Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Unutkanlık neden olur? Ne iyi gelir?

Yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olan unutkanlık beyinde yaşanan sistem bozukluğu sebebiyle ortaya çıkar. Bunama ve alzheimer hastalığının …

Unutkanlık neden olur? Ne iyi gelir?

Yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olan unutkanlık beyinde yaşanan sistem bozukluğu sebebiyle ortaya çıkar. Bunama ve alzheimer hastalığının başlangıcı olan unutkanlık değişik etkenler sebebiyle yaşanır. Lakin uzman kişiler unutkanlığın yaşanmaması için bazı gıdaların düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Peki Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın belirtileri nelerdir?

Unutkanlığın psikoloji ile bir ilgisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan nöropsikiyatrik testlerde çok enteresan sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Özellikle teşhis hakkında beyin ve davranış arasındaki ilişkiye bakıldığında unutkanlığın temel sebepleri olduğu bilgisi yer alıyor. Unutkanlık hem bazı hastalıkların habercisi hem de bazı hastalıklara yol açar. Sinir sisteminde sıkıntısı olan bireylerde genel olarak psikolojik rahatsızlıklar görülür. Bu rahatsızlıklar hasar almış sisteme daha çok zarar verdiğinden unutkanlığa zemin hazırlar. Yapılan bazı incelemelerda yüksek oranda depresyon yaşayan bireylerde unutkanlığın da aynı paralellikte yaşandığı görülmüştür. Unutkanlığı bitirecek en etkili yöntemlerden biri ise beslenme alışkanlığıdır. Bunun için en etkili maddeler ise omega- 3 yağ asitleridir. Aynı zamanda B12 vitamini yönünden zengin olan besinlerde unutkanlığı giderir. İncelemelera göre vücutta yaşanan hormonal dengesizlik unutkanlık meydana getirebilir.

PEKİ UNUTKANLIĞA YOL AÇAN NEDENLER NELERDİR?

Günümüzde her 5 kişiden biri ağır depresyon dönemleri ile karşı karşıya kalır. Duygusal ve zihinsel travmalara neden olan depresyon; sinirlilik, huzursuzluk, duygusal sarmal ve ağlama nöbetleri gibi belirtilerle kendini gösterir. Ağır depresyon durumunda beyin yaşanan tersluklara karşı aldığı tedbir de denilebilir. Lakin bu süreç bir hayli tehlikelidir çünkü kişi depresyonda unutkanlık sıklığı ile birlikte intihar girişimlerinde bulunabilir.

B12 vitamini vücudun ihtiyacı olan bir kaynaktır. Özellikle sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresinin üretimi için gerekmektedir. Vücut tarafından üretilmediğinden takviye gerektiren bir vitamindir. Bundan dolayı sağlıksız beslenme alışkanlığı bu vitaminin azalmasına neden olur. Bunun yanısıra vitaminler vücuttan eksildikçe tiroit bezleri çalışmaz bu da hormonların azalmasına neden olur. Hormonlar azaldıkça beyne sinirler iletilmez bu da unutkanlığa zemin hazırlar.

Nöropsikolojik durumlardan en yaygını alzheimerdir. Bu hastalık her ne kadar unutkanlıkla başlasa de beyinde ciddi hasarlara neden olur. Özellikle ileri yaşlarda yaşanma sıklığı yükselen bu unutkanlık hastalığı için erken yaşta başlayan belirtiler doğrultusunda tedavi edilmelidir.

UNUTKANLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

– B12 vitamini yönünden en zengin olan besin kırmızı ettir. B12 vitamin eksikliği olan bireylerin haftada en az 2 defa kırmızı et tüketmelidir.

– Omega – 3 yağ asidi yönünden zengin olan balıklarda hafızayı güçlendirir. Bu yağ asitleri özellikle somon, sardalya, palamut gibi balıklarda fazladır. uzman kişilera göre gelişim çağındaki çocukların ve hamile bayanların günde en az bir gram diğer bireylerin ise haftada bir kez omega 3 yağ asidi alması gerektiğidir.

– Yaban mersini ve bitter çikolata içerdikleri polifenol maddesi yönünden hafızayı güçlendirmede etkilidirler. uzman kişiler iki besinin de aşırıya kaçmadan günlük tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

– Omega – 3 yağ asidi yönünden fındık ve ceviz de bir hayli etkilidir. Yapılan incelemelerda günlük bir avuç ceviz ya da fındık tüketerek vücudun ihtiyacı olan omega 3 yağ asidi sağlanmış olur.

Genç yaşta unutkanlık neden olur

Genç yaşta unutkanlık nasıl giderilir

Unutkanlık için ne yapmalı

Unutkanlık neden olur ne iyi gelir

Nöroloji unutkanlık testi

Aşırı unutkanlık ve halsizlik

Unutkanlık hastalığının adı

Unutkanlık neden olur islami

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