Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tüyler neden diken diken olur?

Tüyler neden diken diken olur? hiç düşündünüz mü? Zaman zaman herkesin aklına takılan bir sorudur bu. Üşüdüğümüzde, ürperdiğimizde tüylerimizin diken diken olması, normalde hayvanlarda rastlanan ve hayvanın kürkünü kalınlaştırarak soğuktan muhafaza edilmesinı sağlayan bir durum. Peki neden modern kişilerda da tüyler diken diken olabiliyor?

Tüyler Neden Diken Diken Olur? Bilim cevapladı

Bu konuyu aydınlatmak için çalışan Harvard Üniversitesi’nden bilim kişilerı, bilimsel açıklamayı açıkladı. Buna göre, hücreler yalnızca soğuğa tepki olarak değil, kök hücrelerin yenilenmesi için de harekete geçerek diken diken bir görünüm alabiliyor.

Kaslar kasılarak tüyleri diken diken duruma getiriyor. Sinirler kıl kökündeki kök hücrelere Böylece bağlanıyor ve kök hücreler harekete geçerek yeni kıl oluşumunu başlatıyor.

Fareler Üzerinde Gerçekleştirilen Deneyler Yanıtı Bulmayı Sağladı

Tüylerin diken diken olması, bilim kişilerına göre kıl kökü ile kılı yenileyen kök hücrelerin düzenlenlenmesine fayda sağlıyor. Bu bulgular fareler üstündeki deneyler sonucu meydana geldi.

Ayrıca Bakınız.  Ev sahibi olmak için okunan dua ve anlamı


Cevap bırakın