Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ücretsiz vektör siteleri

Ücretsiz vektör sitesi, Ücretsiz desen Siteleri, Ücretsiz stok vektör, Ücretsiz vektörel çizim Programları, Vektör çizim yapma Sitesi, Freepik ücretsiz İndirme, Shutterstock ücretsiz vektör, Ücretsiz grafik tasarım siteleri gibi site isimlerini veya programlarını arayanlar için oluşturduğumuz makale sayesinde oldukça işlerini kolaylaştırabileceğimizi düşündük..

Ücretsiz Vektör Siteleri: Vektörel çizimler, raster görüntülerden (piksel tabanlı) farklı olarak orijinal boyutlarının ötesine büyütüldüğünde kalitesini kaybetmeyecek kadar esnek ve ölçeklenebilir olan orantı temelli görsel dosyalardır. Bu hem web hem de baskı tasarımı için mükemmel bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu yazıda, istediğiniz ücretsiz vektör resimlerini, simgelerini ve logolarını indirmek için arama yapabileceğiniz 47 adet web sitesi bulunuyor. Ücretsiz vektörel grafik siteleri listemiz sizlerle…
Raster grafikler, genel bir görüntü oluşturmak için pikselleri (ufak noktalar yahut renk kareleri) kullanır. Bir raster grafik aynı zamanda bir bitmap dosyası olarak da adlandırılır. Vektörel çizimler ise, bitmap’lerden çok daha az dosya alanına sahiptir. Misal verilecek olursa, bir vektör dosyasında, herhangi bir boyuttaki bir kare kutu, X ve Y başlangıç ​​noktasının genişlik ve yükseklik koordinatlarını içerir. Lakin 100 x 100 piksellik bir bitmap görüntü için 10,000 piksel balaka dapolamanız gerekir.
Esneklik ve daha ufak dosya boyutuna ek olarak, bir vektör bir bitmap dosyası olarak da dönüştürülebilir yahut kaydedilebilir; lakin bir bitmap dosyası bir vektör dosyasına kaydedilemez. Vektör tabanlı bir uygulama kullanarak tekrar oluşturulmalıdır. En kaliteli vektör indirme sitelerinin yer aldığı bu listede yer alan sitelerdeki vektör ile güzel tasarımlar ortaya koyabilirsiniz.
Ücretsiz Vektör Siteleri Listesi
1- Vectorstock.com
Vector Stock ücretsiz vektör çizimleri bulmak için en çok beğenilen web sitesinden biridir. Aynı zamanda şirket, Yeni Zelanda’da yer alan bağımsız bir Vektör stok ajansıdır. 2007 yılı sonlarında yayın hayatına giren sitede, 220.000’den çok telif hakkı ücretli olmayan, ücretsiz vektör bulabilirsiniz.
2- Freepik.com
Freepik, kişisel ve ticari kullanım için günde yüzlerce yeni vektörel çizim eklenen, sayısal anlamda ücretsiz vektör siteleri arasında en çok içerik yer alan web sitelerinden biridir.
3- All-free-download.com/free-vectors
Ticari olmayan kullanımlar için ortalama 190.000 vektörel çizime sahiptir. Mevcut 15 ana etikete göre arama uygulayabilirsiniz.
4- Freevector.com
Bu sitede marka logoları, vektörler ve simge aramak için 35’den çok kategori var. Creative Commons lisansı altında görüntüleri kullanabilirsiniz, yani bunları değiştirebilir ve paylaşabilirsiniz, lakin açıklama eklemeniz mutlaka zorunludur.
5- Vecteezy.com
Vecteezy, vektör ikonlarına ve kalıplarına arşivlik yapan bir sitedir. Kişisel yahut ticari amaçla kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmek için lisansları kontrol edin.
6- Freevectors.net
Bir çok tasarımcı vektör tasarımlarını bu güzel web sitesinde paylaşıyor. Tüm vektörler kişisel kullanım için ücretsizdir lakin ticari amaçlı kullanmadan evvel editörü ile görüşün.
7- 1001freedownloads.com
Gıda, spor, teknoloji, işletme, bilim ve daha fazlasını kapsayan 35 farklı kategoriye ev sahipliği yapan bu sitedeki vektörler, kişisel yahut ticari amaçlı (atıf şartı ile) kullanılabilir.
8- Freedesignfile.com
30’dan fazla kategorisi mevcuttur. Tüm vektörel çizim içerikleri ücretsizdir. Lakin CC 3.0 lisansı ile editöre atıf yapmanız gerekir.
9- Free-vectors.com
Bu web sitesinde 30’dan fazla ücretsiz vektör sanatı kategorisi bulunmaktadır. Bazı belirli vektörleri ticari amaçlarla kullanmak için evvel tasarımcı ile iletişime geçmek daha iyidir.
