türk kahvesinin faydaları ve zararları

0

Türk kahvesi, dünya çapındaki kahve pişirme ve demleme stillerinden farklı olarak hazırlanan Türklere özel geleneksel bir kültürdür. Arap …

Türk kahvesi, dünya çapındaki kahve pişirme ve demleme stillerinden farklı olarak hazırlanan Türklere özel geleneksel bir kültürdür. Arap Yarımadasından kullanılmaya başlayan kahve, dönemin Yemen Valisi Özdemir Paşa da severek tüketir. Kahveyi payitahta gönderen paşa aracılığıyla Osmanlı kahve geleneği başlamış olur. Yemen’den Osmanlı’ya, Osmanlı’dan tüm Avrupa’ya yayılarak kullanım alanı genişler. Kahve, Osmanlı’da öyle çok sevilir ve tüketilir ki Osmanlı Mutfağında ‘Kahvecibaşı’ unvanıyla padişaha kahve pişiren görevliler oluşturulur. Türk kahvesinin İstanbul’a gelmesiyle birlikte süratli bir biçimde kahvehaneler açılarak halkın da kahveyle tanışma serüveni başlamıştır. İstanbul’un ticaret merkezi olan Eminönü Tahmis Sokak’ta açılan kahvehane aracılığıyla İstanbul’a gelen yabancı tüccarlar da kahve kültürüyle tanışmıştır. Fransa’ya elçi olarak giden Müteferrika Süleyman Ağa, Avrupa’yı ilk kez kahveyle tanıştıran isim olmuştur. Avpupa’da da hızla yayılan kahve kültürü orada Türkler’inkine benzeyen kahvelerin açılmasına vesile olmuştur. Avrupa’ya ve tüm dünyaya Osmanlı üstünden yayılan kahve kültürü, her coğrafyada farklı biçimlerde tüketilmiştir. Türk kahvesi, öğütme ve pişirme metotlarıyle hala farklılığını koruyarak diğer kahvelerden ayırt edilir.

TÜRK KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Yüzsenelerdir Türk kültürünün ve tarihinin en mühim ürünlerinden olan Türk kahvesi, öğütme, pişirme ve sunum şekliyle birden çok kahve kültüründen ayrılır. Filtrelenme işlemi uygulanmadan hazırlanan ve telvesiyle sunulan tek kahve donanımıni taşımaktadır. Türk kahvesinin yapılışı:

Taze çekilmiş kahve

Ilıktan biraz daha sıcak su, ortalama 60-65° olması makuldür.

Genel bir yanlışlık olan kahvenin soğuk suyla ve kısık ateşte yapılma alışkanlığı yaygındır. Türk kahvesi çekirdekleri çok ince çekildiğinden demlenme ve pişirme zamanı daha kısa tutulmalıdır. Bu süre eğer uzatılırsa kahvenin aroması bozularak acılaşmaya başlanır. Kalın bir cezveye öncelikle fincanın büyüklüğüne bağlı olarak kahve konur, sonrasında oda ılık su eklenir ve karıştırılır. Cezvenin çevresinde kahvelerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Kahvenin yanmasına ve tadının acılaşmasına neden olur. Düzgünce karıştırılan kahve orta ateşte pişirilmeye başlanır. 2-3 dakika kadar pişirilen kahve, kaynatılmadan kabarmaya başlayınca ocaktan alınarak fincana aktarılır ve servis edilir. Türk kültüründe yaygın olarak tercih edilen ‘acı kahve’ kavramı, kahvenin yanlış biçimde pişirilip tadının acılaşmasından kaynaklı tercih edilen bir ifadedir. Türk kahvesi, kullanılacak miktar kadar çektirilip taze tüketilmesi gerekmektedir. Çekilen kahve bayatlamaya başladığından çok uzun soluklu zamanda kullanılması uygun değildir. Bayatlamaya başlayan kahveler aromatik olarak acılaşır ve köpüklü olmazlar.

Ayrıca Bakınız.  20 Ağustos 2020 Koronavirüs vaka sayısı 1.400'ü Aştı

TÜRK KAHVESİNİN YARARLARI

Osmanlı zamanından bu yana Türk kültürünün vazgeçilmez içeceği olan ve bir hayli fazla tüketilen Türk kahvesi, düzenli ve abartılmadan bitirildiğinde sağlığa birden çok faydası yer almaktadır. Günde ortalama 2 fincan yalın Türk kahvesi içmenin yararlarını şöyledir:

Antioksidandır, vücudun toksinlerdenarındırır.

Kasları kuvvetlendirir.

İçerdiği kafein aracılığıylan algıları açar, dikkati arttırır.

Baş ağrısına iyi gelir.

Enerji verir.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Kan şekerini dengelediğinden diyet yapanların her gün içmesi önerilir.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Stresi azaltır, mutluluk hormonu salgılayarak depresyona girme riskini düşürür.

Bunun yanı sıra Türk kahvesini içtikten sonra fincanın dibinde kalan telveyle yüze peeling yapmak cildin ölü hücrelerden arınmasına yararlı olur, temizler, canlandırır ve nemlendirir.

TÜRK KAHVESİNİN ZARARLARI

Her besin gibi Türk kahvesi de aşırı bitirildiğinde zararları olmaktadır. Aşırı tüketilen kahve faydalarının tam tersini göstermeye başlar ve sağlık yönünden tehlikeli bir durumdur. Misal verilecek olursa; ölçülü miktarda kahve tüketimi tansiyonu düşürürken çok bitirildiğinde tansiyonun yükselmesine neden olur. Kalp ritmini bozarak çarpıntıya neden olmaktadır. Uyku düzenini bozar ve verimini düşürür, bu da bireylerin gergin ve stresli olmasına neden olur.

1 FİNCAN YALIN TÜRK KAHVESİ BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat 0.06
Protein 0.42
Yağ 0.52
Lif 2.63
Kolesterol 0
Sodyum 0.82
Potasyum 70.2
Kalsiyum 9.22
Vitamin A 0.04
Demir 0.69


Türk kahvesinin faydaları ve zararları,

Kahvenin 17 faydası,

Türk kahvesi ZAYIFLATIR mı,

Türk kahvesinin kadınlara faydaları,

Türk kahvesinin faydaları ibrahim saraçoğlu,

Kahvenin faydaları,

Türk kahvesi ne kadar içilmeli,

Türk kahvesinin faydaları Canan Karatay,


Cevap bırakın