Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Üzüm nasıl kurutulur? Üzüm Kurutma Yöntemleri!

En çok sevilen meyveler arasında bulunan üzümün kurumuş halini de ayrı sevenler oldukça fazladır. Evde kuru üzüm nasıl yapılır? merak edenler için paylaştığımız bu yazıda üzüm nasıl kurutulur? sorunuza yanıt vermiş olucağız. Siyah üzüm, sarı üzüm ve kırmızı üzüm olarak soframıza giren üzüm aynı zamanda kuru olarak da tüketiliyor. sıhhatimiz açısından yaraları saymakla bitmeyen kuru üzümü bu aylarda alıp evde kolayca kurutup Kış mevsiminde tüketebilirsiniz. Peki evde üzüm kurusu nasıl yapılır, nasıl kurutulur? Detaylar haberimizde…

Evde üzüm kurusu nasıl yapılır?

Kuru üzüm, içerisinde yer alan demir ve antioksidanlar aracılığıyla vücuda birçok fayda sağlar. bunun yanısıra büyük ufak herkesin tüketmesi gereken en mühim meyveler arasında bulunuyor. Enerji kaynağı olan kuru üzüm sarı,siyah ve kırmızı üzüm olarak kurutma işlemi yapılmaktadır. Kurutulan sarı üzümler kuruduktan sonra kehribar renklerini alırlar. Buruşuk ve tatsız görünebilirler, Lakin kuru üzümler bir beslenme merkezi. Kek, pilav gibi birçok tatlı ve yemek yapımında da kullanılmaktadır. Kuru üzüm çiğ olarak yenebilir, ve kuru üzüm suyu konsantresine dönüştürülebilir. bunun yanısıra yulaf ezmesi ve diğer kahvaltılık tahıllarla karıştırılınca çok lezzetli ve sıhhatli bir yiyecek haline gelir. Mevsiminde satın aldığınız üzümleri güneşte, fırında yahut kurutucuda kurutarak kendi kuru üzümleri kendiniz evde kolayca uygulayabilirsiniz. Tam bir şifa deposu olan üzüm nasıl kurutulur, üzüm kurusu nasıl yapılır. İşte püf noktalarıyla evde kuru üzüm yapımı:

EVDE KURU ÜZÜM NASIL YAPILIR?

1-Güneşte üzüm kurutma metodu

Çok kolay bir yöntem olduğu için en çok tercih edilen güneşte kurutma metodu mevsiminde yetişen üzümler kolay bir biçimde kurutabileceğiniz bir metodtur. Üzümleri kurutmak için ilk olarak bütün saplarından ayırmanız gerekiyor. Üzümleri saplarından ayırdıktan sonra sıra sıra hepsini iyice sudan geçirip yıkayın. Daha sonra üzüm tanelerini bir tepsi içine koyup güzelce yayın. Birbirine temas etmeyecek biçimde yayma işlemini yapın. Daha sonra tepsinin üstüne ince bir tülbentle örtün. Güneş görebilecekleri bir yere koyun. Kuruma işlemi gerçekleşirken bu örttüğünüz tülbent üzümlere böceklerin geçmesini engelleyecektir. aynı zamanda üzümlerin üstü tozlanmadan yavaş yavaş kuruma işlemi ortaya çıkacaktır. Üzümleri ortalama 3 gün süresince güneşte kuruması için bırakın. Biraz kuruyan üzümleri arada bir çevirmeyi ihmal etmeyin. Bütün üzümler tamamen kuruduğunda kuru üzümleri cam yahut metal saklama kaplarında ağzı kapalı bir biçimde saklayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  İstanbul'a yakın kayak merkezleri hangileri?

2- Fırında üzüm kurutma metodu

Üzümleri fırın ile kurutmak metoduni denemek talep edenler evvellikle fırını evvelden ortalama 100 °C’de ayarlayıp ısınmaya bırakın. Daha sonra güzelce yıkayıp saplarını ayıkladığınız üzümleri fırın tepsisine güzelce dizin. Daha sonra 15 dakika 100 derecede ısıttığınız fırının derecesini 60 dereceye indirin. Dizdikten sonra tepsileri fırına koyun. Koyduktan sonra hava dolaşımı olabilmesi için fırın kapağını biraz açık bırakın. Üzümleri fırında ortalama 4 saat süresince aynı derecede kurutma işlemine devam edin. 4 saat sonra kuruyan üzümleri kapalı cam bir kavanozun içerisinde ağzı kapalı bir biçimde saklayabilirsiniz.

3- Dehidratör ile üzüm kurutma metodu

Üzüm kurutmada Tamamen doğal metodlar arasında yer alan dehidratör, diğer adı gıda kurutucu araç ile üzümleri kurutma işlemini uygulayabilirsiniz. Çoğu evde bulunmayan ama meyve sebze kurutan evlerde yer alan dehidratör kurutma sürecini son derece kolay ve pratik bir biçimde yapıyor. Tamamen doğal bir biçimde üzümleri kurutan bu cihazla üzümleri kurutmak için evvellikle temizleyip saplarını ayırdığınız üzüm tanelerini dehidratörün tepsisine yerleştirin ve üzüm tanelerini birbiriyle temas etmemesine dikkat edin. Daha sonra dehidratörün sıcaklığını 57 °C’ye ayarlayın. Daha sonra ise üzümlerin büyük bir kısmının 24 saatin sonunda kuruduğunu göreceksiniz. Bütün üzümleri kuruyup kurumadığını 2 saatte bir kontrol etmeniz gerekiyor.Cevap bırakın