10- Vector4free.com
Illustrator AI, EPS, PDF, SVG ve Corel Draw CDR dosyaları gibi formatlarda ücretsiz vektör grafikleri sunar. Aramanızı basitleştirmek için etiketleri yahut arama kutusunu kullanın.
11- Coolvectors.com
Bu web sitesi, değişik kaynaklardan gelen vektörleri paylaşır. Kullanıcılar vektörlerin kalitesini derecelendirebilir. Gereksiniminiz olan vektörleri bulmak için etiketleri de faydalanabilirsiniz.
12- Freevectors.com
Bu siteden binlerce basit vektör indirebilirsiniz. Tasarımlar, kurum içi tasarımcıları tarafından oluşturmaktadır. Ücretsiz indirmeler için bir ilişkilendirme eki gerekir.
13- Vectorportal.com
Vectorportal, atıf ile kullanılabilen 25’den çok vektör çizimi kategorisine sahiptir. Buradaki en enteresan kategori büyük bir olasılıkla Coat of Arms kategorisidir.
14- Vectorjunky.com
Sponsorlu arama sonuçları ücretsiz vektörlerde daha fazla ziyaretçi alsa da bu site, kullanabileceğiniz güzel vektörlere sahiptir.
15- Vector-eps.com
Burada afişler, iconlar, logolar, etiketler, çıkartmalar, kartvizitler ve vektör formatında içerikler bulabilirsiniz.
16- Pixeden.com/free-vectors
Pixeden’de yüksek kaliteli, eksiksiz ve ücretsiz vektör setleri / paketleri bulabilirsiniz.
17- Vectorish.com
Gereksiniminiz olan vektörleri aramak için üstbilgi menüsündeki kategorileri faydalanabilirsiniz.
18- Deviantart.com/newest/?q=free+vectors
DeviantArt dünyanın her yerinde popüler bir grafikerler topluluğudur. Ücretsiz vektör kaynaklarını burada bulabilirsiniz, lakin arama kutusu aracılığıyla arama yapmanız gerekir.
19- Vectorwallpapers.net
Bu web sitesinde, her zevke uygun ufak ama ücretsiz bir vektör duvar kağıdı koleksiyonu bulacaksınız. Duvar kağıtları değişik çözünürlüklerde mevcuttur.
20- Smashingmagazine.com/tag/vectors
Smashing Magazine, web tasarımcıları ve geliştiricileri için en çok beğenilen bloglardan biridir.
21- Vectorgoods.com
Bu sitede çok sayıda kategori bulacaksınız. Buradaki tüm vektörler Creative Commons Attribution 3.0’ın altında. Bu sebeple bunları paylaşabilir ve bunları atıf ile paylaşıma uyumlu hale getirebilirsiniz.
22- Cgispread.com
Arka planlar, tasarım öğeleri, illüstrasyonlar, çerçeveler, süs eşyaları, kenarlıklar, kartpostallar, şablonlar, logolar ücretsiz ve vektörel çizim halinde bu sitede bulunuyor.
23- Dryicons.com/free-graphics
Bu web sitesinde yüksek kaliteli yaratıcı vektörler bulunmaktadır. İstediğiniz şeyi bulmak için arama kutusunu kullanabilirisiniz.
24- Freevectormaps.com/world-maps
Sitenin adından gördüğünüz gibi, bu site ücretsiz dünya haritaları vektörleri sunuyor.
25- Pixabay.com
Pixabay yalnızca kaliteli kamusal alan görüntüleri için bir depo değil, aynı zamanda çok sayıda ücretsiz vektör görünümünü de içerisinde yer alıyor.
26- Freevectorarchive.com
İstediğiniz dosya formatlarında yahut renkli filtrelerde 20 kısımdan vektörel çizimi seçebilirsiniz.
27- Vectors4all.net/vectors/all
Vectors4all’da, indirmek için uygun vektör sanatı arayabilir yahut kendi vektörünüzü arşive gönderebilirsiniz.
28- Blugraphic.com
Bu sitede simgeler, süsler, logolar ve daha fazlasını sunan ufak vektörler, logolar ve PSD kaynakları yer alır.
29- Vector.me
Aradığınız mükemmel vektör görünümünü bulmak için bir anahtar kelime taraması uygulayabilirsiniz. 280.000’den çok vektörel çizim olduğundan, dosya altındaki etiketleri kullanmak işinizi kolay bir hale getirir.
30- 123freevectors.com
Bu web sitesinde, dokular ve desenler de dahil olmak üzere ortalama 50 farklı vektör kategorisi bulunur.
31- Vexels.com
Vektörel çizimleri kategori yahut etiketlere göre arayabilirsiniz.
32- Dribbble.com/search?q=free+vector
Dünyanın her yerinden tasarımcıların bir topluluktur ve onlar farklı zamanlarda burada ücretsiz vektörel grafikleri paylaşır.
