Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Türkiye’den KKTC’ye acil müdahale hastanesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye tarafından KKTC’de yaptırılan acil durum hastanesinin ülkesinin yalnızca bugünün değil önümüzdeki zamanlarda gereksinimlerini da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacağını sözlerine ekledi

Başbakan Tatar, acil durum hastanesinin inşaat alanında incelemelerde bulundu ve ytesirlilerden bilgi aldı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin tempo tuttuği Tatar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yaptırdığı hastaneyle ilgili yüklenici şirketin inşaata fiilen başlamasının kendilerini son derece tatmin ettiğini sözlerine ekledi

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne salgın sürecinde Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye verdiği destek için ne kadar teşekkür etsek azdır.” diyen Tatar, hükümetin salgın sürecinde bir acil durum hastanesi yapmak için harekete geçtiğini Lakin proje aşamasında önüne geçerine çıkarılan birtakım önüne engel olur sebebiyle hastanenin yapımına başlayamadıklarını kaydetti.

Tatar, bunun üzerine konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktardığını söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebine anlayış gösterdiğini ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gereğinin yapılması için talimat verdiğini ifade etti.

“Her türlü olası felakete karşı halkımıza üst düzey sağlık hizmeti verecektir”

İnşasına başlanan acil durum hastanesinin KKTC’deki sağlık hizmeti için bir devrim niteliğinde olduğunu vurgulayan Tatar, “Bu hastane yalnızca bugünün değil önümüzdeki zamanlarda ihtiyaçlarımızı da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacaktır. dünya çapında çok az ülkede olan acil durum hastanesi salgınla mücadele haricinde her türlü olası felakete karşı halkımıza üst düzey sağlık hizmeti verecektir.” dedi.

Tatar, bu hastanenin bundan sonra yangın, biyolojik, kimyasal saldırı yahut deprem gibi büyük felaketlerin, kazaların yol açacağı sonuçlarla mücadele için Kıbrıs Türk halkına çok mühim bir destek sağlayacağının da altını çizdi.

Başbakan Tatar, “Acil durum hastanesi 24’ü yoğun bakım odası olmak üzere toplam 100 yatak kapasitesine sahip olacaktır. Hastanenin 6 adet tam donanımlı ameliyathanesi bulunacaktır. Hastanede bunun yanısıra anjiyo ve endoskopi yapılabilecektir. Hastanenin kendisine ait bir laboratuvarı, MR, ultrason, tomografi ve röntgen ünitelerinin olduğu görüntüleme merkezi bulunacaktır.” bilgisini verdi.

Ayrıca Bakınız.  Burun Estetiği Ameliyatı Nedir, Fiyatları, Günah Mı, En İyi Doktor

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a ve emeği geçen herkese teşekkür eden Tatar, hastanenin Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diledi.

Tatar, koronavirüs ile mücadelede KKTC hükümeti ve halkı olarak mühim bir zamandan geçtiklerini kaydederek KKTC’nin salgınla mücadelede dünyanın en başarılıları içinde olduğuna işaret etti.

Nüfusa oranla yapılan test sayısı, toplam vaka sayısı ve hasta kaybı sayısında diğer ülkelere göre son derece iyi bir noktada olduklarının altını çizen Tatar, 26 Ağustos saygınlığıyla KKTC’de nüfusun ortalama yüzde 30’undan fazlasına denk gelecek biçimde 113 bin 68 test yapıldığını kaydetti.

Başbakan Tatar, şöyle devam etti:

“Toplam vaka sayımız toplam testlerin yüzde 0,26’sını Lakin bulmaktadır. Hayatını kaybeden hastamız yalnızca 4’tür. Yoğun bakımda hastamız ise yoktur. 1 Temmuz’dan bu yana açılma süreci ile beraber ülkemizde 192 pozitif vaka yaşandı, 92’si iyileşti ve taburcu oldu. 100 vakanın şu anda 70’i otelde gözlem altındadır. 30 vaka ise hastanededir. Bunların hiçbiri yoğun bakım gerektiren bir durumda değildir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 4 Ağustos’ta Başbakan Tatar ile Ankara’da yaptığı görüşmenin daha sonra bu yıl içinde KKTC’de ileri teknoloji ekipmanla donatılmış, 100 yataklı acil durum pandemi hastanesinin yapılması için çalışmaların başlayacağı müjdesini vermişti.Cevap bırakın