Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri : Dünyanın en tanınmış sosyal ağ siteleri mutlaka seneler içerisinde değişti ve elbette vakit geliştikçe bu değişimlerini de sürdüreceklerdir. Eski sosyal ağlar ölecek, tanınmış olanlar evrimleşmeye zorlanacak ve vakit içerisinde yenileri yerlerini alacaktır. MySpace günlerinden, bundan sonra Facebook ve diğer her türlü sosyal mobil programların egemen bulunduğu bir sosyal medya çağına geçtik. Çoğu çocuk Snapchat’ı en çok kullandığını ifade ediyor. Peki, şu anda herkes ne kullanıyor? 2020 senesi saygınlığı ile en tanınmış ve en çok kullanıcısı olan sosyal paylaşım siteleri hangisidir?

Facebook
Çoğumuz esasen Facebook’un internet’deki en iyi sosyal ağ bulunduğunu biliyoruz. Yaklaşık 2 milyar aylık aktif kullanıcı ve günlük olarak ( Facebook’un kendine göre) günlük olarak yayınlanan bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook Messenger’ın, WhatsApp’ın ardındaki en tanınmış mesajlaşma programı bulunduğu istatistiksel bir veridir. Snapchat’i 2013 senesinde almayı başaramadıktan sonra Facebook, 2014 senesinde WhatsApp’ı satın aldı ve bu sayede anlık mesajlaşmanın en iyisi olabildi.

Twitter
Twitter, haberlerin ilk kez paylaşıldığı, kamu mikroblog ağı olarak bilinir. Kullanıcıların çoğu, kısa mesaj sınırı (şimdi 280 karakter) ile makale paylaşırlar. Twitter, seneler içerisinde mühim ölçüde değişti. Tweet’lerde her türlü multimedya içeriğini basitçe paylaşmanızı gerçekleştiren Twitter Card entegrasyonunu sağladı.

Medium
Okuyucular ve yazarlar amacıyla belki de en iyi sosyal ağdır. Tumblr’a benzer bir blog platformu gibi bir şey ama orada paylaşılan içeriği vurgulamak amacıyla çok az bir görünüme sahip. Kullanıcılar kendi hikayelerini yayınlayabilir ve hikayelerini desteklemek amacıyla fotoğrafları, videoları ve GIF’leri kullanarak istedikleri biçimde biçimlendirebilirler. Bütün içerikler, beğendikleri hikayeleri öneren kullanıcıların toplulukları doğrultusundan takip edilir. Bu, onları takip eden kullanıcıların yayınlarında gösterilir. Kullanıcılar ilaveten, ilgi alanlarına kendisini adamış içeriklere abone olmak amacıyla bireysel etiketleri de takip edebilir.

LinkedIn
LinkedIn profesyoneller amacıyla bir sosyal ağdır. Kariyerlerini geliştirmek amacıyla bağlantı kurması gereken herkes LinkedIn’de olmalıdır. Profiller, iş deneyimi, eğitim, gönüllü çalışma, sertifikalar, ödüller ve diğer alakalı işle alakalı her türlü bilgi amacıyla bölümler gibi son derece detaylı özgeçmişlere benzeyecek biçimde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, diğer profesyonellerle bağlantı kurarak, küme tartışmalarında etkileşime girerek, iş ilanlarını yayınlayarak, iş başvurusunda bulunarak, LinkedIn nabzını yayınlayarak ve çok daha çoğunu yaparak kendilerini ve işlerini tanıtabilirler.

Ayrıca Bakınız.  Otomobilin çarptığı bisikletteki 3 kişi ağır yaralandı

Youtube
Herkes video içeriğini online olarak izlemek ya da paylaşmak amacıyla nereye gider? Youtube. Google’dan sonra, YouTube ikinci en büyük arama motorudur. YouTube, müzik videolarından ve filmlerden şahsi vloglara ve bağımsız filmlere kadar her şeye sahip. YouTube ilaveten , bütün reklamların videolardan kaldırıldığı YouTube Red isminde bir premium abonelik alternatifi de yayınladı. Hem de bundan sonra ayrı bir canlı akış abonelik hizmeti olan YouTubeTV’yi de sunuyor.

