Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ücretsiz Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023

Ücretsiz Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023

Green Card kavramını aramızda duymayanımız çok azdır. Bir gün yurtdışına çıkma, özellikle Amerika Birleşik Devletlerine gitme, yerleşme, orada yaşama ve çalışma hayali kuruyorsanız kesinlikle Green Card’ı duymuşsunuzdur. Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylar ve yaşam koşullarının her geçen gün ekonomik olarak zorlaşması, istihdam alanlarının da daralması ve görece yaşam biçimlerine müdahale edildiği duygusunun hakim olması toplumun başta Z kuşağı olarak tanımlanan gençleri olmak üzere geniş bir bölümünün yurtdışında özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yaşama hayali kurmasına neden oluyor. Tabi bu hayali gerçekleştirmek hiçte kolay görünmüyor. Ekonomik olarak güçlü iseniz veya üst düzey bürokratsanız tabi sizi dışarıda bırakıyoruz. Ama bunun dışında kalan büyük bir kitle ise gerçekten bu hayali yaşıyor. Peki Amerika Birleşik Devletlerine gitmek için ne yapmalısınız ve hepinizin de bildiği Green Card’a ücretsiz bir şekilde başvuru yapabilir misiniz? gelin hep birlikte bakalım.

Green Card Nedir?

Green Card’a ücretsiz başvuru yapılıp yapılmayacağına geçmeden öncesinde Green Card’ın ne olduğunu bilmeyenler için ufak bir açıklama yapalım. Green Card diğer bir isimle Daimi İkametgah Kartı;

Birleşik Devletler Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı ikamet ve çalışma hakkını sağlayan ve bu hakkın verildiğine delil olması için verilen bir belgedir

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ye%C5%9Fil_Kart_(Amerika_Birle%C5%9Fik_Devletleri)

Green Card Başvurusu Ücretli Mi?

Green Card başvurusunun ücretli olup olmadığına öncelikle yanıt verelim istedik. Ve yanıtımız “EVET”. Green Card başvurusu ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan birisi Green Card başvurusunun ücretli olarak gerçekleştirildiğidir. Böyle düşünülmesinin nedeni ise başvuru yapacak kişilerin başvuru yapacak teknik ve İngilizce dil yeterliğine sahip olmamasından kaynaklanıyor. Teknik yeterliğiniz ve dil yeterliğiniz varsa o zaman sizin için green card başvurusu yapmak tamamen ücretsizdir.

Ayrıca Bakınız.  Labioplasti Nedir?
2022-2023 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır
2022-2023 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır

2022-2023 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 – 2023 Green Card başvurusu yapmak için www.dvlottery.state.gov adresine erişmeniz ve Ekim ayında belirtilen tarih içerisinde başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için yapmanız gereken ise belirtilen alanlarda sizden talep edilen kimlik bilgilerinizi ve diğer özel bilgilerinizi girmek. Bu bilgiler içerisinde ailenize ait bilgiler de yer alıyor.

Green Card başvurusunda bulunmak için ilk ve en önemli koşul 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Aynı zamanda en az lise düzeyinde öğrenim görmüş olmak gerekiyor. Şayet lise dengi bir düzeyde öğrenim görmemişseniz son beş yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir alanda 2 yıllık tecrübeye sahip olmanız gerekiyor. Tabi ki bunların dışında sizi kuyruğun ön sıralarına taşıyan sahip olduğunuz ek yetkinliklerinizdir. Bunu belgeleyebiliyorsanız sizi kuyruğun önünde bir yer bekliyor. Lise sonrasında önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi görmüş olmak, bu eğitim düzeylerinde doktoraya doğru adım adım ilerlemek sizi daha şanslı hale getirecektir.

Green Card Çıkma İhtimali Nedir? Türkiye Kontenjanı Kaç Kişi?

Green card çıkma ihtimalini belirleyen ana parametre başvuru yapan kişi sayısıdır. Ülkemizde ortalama 100bin civarında yılda green card başvurusu yapılıyor ve Türkiye için ayrılan kontenjan ise 2500 kişi civarındadır. Bu rakamlar her yıl değişiklik gösterebilir. Özellikle başvuru yapan sayısının her geçen yıl artacağını ön görmek bu aşamada hiçte zor olmasa gerek. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletlerinin kabul edeceği 2500 sayısının değişme olasılığı bulunuyor. Peki diğer bir soru ise şu Green Card çekilişi size çıktı bu kesinlikle kabul edildiğiniz anlamına geliyor mu? İşte durum tam da burada sizin adınıza iyiye giderken birden boyut değiştirebilir. Çünkü çekiliş size çıksa bile kabul edilinebilmeniz için gerçekleştirilecek mülakatta da başarılı olmanız gerekiyor.

Ayrıca Bakınız.  Orkide Bakımı Evde Nasıl Olur - Püf Noktaları - Çiçek Açtırma - Vitamini - Sulama

Green Card Mülakat Soruları?

Green card mülakat soruları aslında çok komplike veya karmaşı sorulardan oluşmuyor. Burada Amerika Birleşik Devletlerinin politikası ülkesine kabul edeceği kişinin kendi ülkesi için ne kadar uygun olduğuna yönelik bir belirleme yapmak. Bunun için de kişilerin özelliklerini, ne düzeyde uyum sağlayabileceklerini, tutumlarını, toplumla olan ilişkilerini vb. belirlemeye yönelik sorular soruluyor.

Green Card Mülakat Dili İngilizce Mi?

Green card için mülakata davet edildiğinizde sizi bekleyen mülakat Türkçe veya İngilizce olabilir. Bu durum sizi kesinlikle tedirgin etmesin çünkü yapılan açıklamalar mülakata katılan kişinin İngilizce dil yeterliliğinin onun kabulune yönelik herhangi bir etkisi olmadığı yönünde. Tabi bu durum böyle ifade edilmiş olsa da yine de dil yeterliğinin uyuma katkısı değerlendirildiğinde mümkünse belirli bir düzeyde İngilizce yeterliğine sahip olunması görece katkı sağlayabilir düşüncesi olduğumuzu da ifade etmeliyiz.

Green Car için Kaç Dolar Lazım?

Green card alabilmenin bir diğer yolu ise ABD’ye yapacağınız yatırımın büyüklüğü. ABD ülkesine 1 milyon dolar yatırım yapılması durumunda da green card veriyor. Tabi bu rakam sabit değil. Yatırımın cinsine ve yatırımın yapıldığı bölgeye göre de bu tutarda değişiklik yapılabiliyor. Bu rakamın 500bin Amerikan doları tutarına kadar düşebilmekte. Bir de buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı birisiyle evlenmeniz de sizi ABD vatandaşı yapacak, green card sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Green Card DV2024 Başvuru

Green card başvurusu yaptığınızda her yıl bir kodla başvuru yapılır. Bu kod oluşturulurken başında DV sonrasında ise başvurduğunuz yılla ilişkili bir tarih bulunur. 2022 Green Card başvurusu için karşınıza çıkacak kod ise DV2024 olacak ve bu kodu görmeniz için bugün itibariyle ortalama bir ayınız var. Bir ay sonra aşağıdaki web adresi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilir ve şansınızı tamamen ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Telegram’daki tehlikelerden çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Green Card 2022 Başvurusu için https://dvprogram.state.gov/ adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Başvuruların ise 6 Ekim 2022 tarihinde başlayacağı konuşuluyor. Hepinize green card başvurusunda ve sürecinde şimdiden başarılar diliyoruz. Bir gün hayallerinizin gerçekleşmesi ve mutlu bir ömür geçirmeniz duasıyla.Cevap bırakın