Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ukrayna’ya gideceklere uyarı!

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin sosyal platform hesabından yapılan paylaşımda, Ukrayna makamlarınca Covid-19’un yaygınlığına göre ülkelerin kırmızı yahut yeşil kategoriye alındığı, Türkiye’nin 18 Aralık saygınlığıyla kırmızı listede yer aldığı açıklandı.

Karar doğrultusunda Ukrayna’ya Türkiye’den seyahat edecek bireylerin, Türkiye yeşil kategoriye geçene kadar, 14 günlük karantina (izolasyon) uygulamasına tabi olacakları ve mobil cihazlarına ‘Vdoma’ uygulamasını yüklemeleri gerektiği bilgisi aktarıldı. Ukrayna sınırından geçmeden (pasaport kontrolünden evvel) son 48 saat içinde Covid-19 PCR testi negatif olanların ise karantinadan muaf tutulacakları belirtildi.

Karantina zorunluluğunun Ukrayna makamlarınca uygun görülecek bir yerde yahut evde yerine getirilebileceği belirtilen açıklamada, 14 günlük karantinayı erken bittirmek için PCR testi yaptırılabileceği, lakin Ukrayna’nın Kamu Sağlık Merkezi’nin listesine dahil bulunmayan laboratuvarlarda verilen testlerin geçerli sayılmayacağı uyarısında bulunuldu.

KİMLER MUAF TUTULACAK?

Bunun yanı sıra, (Covid-19 hastasıyla temaslı olmamak kaydıyla) 12 yaşın altındaki çocukların, yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görmek için Ukrayna’ya gelen talebelerin, son 14 gün içerisinde kırmızı kısımdaki ülkelerde bulunmayan kırmızı kategori ülkeleri vatandaşlarının, Ukrayna’dan transit geçtiğini ve 2 günden çok Ukrayna’da kalmayacağını belgeleyenlerin karantina zorunluluğundan “muaf olacakları” açıklandı.

Ukrayna’da akredite olan diplomatik/konsüler/ülkeler arası örgüt temsilcileri ve aile fertleri, gemi, TIR, otobüs, tren mürettebatı, kültür kurumlarından davetli sanatçılar ve birer relakinçileri, hemopoetik kök hücre nakli gerçekleştiren bireylerin ve Ukrayna sınırından geçmeden (pasaport kontrolünden evvel) son 48 saat içinde Covid-19 PCR testi negatif olanların da uygulamadan “muaf tutulacakları” aktarıldı.

Seyahat edecek bireylerin, Covid-19 antikorunun yer aldığına dair test sonucu olması “kırmızı bölge”den gelen kişinin karantinadan muaf olacağı manasına gelmeyeceği uyarısı yapıldı.

Ayrıca Bakınız.  Toyota Türkiye CEO’sundan yeni vergi sistemi önerisi!


Cevap bırakın