Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Vajinismus nedir?

Vajinismus; vajene giriş gerektiren her durumda şiddetli ağrı olması durumudur. Ağrıya neden olan durum pelvik bir kas olan pubokoksigeus kasının …

Vajinismus nedir?

Vajinismus; vajene giriş gerektiren her durumda şiddetli ağrı olması durumudur. Ağrıya neden olan durum pelvik bir kas olan pubokoksigeus kasının istemsiz bir biçimde (refleks şeklinde) aniden kasılmasıdır. Cinsel birleşme sırasında, jinekolojik muayene anında, vajina içine tampon yerleştirme durumlarında kasılmalar ortaya çıkabilir ve ağrıya neden olarak bu durumları imkansız kılar.

Vajinismus olan bir bayan bu duruma neden olan kas spazmını bilinçli olarak kontrol edemez çünkü bu kas spazmını kişi kendi isteği ile oluşturmamaktadır. Oluşan kasılma refleksiftir yani istemsizce oluşmaktadır. Bu durumu gözümüzün önüne aniden birşey çıkınca göz kapaklarımızın istemsiz olarak kasılmasına benzetebiliriz.

PRİMER VAJİNİSMUS

Daha evvelden cinsel birleşme hiç gerçekleştirilemediyse yahut ağrısız cinsel birleşme yaşanmadıysa primer (birincil) vajinismus düşünülür.

Kişi cinsel birleşmenin normalde hiçbir ağrıya neden olmadığını zannediyor olabilir(halbuki cinsel uyarılmanın olmadığı tüm cinsel ilişkilerde kişiden insana miktarı değişmekle birlikte ağrı meydana gelir).

Aşağıdaki durumların da primer vajinismusa neden olabileceği unutulmamalıdır:

 • Vajinal vestibüler sendrom (Fokal vajinit)

 • Vajinal mantar enfeksiyonları

 • İdrar yolu enfeksiyonları

 • Cinsel taciz , tecavüz

 • Kişi kendi uğramasa da başkasına yapılan cinsel taciz yahut tecavüze tanıklık etme (bu durumu görmek yahut bilmek şeklinde)

 • Aile içi şidette maruziyet

 • Çocukluk çağlarında aile bireyleri arasında aşırı geçimsizlik

 • Cinsel birleşmeyi ahlak dışı , vahşi ve moral bozucu olarak öğrenmiş yahut toplum tarafından böylece öğretilmiş olmak.

 • Toplum tarafından yanlış olarak çok büyütülen ‘Kızlık zarı yırtılması’ durumunu hayalinde dayanalımaz ağrılı olarak düşünme ve ilk cinsel birleşmede mutlaka bu duruma bağlı aşırı ağrı yaşayacağına kendini inandırma.(Hymen=Kızlık zarı bütünlüğünün bozulması genel olarak ağrı hissedilmeyen bir durumdur.)

 • Vücuda herhangi bir yabancı maddenin girdiği travmaya maruz kalma(Bıçaklanma vb…)

 • Anksiyete

 • Stres

Sıklıkla primer vajinismusun nedeni bulunamaz. (İdiyopatik)

SEKONDER VAJİNİSMUS

Daha evvelden normal cinsel birleşme yapabilen kadınlarda yaşanan vajinismustur.Aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilir:

 • Mantar enfeksiyonu

 • Doğum sırasında oluşabilecek travmaya bağlı

 • Psikolojik

Vajinismusta Lamont Sınıflandırması:

1.Derece Vaginismus: Hastanın pelvik tabanında ağrılı bir kasılma vardır lakin bu durum hastanın kaygılerinin giderilmesiyle hafifler.

2.Derece Vaginismus: Hastanın pelvik tabanında ağrılı bir kasılma vardır ve bu durum hastanın kaygılerinin giderilmesine rağmen devam eder.

3.Derece Vaginismus: Hasta muayeneden kaçınmak için kalçalarını havaya kaldırır.

4.Derece Vaginismus: Hasta muayeneden kaçınmak için kalçalarını havaya kaldırır , bacaklarını sıkıca kapatır ve geriye kaçma hareketi yapar.

