Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Uzman Başöğretmenlik Videolarını Otomatik Oynatma

Uzman Başöğretmenlik Videolarını Otomatik Oynatma

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmakta olan öğretmenler için alınan karar ile kariyer basamakları açıklandı ve öğretmenlik mesleği artık bir kariyer mesleği haline geldi. Bu kapsamda alınan karar ile öğretmenlerimiz kıdem yıllarına ve sahip oldukları unvanlara göre uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı alabilecekler. Tabi bu unvanları almak hiçte kolay olmayacak gibi görünüyor. Milli Eğitim Bakanlığı uzman öğretmen olabilmek için en az 10 yıl öğretmenlik yapmış olmayı ve çevrimiçi gerçekleştirilecek 160 saatlik eğitimden sonra yapılacak sınavdan başarılı olmayı zorunlu olarak tanımlarken bu sınavdan yüksek lisans yapmış olan öğretmenleri ise muaf tuttu; başöğretmenlik için ise 10 yıl uzman öğretmen olmayı ve sonrasında 240 saatlik başöğretmenlik eğitimi sonrasında yapılacak sınavdan başarılı olmayı zorunlu olarak tanımlarken bu sınavdan doktora mezunu öğretmenleri muaf tuttuğunu açıkladı.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için gerekli olan 160 ve 240 saatlik eğitimler ise öğretmenlerimiz için neredeyse şimdiden işkenceye dönüşmüş durumda. Özellikle anlatıcıların anlatım biçimleri ve monolog geçen uzaktan eğitim öğretmenlerimiz için bu videoların izlenmesindeki en önemli engeller olarak ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da birçok öğretmen 160 saat ve 240 saatlik bu eğitimleri bilgisayar başında izleyerek geçirmek yerine alternatif arayışlar içerisine giriyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimleri için ise Milli Eğitim Bakanlığı kendince birçok önlem almış durumda. Şöyle ki öğretmenler videoyu izledikleri sekmeyi değiştirirse veya başka bir tarayıcıya geçerse videolar ilerlemeyi durduruyor. Bu durum ise öğretmenler için çok sıkıcı bir hal alıyor. Bu yazımızda uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik videolarını otomatik oynatmayla ilgili teknik bilgileri sizinle paylaşacağız. Hepinize gireceğiniz sınavda şimdiden başarılar dileriz.

Uzman Başöğretmenlik Videolarını Otomatik Oynatma Yöntemleri

Ayrıca Bakınız.  Siber Güvenlik Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim Programı - 2021

Yöntem 1:

Tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsanız şayet videoyu oynatmaya başladığınızda tarayıcınızın sağ üst köşesinde bir nota işareti belirecektir. Bu nota işaretini tıkladıktan sonra aşağıda ekran görüntüsünü de gördüğünüz seçenekten sağ altta bulunan Pencere içinde Pencere Modunu tercih edebilirsiniz. Bu tercih ile video görüntüleri sağ alt köşede görünmeye başlayacak ve siz hangi sekmeye geçerseniz geçin veya hangi programı kullanırsanız kullanın videolar ilerlemeye devam edecektir.

 

Yöntem 2:

Bu scripti kurun. Chrome için gerekli eklenti Tampermonkey
https://chrome.google.com/webstore/detail/tampermonkey/dhdgffkkebhmkfjojejmpbldmpobfkfo?hl=tr

Ardından aşağıdaki scripti kurabilirsiniz. Linke tıkladığınızda kurabilirsiniz.
https://greasyfork.org/tr/scripts/429635-always-on-focus

upload_2022-7-19_22-19-30.png

Tüm sitelerde çalışmasın isterseniz de şunu yapmanız yeterli.
Tempermonkey script kısmından düzenleme alanına gelin ve kod üstündeki alanı düzenleyin.

Kod:
// @include       *

alanını

Kod:
// @include       https://www.oba.gov.tr/*

olarak düzenleyip kaydedin.

upload_2022-7-19_22-29-14.pngCevap bırakın