Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Turpun faydaları nelerdir?

Turpun bir çok çeşitinin olduğunu bir çok kişi bilmez. Siz değerli okurlarımız için Siyah turpun faydaları,
Beyaz turpun faydaları, Kırmızı turp faydaları, İçi kırmızı turpun faydaları, Mor turpun faydaları, Kırmızı turp suyunun faydaları, Turpun zararları

Fındık turp faydaları gibi sizlere oldukça yarayacak bilgiler paylaştık.

Yüzyıllardır şifa niyetine ilaç yapılan turp hakkında araştırılanlerı inceledik. Değişik kimyasal bileşenler içerdiğinden sağlığa inanılmaz yararları var. Çeşitleri olan turpun özellikle karası öksürük gibi uzun süreli olan rahatsızlıklara birebir fayda sağlar. Lakin aşırıya kaçıldığında gaz problemlerine yol açar. Peki Turpun yararları nelerdir? Düzenli kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar?

Kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde özellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanılırdı. Pişmiş ve çiğ biçimde tüketilen bu sebzenin insan sağlığını oldukça olumlu etkiler. Bunun sebeplerinden biride tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından toprakta yer alan vitamin ve minerallerin hepsini barındırır. Kökeni Orta Asya topraklarına dayanan bu besinin tüketimine dair bilgiler eski Mısır tarihçelerinde bulunur. Mutfaklarda yaygın olarak tercih edilen turpun kara olanı sağlığa oldukça fayda sağlar. Çiğ olarak bitirildiğinde acımsı trak bir tadı olduğundan tuz ve zeytin yağı eklenerek tüketilebilir. Antik çağlardan beri turp çeşitlerinin tümü alternatif tıpta tamamen doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Kara turp glucoraphasatin ve glukorapanin içerdiğinden safra kesesinin fonksiyonlarını artırmada tesirlidir. Farklı kimyasal bileşiklere sahip olan turp yıllık bir bitki olarak geçer. Siyah olan turp çeşidi Raphanus maritimus cinsindendir. Siyah turp, ilk olarak Suriye topraklarında yetiştirildi. İçi beyaz dışı ise simsiyah olan siyah turp, en faydalı besin grubuna giriyor. uzman kişiler tarafından kış mevsiminde tüketilmesini tavsiye ettiği siyah turp ve diğer turp çeşitleri tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmezidir.

Ayrıca Bakınız.  Geleneksel tarhana çorbası tarifi

KARA TURP NE İŞE YARAR?

Alternatif tıp uzman kişilerı özellikle kuru öksürüğe fayda sağladığını belirttiği kara trup, aynı zamanda vücuttaki tüm serbest radikalleri temizlediğinden kanserin oluşmasını önüne geçer. Bunun yanısıra vücutta ödem biriktirmesini engellediğinden romatizmal hastalık hastalıkların oluşmasının da önüne engel olur. Diğer gıdaların kanda biriktirdiği maddelerin temizlenmesini sağlar. Solunum sıkıntısı çekenler için de tamamen doğal ilaç olan siyah turp akciğerlerdeki hücrelerin yenilenmesi destekler. Özellikle kış mevsiminde yükselen kuru öksürüğü hemen keser. Boğazlarda iltihap birikmesinin önüne engel olur.

DÜZENLİ KARA TURP SUYU TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

TURPUN YARARLARI NELERDİR?

Bilirubin seviyesinin azalması ya da artması ciddi hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın tamamen doğal nasıl tedavi edileceği için uzman kişiler turpun siyah renktekini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler.

Tamamen tamamen doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim problemlerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu donanımı yalnızca idrar da değil böbrekleri temizlemede de tesirlidir. Özellikle virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır.

Yüksek oranda lif düşük oranda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek talep edenler için uygun bir besin olduğunu gösterir. Aynı zamanda sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler.

Turpa renk veren flavonoid maddesi aynı zamanda antioksidan donanımı olan bir maddedir. Bu donanımı aracılığıyla kanı temizler ve damar tıkanıklığını önüne geçer. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit yönünden zengin olan turp tümörlü hücre oluşumunu önüne geçer. Bu da kanser probleminu ortadan kaldırıyor. Özellikle genetik kanser riski taşıyan bireylerin düzenli tüketmesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Çinekop nasıl pişirilir? Fırında çinekop tarifi

Bağırsak hareketlerini gerçekleştirdiğinden kabızlık problemina da iyi gelir. Sık sık sindirim problemleri yaşayan bireylerin düzenli tüketmesi gereken bir besindir.

Kış mevsiminde tüketilen turp suyu üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa zamanda iyileştirir. Bu duruma ek solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

Günde bir bardak tüketilen turp vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 20’sini karşılar. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

TURP NASIL TÜKETİLİR?

Turpu rendeleyip bir tülbente koyun ve tülbenti iyice sıkınız bir gün beklettikten sonra bıraktığı suyu tüketebilirsiniz. Öksürük için içerisine bal ekleyerek tüketmelisiniz.

TURPUN ZARARI VAR MIDIR?

Trup özellikle ülser ve reflü hastalarına fayda yerine zarar verebilir. İçerdiği asidik maddeler özellikle bağırsaklarda birikerek gaz sıkışmasına yol açar. Bu yüzden bu tarz kişilerın tüketmeden uzman kişilerına başvurmasında yarar var. Bunun yanısıra turp aşırı bitirildiğinde ağız kokusuna ve neden olur.Cevap bırakın