(Pacik 5.Derece vaginismustan da bahsetmiş ve bu durumda terleme, bulantı, çarpıntı, süratli nefes alıp verme, kusma, bayılma, muayene masasından düşme ve doktora saldırma gibi durumların olabileceğini belirtmiştir. Bunun yanısıra Pacik yalnızca pubokoksigeus kasında değil bulbokavernöz ve puborektalis kaslarında da istemsiz kasılmanın olduğunu ifade etmiştir.)

VAJİNİSMUS NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ:

Hastanın probleminin jinekolojik mi , psikolojik mi yahut her iki durum nedenli mi olduğunun saptanması lüzumludir. Saptanan durumlara yönelik tedaviler uygulanır.

1) Jinekolojik Tedaviler: Vajinal vestibüler sendrom, vajinal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, hiperokzalüri, vajinal kuruluk vb. durumlar tedavi edilir.

Dokunmaya Odaklanma Egzersizleri (Sensate Focus Exercises), vajinal dilatörlerle desensitizasyon yahut Botox nasıl tedavi edileceği direk vaginismusa yönelik tedavi seçenekleridir.

2) Psikolojik Tedaviler:

Vajinismusa yol açan en sık 3 psikolojik etken;

a) Ağrılı cinsel birleşme korkusu

b) Cinsel birleşmenin yanlış, ayıp, utanç verici olduğuna inanılması (katı dinsel inançlara sahip hastalarda sıkça görülür)

c) Erken çocuklukta fiziksel yahut psikolojik travma yaşamış olmak (bu travmanın cinsel olması şart değildir) değerlendirilir ve bu durumlara yönelik uygun tedavi metodları seçilir.

Vajinismus hastalarında çocukluk çağında cinsel çatışma ve kendi cinselliğine karşı negatif tutum daha fazla görülmektedir. Vajinismusa neden olan psikolojik sebeplerin ve ağrının asıl nedeninin bir kasın istemdışı kasılmasının vurgulanması ve hastaya öğretilmesi (gerekirse terapi metodları ile) çoğu hastada fayda sağlar.

VAJİNİSMUS VE CİNSELLİK

 • Vajinismus hastalığı kişinin cinsel birleşmeyi istemediği yahut partnerini sevmediği anlamına gelmemektedir. Vajinismus hastası olan bir kişi de diğer normal bireyler kadar cinsel birleşmeyi istemektedir.

 • Vajinismus hastaları tam anlamıyla birleşmenin olmaması kaydıyla birçok cinsel aktivitede bulunabilirler.

 • Cinsel birleşmeye karşı duyulan korku ve bu durumun yarattığı psikolojik baskı vajinismus hastasının cinsel olarak uyarılmasını çoğu zaman önüne engel olur. Unutulan en mühim noktalardan biri de normal bayanların da yeterli cinsel uyarılma olmadan birleşme yaşadıklarında şiddetli ağrı yaşadıklarıdır. Cinsel olarak uyarılmış olmak rahat ve ağrısız cinsel birleşme için çok mühimdir.

 • Kendi kendine masturbasyon yapmak bazı vajinismus hastalarında cinsel birleşme korkusunu azaltabilmektedir. Bu masturbasyonda orgazm şart değildir önemli olan klitoris, vulva ve vajene dokunma ile oluşan değişik duyuları keşfetmek ve bunların korku yerine rahatlama ve zevke yol açtığunu anlayabilmektir.Cinsel uyarılma kadında vulvar renk ve biçim değişikliğine ve vajinal lubrikasyon(kayganlık) artışına neden olacaktır. Kişi cinsel uyarılmaya karşı kendi kişisel yanıtını ve tepkilerini öğrendikçe bu duruma getiren en kaliteli duyusal uyarıları da kavrayacaktır. Bunun neticesinde da partnerini kendisini en kaliteli biçimde uyarabilmesi hakkında yönlendirip eğitebilecektir.

  Primer vajinismus nedir?

  SSK vajinismus tedavisi

  vajinismus – terapi

  Sekonder vajinismus

  Bekarlarda vajinismus belirtileri

  Erkeklerde vajinismus olur mu?

  Vajinismus nedir?

  Neuroformat vajinismus

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