Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Türkiye oyunun kurallarını değiştirdi!

Konuyla alakalı açıklamalar yer alan Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, savunma alanında Türkiye-Ukrayna ortaklığıni olumlu gördüğünü vurgulayarak “Ukraynalı savunma şirketlerinin gelişimi için Türkiye’yle yükselen ortaklığı itici güç olarak özellikle önemli.” dedi.

Ukrayna’da savunma teknolojileri ve yüksek teknoloji geliştirilmesi için Temmuz 2020’de kurulan Stratejik Endüstriler Bakanlığının başındaki Uruskiy, Türkiye-Ukrayna savunma ortaklığıni AA muhabirine değerlendirdi.

Geçtiğimiz senelerde iki ülke arasında ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini söyleyen Uruskiy, yalnızca 2020’nin ikinci yarısında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal’ın Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Uruskiy, bunun yanı sıra Stratejik Endüstriler Bakanı olarak kendisinin de pek çok kez Türkiye’ye gidip savunma şirketlerinin kabiliyetleriyle tanışma olanağı bulduğunu vurgulayarak “Bunlar Kiev’in Ankara’yla ortaklığınin geliştirilmesine verdiği özel önemi göstermektedir.” diye konuştu.

İlişkilerin yalnızca karşılıklı resmi ziyaretlerle sınırlı kalmadığına dikkati çeken Uruskiy, “İlişkiler pek çok diğer alanda da gelişiyor. Ülkelerimizin senelik ticaret hacminin en az 10 milyar dolara ulaşma potansiyeli var ve Ukrayna bu potansiyeli yakın zamanda gerçekleştirmeye istekli.” dedi.

Uruskiy, Kasım 2020’de Şmıgal’ın Türkiye ziyareti içerisinde, ikili ticaretin geliştirilmesi hususunda ileri gelen Türk şirketleriyle toplantılar gerçekleştirildiğini anlatarak “Gördük ki Türk tarafı Ukrayna’da yatırımlarını yükseltmek ve Ukraynalı üreticilerle ilişkilerini derinleştirmek hakkında istekli. Biz de Türk şirketlerle karşılıklı fayda prensibinde ortaklığımizi geliştirme fırsatları göze çarpıyor.” ifadelerini kullandı.

“Birbirimizi tamamlayarak modern silahlar üreteceğiz”

Uruskiy, savunma alanında Türkiye-Ukrayna ortaklığıni olumlu gördüğünü vurgulayarak “Bu ortaklığı bir yandan bizim için iyi bir tecrübe, aynı zamanda karşılıklı fayda ve yarar temeline dayanıyor.” dedi.

İki ülke arasında bu alanda halihazırda imzalanmış pek çok anlaşma olduğunu hatırlatan Uruskiy, şunları kaydetti:

Ayrıca Bakınız.  Salgın döneminde uyku düzenini bozuldu!

“Mesela Ukrayna şirketleri ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Delta Defence, BAYKAR ve daha pek çok Türk savunma firmasıyle aktif bir biçimde ortaklığı yapıyor. Ukraynalı savunma şirketlerinin gelişimi için Türkiye’yle yükselen ortaklığı itici güç olarak özellikle önemli. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir husus da, kasım ayındaki ziyaret içerisinde başlıca Türk savunma şirketleriyle de bir toplantı gerçekleştirdik ve toplantıda stratejik ortaklığımiz içerisinde iki ülke arasında savunma alanında ortaklığınin geliştirilmesindeki büyük potansiyel vurgulandı.”

Uruskiy, savunma alanında projelere ilişkin iki ülke şirketlerinin gücünün bir hayli yüksek olduğunu aktararak “İlk adım İHA’lara ilişkin üretim ve tedarik, zırhlı araçlar için güç ünitesi, türbin, uçak motoru, roket ile gemi inşası alanlarında iki ülke şirketlerinin ortaklığı yapması yahut ortak şirketler kurmaktır. Bu alanlarda birbirimizi tamamlayarak modern silahlar üretecek ve bu da ortak çıkarımıza olacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Ortaklığınin halihazırda pek çok meyve verdiğini söyleyen Uruskiy, “Mesela bir önceki günlerde ADA tipi korvetlerin Ukrayna donanması için üretimi anlaşması imzalandı. Bunun yanı sıra Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları ışığında SİHA üretimi içerisinde teknoloji paylaşımına ilişkin anlaşmalar da öncesinde imzalanmıştı. Bu anlaşmalar Ukrayna’da pek çok iş olanağı yaratacağı için ülkeye sosyo-ekonomik açıdan da olumlu katkısı olacaktır. Özetle, ortaklığımiz ivme kazanıyor ve eminim ki başarılı olacağız.” dedi.Cevap bırakın