Varis Tedavisinde Kapalı Yöntem; Embolizan Ajan Tedavisi

0

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha büyük görülen varis, en sık görülen damar hastalığıdır. Yaşla birlikte artış gösteren varis; ağrı, kaşıntı …

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha büyük görülen varis, en sık görülen damar hastalığıdır. Yaşla birlikte artış gösteren varis; ağrı, kaşıntı, ayak bileğinde şişme, gece krampları, yüzeyel tromboflebitler, venöz ayak bileği cilt değişiklikleri ve kanama gibi şikayetlere neden olur.

VARİS NEDİR?

Varis, toplardamarların organik bir sebep olmadan genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanır.

EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLÜR?

Variköz venler mühim bir sağlık problemidir. Erişkinlerdeki sıklığı değişik coğrafi varyasyonlar göstermekle birlikte yaşla giderek artar. Bacak varisleri, muayenehane pratiğinde en sık karşılaşılan damar hastalığıdır. Yetişkin nüfusun yüzde 15-20’sini etkiler. Kadınlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülürken ailesel geçiş oranı yüzde 50’den çokdır.

VARİSLER KAÇ TÜRLÜDÜR?

Varisler primer yahut sekonder olabilir. Primer varisler hakkındadır. Günümüzde en çok kabul gören teori kalıtımsal ven duvarındaki zayıflık ve venlerdeki kapakçık yetmezliği, venöz hipertansiyondur. Sekonder yahut edinsel variköziteler, venöz kapakçıkların travma, derin ten trombozu yahut enflamasyon gibi nedenlere bağlı hasar alması sonucu meydana gelir. Bir ekstremitede kıvrım yapmış belirgin variköz oluşumlarının yanında daha ufak çaplı telenjiektazik, retiküler tarzda oluşumlar da bulunabilirler. Bu oluşumlar elle hissedilemeyen, ciltte yüzeyel yerleşim gösteren, 1 milimetre yahut daha ufak çaplı mavi yahut kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülürler. Lokal olarak yıldız biçimli yahut örümcek ağına benzer yaygın yaygın çizgisel oluşumlar olup tüm bacağı sarabilirler. Hastadan hastaya değişmekle beraber bir ekstremitede bu oluşumlar, beraber yahut ayrı ayrı yerleşim gösterebilirler.

VARİS OLUŞUMUNU KOLAYLAŞTIRAN ETKENLER:

Epidemiyolojik çalışmalarda varis patofizyolojisinde rol oynayan birçok etken öne sürülmüştür. Bu çalışmlarda aile öyküsü (kalıtım), riskli yaşam tarzı ve sigara kullanımı, venöz yetmezlik tespit edilen hastalarda daha yüksek oranlarda saptandığı için ileri gelen risk etkenleri olarak gösterilmiştir. Aile öyküsün pozitif olduğu hastalarda, varis görülme riski 4.4 kat daha fazladır. Uzun süre ayakta kalmak ya da uzun süre oturarak iş yapmak bir risk etkenü olduğu gibi, günde 4 saatten çok ayakta kalanlarda yüksek grade venöz yetmezlik gelişme riskini 2.7 kat artırır.

 • Uzun süre ayakta durmak

 • Hamilelik

 • Şişmanlık

 • Oturarak çalışmak

 • Hareketsizlik

 • Yaşlılık

 • İlaç kullanımı ( Doğum kontrol hapları, menopoz döneminde tercih edilen hormon replasman tedaileri)

Ayrıca Bakınız.  Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır, Çeşitleri ve Faydaları

VARİS HASTALIĞI VE SIK KARŞILAŞILAN ŞİKAYETLER

Hastaların en yaygın semptomları bacaklarının görünümünün bozulmuş olması ve uzun süre ayakta durunca yaşanan bacak ağrısı ve bacaklarda ağırlaşma hissidir. Semptomlar anatomik defektin derecesiyle ili olmayabilir. Bazı zaman hasta variköz damarı zedeleyebilir. Bu durumda belirign bir kanama görülebilir. Bacak varislerinin bir komplikasyonu yüzeyel tromboflebittir; ciddi bir ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Uzun süreli bacak varislerinde kronik ayak bileği şişliği, staz dermatiti ve bacak ülserleri gelişebilir. Uzun süre ayakta durma yahut obezite (şişmanlık) tüm bacak varislerinin daha semptomatik hale gelmesine neden olurlar.

 • Ağrı

 • Kaşıntı

 • Ayak bileğinde şişme

 • Gece krampları

 • Yüzeyel tromboflebitler

 • Venöz ayak bileği cilt değişiklikleri (pigmentasyon, egzama, lipodermatoskleroz ve açık yara)

 • Kanama

VARİS TEDAVİ

Varis nasıl tedavi edileceğinde amaç yaşam kalitesini yükseltmektır. Semptomlar hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak etkiliyorsa tedavi düşünülmelidir. Bazı zaman büyük varisleri yer alan hastalarda, kanama yahut ülserasyon gibi komplikasyonlar gelişirse daha agresif cerrahi tedavi metodları denebilir.

Etken sebepler ortadan kaldırılmadıkça (fazla kilo, uzun süre ayakta durma, östrojen kullanımı) variköz ven meydana gelişinin belirli bir zaman sonra tekrarlayacağı unutulmamalıdır.

Tedavi iki başlık altındadır.

İlk olarak görünen varislere dışarıdan uygulanan lazer yahut köpük nasıl tedavi edileceğidir. Bu tedavi genel olarak kozmetik amaçlıdır ve derindeki damar yetmezliğine katkısı yok denecek azdır.

Asıl tedavi yukarıda belirttiğimiz derindeki ve yetmezliğe sebep olan damarlara yönelik müdahaledir. Bunu tedavi etmeksizin yalnızca dışarıdan görünen varisleri yok etmek asla kalıcı bir çözüm olmaz ve hastalık ilerlemeye devam eder.

VARİS NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİNDE KAPALI YÖNTEM; EMBOLİZAN AJAN NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ

Bacakta herhangi bir kesi olmaksızın, bir iğne ile ultrason eşliğinde diz kapağı üstünden derindeki hasta damara girilmekte ve damar içinden kasık bölgesine kadar ulaşılmaktadır. Embolizan ajan dediğimiz bir sıvının damar içine uygulanması esasına dayanan bu yöntem 10-15 dk sürmekte ve hasta müdahale sonrası yarım saat içinde yürüyerek taburcu olmaktadır.


Cevap bırakın