33- Lightstock.com/free-vector
Benzersiz bir içerik sunan bir hazır web sitesi. Her hafta ücretsiz vektör grafikleri verdikleri için haber bültenlerine kaydolmanız yeterli gelmektedir..
34- Fordesigner.com
Site, gereksiniminiz olabilecek her türlü ücretsiz vektöre sahiptir. Bunun yanısıra, web sitesi İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde de mevcuttur.
35- Vectorian.net
Her hafta ücretsiz vektör almak için bültenlerine abone olun.
36- Vecto2000.com/vector-stock
Bu web sitesi, spor, ulaşım, çiçek ve bilim gibi çok değişik kategorilere ait ücretsiz vektör çizimi, simgeler ve tasarım fikirleri sunar.
37- Allvectors.com
20 farklı vektör tasarımı kategorisi vardır. Tüm vektörler, yaratıcı ortak kullanım atıf lisansı altında kullanılabilir.
38- Freevectors.org
Freevectors, indirmek için 1600+ vektörel çizime sahiptir.
39- Vector-finder.com
Vector Finder, 20’den çok vektör sanatı kategorisinde kişisel kullanım için tasarımlar sunar.
40- Vectors4free.net
Bu sitede, Hayvanlar’dan Kullanılacak Araçlar’a kadar tasarım öğeleri bulabilirsiniz. Her gün yeni kaynaklar eklenir.
41- Digimadmedia.com/vector-designs
Arka planlar, logolar, iconlar, çiçekler ve bazı zaman Cadılar Bayramı gibi vektörler bulmak için sekiz alt kategori grubu vardır.
42- Scalablegfx.com
2015 senesinde üç öğrenci tarafından kurulan Scalablegfx, oyun grafikleri oluşturmak için yüksek kaliteli vektör görüntüleri elde etmek için başka bir yer.
43- 365psd.com/free-vector
365psd, tasarımcılar için değişik vektörler bulmak için popüler bir web sitesidir. Bunun yanısıra şaşırtıcı vektör grafikleri var. Ne istediğinizi bulmak için menüdeki kategorileri faydalanabilirsiniz.
44- Freevectors.me
Bu sitenin 17 kategorisi vardır ve bunun yanısıra renk filtreleri kullanarak vektörleri aramanıza izin verir.
45- Flaticon.com
Bu sitede şaşırtıcı ücretsiz vektör simgelerini bulacaksınız. Bu web sitesi Freepik’in bir yan kuruluşudur.
46- Vectorbackground.net
Gereksiniminiz olan vektör arka plan tasarımını bulmak için arama kutusunu yahut renk filtrelerini faydalanabilirsiniz.
47- Publicdomainvectors.org
Bu siteden indirilen vektörlerin kopyalanmasına, değiştirilmesine ve dağıtılmasına izin verilir.
Vektörel Görsel ve Raster Görsel
JPEG’ler, GIF’ler ve BMP resimlerinden farklı olarak, vektör grafikleri bir piksel ızgarasından oluşmaz. Bunun yerine, vektör grafikleri bir başlangıç ​​ve bitiş noktası ile diğer noktalardan, eğrilerden ve yol süresince var olan açılarla tanımlanan yollardan oluşur. Bir yol: bir çizgi, bir kare, bir üçgen yahut ilgi çekici bir biçim olabilir. Bu yollar, basit çizimler yahut karmaşık diyagramlar oluşturmak için kullanılabilir. Yollar, belirli yazı biçimlerinin karakterlerini tanımlamak için bile kullanılır.
Vektör tabanlı görüntüler belirli sayıda noktadan oluşmadığından, daha büyük bir boyuta kalite kaybı yaşanmadan büyütülebilir ve herhangi bir görüntü kalitesi kaybedilmez. Bir vektör grafiğini büyütünce, grafik içindeki her nesnenin kenarları pürüzsüz ve temiz kalır.
Bu vektör grafikleri, kartvizitte görünmesi için yeterince ufak olması gereken logolar için düzenleme işlemini ideal kılar, lakin bir reklam panolarını dolduracak biçimde de ölçeklendirilebilirler. Vektör görseller için yaygın olarak tercih edilen program emsalleri arasında Adobe Illustrator, Macromedia Freehand ve EPS dosyaları bulunur. Birçok Flash animasyonu, daha iyi ölçeklendirildiği ve tipik olarak bitmap görüntülerden daha az yer kapladığı için, vektör grafikleri kullanır. Dosya uzantıları ise .AI , .EPS , .SVG , .DRW olabilir.
Ücretsiz Vektör Siteleri
Listemizde yer alan Ücretsiz Vektör Siteleri aracılığıyla ücretsiz vektör indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. En kaliteli ve ücretsiz vektörel içerik sitesi listesinde yer almasını istediğiniz siteler varsa lütfen yorum kısmından bildirin.
Ayrıca Bakınız.  Hatay yangınından yürek yakan resimler


Cevap bırakın