Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Üniversite Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Table of Contents

Üniversite Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Ülkemiz eğitimin her kademesinde merkezi sınavları içerisinde barındıran bir sınav ülkesi. Ortaokuldan liseye geçerken liselere geçiş sınavı liselerden üniversiteye geçerken de yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) bir başka ifadeyle üniversiteye giriş sınavı yapılıyor. Sınava hazırlanmak ve sınava girmek tüm öğrenciler için çok büyük bir yük. Özellikle yaşları göz önünde bulundurulduğunda oyun çağında olan çocuklarımıza ve gençlerimize insanüstü bir yük yüklüyoruz. Tabi bu işten payını aynı zamanda aileler ve okullar da alıyor. Eğitimin üç sac ayağını oluşturan bu yapı için sınav demek belki de yaşadıkları zaman içerisinde hiç konuşmak istemeyecekleri konu başlıklarının başında geliyor. Bu kadar zorluğu içerisinde bulunduran sınav maratonunun bir başka zorluğu ise sınav sonrasında tercih süreci. Bu yazımızda üniversite tercihi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor sizlere onlardan bahsedeceğiz.

Üniversite tercihi yaparken hiçbir zaman şu akıllardan çıkarılmamalıdır çocuklarımızın geleceği için çok önemli bir karar veriliyor ve bu karar geleceklerini mesleki açıdan büyük oranda şekillendirecek. Bu kararın en önemli öznesi ise evlatlarımız. Kararda çocuklarımızın görüşlerini merkeze almak ve onların geleceğe yönelik beklentileri üzerinden bu kararı inşa etmek alınacak kararın başarısı açısından çok önemli. Tabi ki bu kararda sizlerin de görüşü ve tecrübesi kesinlikle yer edinmelidir. Peki bu temelle başlangıcını yaptığını üniversite tercihinizde süreci nasıl ilerletmelisiniz.

Üniversite Tercihi

Üniversite tercihinizde kararınız netse ve meslek konusunda kendinizi açık ifade edebiliyorsanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Tercihinizi somutlaştıracak unsurlarla desteklemeyi unutmayın. İlginize uygun olması önemli olmakla birlikte aynı zamanda çağın gereksinimlerine karşılık gelebiliyor  olması ve yarınlarda da istihdam edilmenizde kolaylıklar barındırıyor olması önemli. Son dönemde yayımlanan çok sayıda geleceğin meslekleri listelerine de göz atmanız tercihinizi somutlaştırmanıza katkı sunacaktır. Bu listeleri incelerken ülkemizin kendine has yapısını da değerlendirmelerinizin içerisine dahil ediniz.

Ayrıca Bakınız.  KPSS sınavı ertelendi mi? KPSS sınavı iptal mi? 2020

Üniversite tercihinizde bölümü netleştirmediyseniz şayet almış olduğunuz puanla yerleşebileceğiniz bölüm ve üniversiteleri araştırmaya başlamalısınız. Bunun için birçok araç mevcut olmakla birlikte en somut ve sağlam araç olarak Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından sunulan YÖKATLAS tercih robotunu tercih edebilirsiniz. YÖKATLAS güncel verileri barındırması nedeniyle ulaşabileceğiniz en sağlam araçlardan birisidir.

Üniversite bölümü netleştikten sonra bölümü hangi üniversitede okuyacağınız aşamasına geçiyoruz ki bu aşamada gerçekten çok önemli ince elenmesi ve sık dokunması gereken bir süreç. Üniversite tercihinizi belirlerken tabi ki almış oldunuz puan ve sıralamanız çok önemli. Bir üniversite tercih ederken sıralamanıza göre tercih etmeli ve bir önceki yılın öğrenci kabul etme sırasına göre tercihte bulunmalısınız. Sıralamanıza göre %10 oranında üst sıradan tercih yapmanız anlamlı olacaktır. Örneğin; sıralamanız 100.000 ise 90.000’den tercih yapabilirsiniz. Önceki yıllardaki sıralama değişimine göre bu oranı artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Üniversiteyi belirlerken üniversitenin sunduğu olanakları da kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Üniversitede teknoparkın olup olmaması, öğretim elemanı kadrosu ve unvan dağılımı, kulüpler, uluslararası hareketlilik, öğrenci değişim programları, laboratuvar olanakları, üniversitenin bulunduğu şehir ve şehrin öğrenci dostu olma durumu, yurt olanakları da tercih edeceğiniz üniversiteyi belirlemede etkili olmalıdır.

Hepinize üniversite tercihinizde ve üniversite hayatınızda başarılar dileriz. Unutmayınız ki bu dünyada en kıymetli olan sizsiniz ve bu tercih sizin gelecekteki mutluluğunuz için sadece bir aracı belirlemenizden başka bir şey değildir. Bu sınırlılık içerisinde tercih yapmanız başarınız ve mutluluğunuz açısından önemlidir.Cevap bırakın