Instagram
Instagram , mobil internet’in gördüğü fotoğraf paylaşımı amacıyla en tanınmış sosyal ağlardan biri durumuna geldi. Hareket durumundayken gerçek vakitli fotoğraflar ve kısa videolar paylaşmak amacıyla nihai sosyal ağdır. Artık markalar amacıyla önde gelen bir reklam platformu. Uygulama, iOS platformunda başlangıçta popülaritesi arttıkça son derece uzun bir süredir kullanıma sunulmuştu, fakat o vakitten beri internet ile eş güdümlü Android ve Windows telefonlarına da yayıldı. Instagram, 2012 senesinde Facebook doğrultusundan 1 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Pinterest
Pinterest , hem sosyal ağlarda hem de arama aleminde mühim bir oyuncu durumuna geldi ve görsel içeriğin internet’de ne kadar mühim bulunduğunu kanıtladı. 10 milyon aylık benzersiz ziyaretlere ulaşan en süratli bağımsız site olarak, Pinterest’in güzel ve sezgisel pinboard tipi platformu , ayrı panolara kategorize edilebilecek en iyi görüntülerin toplanması amacıyla en çekici ve faydalı kaynaklardan biridir. Pinterest aynı vakitte sosyal alışverişte çok büyük bir faktör olmaya başlıyor.

Tumblr
Tumblr , gençler ve genç yetişkinler doğrultusundan yoğun olarak sarfedilen son derece tanınmış bir sosyal blog platformudur. Pinterest gibi, en iyi görsel içeriği paylaşmak amacıyla bilinir. Kullanıcılar kendi blog ilişkisini özelleştirebilir, değişik türde içerik biçimlerinde blog gönderileri oluşturabilir, diğer kullananlara gösterge tablosundaki içeriği görmek amacıyla takip edebilir ve takip edebilirler. Mesajları yinedan yazmak ve beğenmek, etkileşimde bulunmanın tanınmış bir yoludur.

Ayrıca Bakınız.  Ankara'da gidilmesi gereken tarihi müzeler

Snapchat
Snapchat anlık mesajlaşma konusu ile alakalı heyecanlanan ve tamamiyle mobil tabanlı bir sosyal ağ programıdır. Dışarıda en süratli büyüyen programlardan biri, tanınmışliğini kendi kendini imha etme fikri üstüne kuruyor. Bir fotoğrafa ya da kısa videoya, bir arkadaşınıza görüntüledikten sonra birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolan bir mesaj (süratli) gönderebilirsiniz. Snapchat ilaveten, kullanıcıların istedikleri vakit halka açık olarak paylaşmalarını gerçekleştiren Hikayeler isimli benzersiz bir özelliğe de sahiptir.

Reddit
Reddit katiyen en güzel tasarıma sahip olmadı. Ancak bu sizi yanıltmasın. Katıldıkları alt site konusuyla alakalı bağlantıları, fotoğrafları ve videoları paylaşırken sevdikleri hususları bahsetmek amacıyla bir araya gelen çok kuvvetli ve akıllı bir topluluğa sahip.

Flickr
Flickr , Pinterest ve Instagram gibi diğer tanınmış rakip ağlardan çok evvel var olan sosyal fotoğraf paylaşım oyununa çok yakın olan tanınmış fotoğraf paylaşım ağıdır. Fotoğraf yüklemek, albüm meydana getirmek ve fotoğrafçılık becerilerinizi arkadaşlarınıza göstermek amacıyla hala en iyi yerlerden biri. Yahoo, mobil programlarını bir sürü harika özellik ve işlevle derli toplu olarak yenilemek amacıyla çok çalışmış ve bu sayede bir mobil cihazdan tüketimi basit ve eğlenceli duruma gelmiştir. Kullanıcılar, Flickr’a bedava olarak 1.000 GB’lık fotoğraf yükleyebilir ve kuvvetli programlamayı, istedikleri gibi kullanabilir.

