Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Van Depremi Sonrası Yapılan Çalışmalar

23 Ekim 2011’de Van’da 7.2 büyüklüğünde oluşan deprem, binlerce binanın ağır hasar görmesine yol açtı.

8 YIL SONRA İZLERİ DAHA YENİ SİLİNDİ

Depremin izleri, 8 yıl sonra yapılan yatırımlarla yeni yeni silinmeye başladı.

TÜM TÜRKİYE SEFERBER OLDU

Depremin daha sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok bakan, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi kente geldi. Tüm ülkenin depremzedeler için seferber olduğu Van’da çalışmaları yerinden yöneten bakanlar, depremden kısa süre sonra sağladıkları koordinasyonla evvel arama kurtarma çalışmalarına ağırlık verdi, sonra depremzedelerin barınma ve yaşamsal gereksinimlerini giderdi.

Art arda oluşan artçı sarsıntılar sebebiyle evlerine giremeyen vatandaşların barınma gereksinimini karşılamak maksadıyla ilk aşamada gönderilen 75 bin çadır vatandaşlara dağıtıldı. Daha sonra kente getirilen 29 bin 500 konteynerle kurulan 35 konteyner şehirde vatandaşlara geçici barınma ortamı oluşturuldu.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRDÜ

Göçlerle adeta “hayalet kent”e dönüşen Van’da, bir ay gibi kısa zamanda depremzedeler için inşa edilecek evların yapımına başlandı. Evi ağır hasar gören ya da yıkılan vatandaşlara kalıcı evlar sağlamak için temeli atılan binaların yapımı hava sıcaklığı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşmesine rağmen aralıksız sürdü. Depremin üstünden geçen 8 yıllık zamanda 25 bin 170 ev tamamlanarak depremzedelere teslim edildi, 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır yapıldı.

23 Ekim ile 9 Kasım’daki depremlerin daha sonra AFAD uzman kişilerınca Van merkez, Erciş ve Edremit ilçeleri ile bağlı köylerde geniş kapsamlı hasar tespit çalışması yapıldı. uzman kişilerın, söz konusu yerleşimlerdeki 147 bin 622 ev, 18 bin 735 iş yeri ve 20 bin 209 ahırda yaptığı çalışmalarda, 31 bin 870 ev, 8 bin 849 iş yeri ile 9 bin 602 ahırın ağır hasar gördüğü tespit edildi, 18 bin 181 ev da orta hasarlı olarak belirlendi.

Ayrıca Bakınız.  Netflix Film Dizi Belgesel Önerileri 2021 - 2022

“HERKES VAN’IN ACISINA ORTAK OLDU”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez yaptığı açıklamada, Van’ın deprem kuşağında yer aldığını anımsattı.

Son yaşanan depremlerle büyük yıkımların meydana geldiği Van’da devletin tüm kurumlarının sefer olmasıyla yaraların kısa zamanda sarıldığını aktaran Bilmez, “Çok kısa zamanda depreminin tüm izleri silindi. Türkiye’de yaşayan herkes Van’ın acısına ortak oldu. 25 bin 570 ev yapıldı. 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır inşa edildi. Tüm bunlarla kent, depremden evvelki konumundan daha iyi bir duruma getirildi.” dedi.Cevap bırakın