Swarm
Foursquare, koordinat tabanlı programını iki kısma ayırdı. Ana Foursquare programı bundan sonra bir yer keşif aracı olarak kullanılmakla eş güdümlü, Swarm programı sosyal olmakla alakalıdir. Arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu görmek, check-in yaparak nerede bulunduğunuzu bildirmek, sohbet etmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Kik
Kik gençler ve genç yetişkinler ile çok tanınmış olan bedava bir anlık mesajlaşma programı. Kullanıcılar Kik kullanıcı adlarını (telefon numaraları yerine) kullanarak birebir ya da küme durumunda birbirleriyle sohbet edebilirler. Metin tabanlı mesajlara ek olarak, kullanıcılar fotoğraflarına, animasyonlu GIF’lerini ve videolarını arkadaşlarına da gönderebilir . Bildiğiniz şahıslarla sohbet etmek amacıyla en faydalı olsa da, Kik ilaveten kullananlara benzer ilgi alanlarına göre yeni insanlarla tanışma ve sohbet etme fırsatı verir.

Ayrıca Bakınız.  Giresun'da yaşanan sel felaketi Türkiye'yi yasa boğdu

Periscope
Periscope, mobil cihazınızdan yayınlanan canlı internet videosu üstüne kuruludur. Yeni bir yayına başlayan herkes, kullananlara hemen bildirimler gönderebilir, bu sayede yorumlar ve kalpler bırakarak etkileşime başlamak amacıyla ayarlayabilirler. Yayıncılar, kaçırılan kullanıcılar amacıyla yine oynatma opsiyonuna sahiptir ve belirli kullanıcılar amacıyla özel yayınları da barındırabilir. Sadece bir şey izlemek isteyen herkes programlamayı açabilir ve şu anda canlı olarak yayınlanan bütün yayınlara göz atabilir.

Tinder
Tinder , bölgenizdeki insanlarla eşleşen tanınmış bir koordinat tabanlı bir dostluk programıdır. Kullanıcılar, çoğunluklu olarak fotoğraflarını altını çizen kısa bir profil oluşturabilir ve daha sonra bunlara eşleştirilen herkes, anonim olarak profillerini beğenmek amacıyla süratlice kaydırılabilir ya da bir eşleşme olarak yayınlamak amacıyla solabilir. Bir profili beğenenler profillerini beğenirse, bu bir eşleşme olur ve iki kullanıcı program vasıtasıyla birbiriyle özel olarak sohbet etmeye başlayabilir. Tinder tamamiyle bedavadir, fakat kullanıcıların diğer koordinatlardaki insanlarla bağlantı kurmasına, belirli swipe’ları geri almasına ve diğer bir kullanıcının çoktan özel olduklarını bilmesini sağlamak amacıyla daha çok “Süper Beğeni” elde etmesine imkân tanıyan premium özellikler vardır.

Whatsapp
Şu anda dünya genelinde en tanınmış anlık mesajlaşma sağlayıcısı olan WhatsApp , mesaj göndermek ve alabilmek amacıyla internet bağlantınızı ya da veri planınızı kullanan çapraz platform programıdır. Kullanıcılar metin, fotoğraf, video ve hem de sesli mesajlar kullanarak bireylere ya da kümelara mesaj gönderebilir. Kik ve diğer tanınmış mesajlaşma programlarının aksine, WhatsApp kullanıcı adınız ya da iğneler yerine telefon numaranızı kullanır (SMS’e seçenek olmasına rağmen). Kullanıcılar, WhatsApp programının telefonlarının adres defterine bağlanmasına izin verebilir, bu sayede kişileriniz problemsiz olarak programya aktarılabilir. Uygulama ilaveten profiller, duvar kağıtları ve bildirim sesleri gibi birkaç özelleştirilebilir özellik sunuyor.

İnstagram
Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram Nisan 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Mesaj göndermek ve alabilmek amacıyla internet bağlantınızı ya da veri planınızı kullanan çapraz platform programıdır.1 yorum
  1. […] Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri […]

Cevap bırakın