Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir?

0

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, halk arasında …

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, halk arasında baş dönmesi olarak anılan vertigo hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Pandemi döneminde dahi kişiler baş dönmesi nedeniyle hastaneye geliyor, bu durum da baş dönmesinin kişilerı ne kadar rahatsız ettiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

İç kulak denge organı kişilerın yerçekimine karşı hareket ederken dengede kalmasını sağlıyor. Bu çok karmaşık sistem arızalandığı zaman baş dönmesi, bulantı kusma gibi bulgular oluştururken eş zamanlı olarak beyin vücut içi dengenin yeniden sağlanması için faaliyet gösteriyor. Baş dönmesine neden olan hastalıklar sıklıkla iç kulak ile ilgili olsa da nörolojik hastalıklar ve diğer sistemik hastalıklar da baş dönmesine neden olabiliyor.Baş dönmesi olan hastanın evvellikli korkusu, yakınmalarının beyninde olası bir sorundan kaynaklandığı ya da ani gelişen bir kalp problemi ile ilgili olduğu düşüncesi olduğundan hastalar şikayetleri için değişik polikliniklere başvuruyor.

BAŞ DÖNMESİDE EN SIK GÖRÜLEN NEDEN: KRİSTAL OYNAMASI

En sık görülen baş dönmesi nedeni halk arasında kristal oynaması olarak da anılan pozisyonel baş dönmesi olarak biliniyor. Psikolojik olanlar, migren hastalığı ile ilgili olanlar ve diğer iç kulak hastalıkları ise ikinci üçüncü sıklıkta karşımıza çıkıyor. Denge sisteminin karmaşık yapısını hastalık sırasında değerlendirebilmenin ciddi bir deneyim gerektirdiğini söyleyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Çok işinde uzman bir hekim, iyi bir muayene ile hastalığı %70-80 oranında değerlendirebilir. Lakin tanının kesinleşmesi ve doğru tedavinin yapılandırılabilmesi için iyi bir laboratuvara ihtiyaç var” dedi.

DENGE HASTALIKLARINDA TEDAVİ

Denge hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde ilaç nasıl tedavi edileceği ve bazı durumlarda uygulanan ameliyatların yanında vestibüler rehabilitasyon çok önemli yer tutuyor. Hastalarda iki taraflı ve kalıcı denge problemi olduğu zaman amaç, beynin vücuttaki hakimiyetini yükseltmek diyen Özgirgin, “Beyin, her şeyi kontrol altına alabilme donanımıne sahip olan bir organ. Kişi, beynin bu hakimiyetiyle, süreci kontrol altına alıp kişinin tekrar dengede kalmasını sağlayabilir. Ama beyne bunu öğretmek gerekiyor. Bunu öğretirken de denge sistemine katkıda yer alan diğer organları ön plana çıkartmak gerekir; yani gözler, omurilik ve derin duyu. Üçü de kişinin dengede kalması için olmazsa olmaz organlardır” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Farenjit nedir? Kronik Farenjitin belirtileri nelerdir?

CİDDİ DENGE SORUNU OLAN HASTALAR YÜRÜYEREK EVİNE DÖNEBİLİYOR

İşin özüne inip hastalarımıza modern tetkikler uyguluyoruz diyen Özgirgin, konuyla alakalı şunları belirtti: “Hastalığın tutulumuna ve yaygınlığına göre rehabilitasyon zamanı 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Tedavinin yaratmış olduğu etki ise hastalar yönünden büyük tatminiyet oluşturuyor. İki kişinin koluna girerek ve zorlukla yürüyerek kliniğimize başvuran hastaları, tek başına hiçbir destek olmadan dengesini toparlamış vaziyette, evine yürüyerek gidecek biçimde taburcu ediyoruz.”

MİGRENİ OLANLAR ÇİKOLATA VE KIRMIZI ŞARAPTAN UZAK DURSUN

Amacımız Vertigo şikâyeti yaşayan hastaların yaşam kalitesini değiştirmeden tedavilerini sürdürmek diyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, şu bilgilendirmelerde bulundu: “Hastalarımıza koymuş olduğumuz tanılar üstünden tavsiyelerde bulunuyoruz. Mesela migren gibi baş dönmesi hastalıklarında çikolata ve kırmızı şarap tetikleyici olurken, iç kulak basıncı sebebiyle baş dönmesi yaşayan hastalarımıza tuzdan uzak durması gerektiğini söylüyoruz.”

DÜNYANIN BAŞTA GELEN DENGE MERKEZLERİNDEN

Bayındır Sağlık Grubu KBB Kliniklerinde baş dönmesi ile ilgili bilimsel ve kanıta dayalı tanı ve tedavi uygulamaları 1995 senesinde başladı. Geçen 25 yılda çok istikrarlı bir gelişim göstererek, konuyla ilgilenen tıbbi ekibi, teçhizatı ve alt yapısı ile bugün dünyanın başta gelen denge merkezlerinden birisi oldu. Bayındır Sağlık Grubu KBB Klinikleri, denge hastalıklarının tanısı ve nasıl tedavi edileceği hakkında en gelişmiş ve modern sistemlerle misyonunu sürdürmekte. Bu nedenle yurt haricinden birçok hasta, sıklıkla Bayındır Sağlık Grubu KBB kliniklerine başvuruyor. Tercih edilen sistemler kanıta dayalı ve nesnel veriler sunduğundan, tanısal yanılgı en aza indirilebiliyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi, öne çıkan denge merkezi ile hem ülke içinden hem de yurt haricinden gelen hekimlerin konu ile ilgili eğitimlerine de fırsat tanıyor. Bu bağlamda 12 yıldır eğitim toplantıları ve kurslar düzenliyor. Bu toplantıların en büyüğünü ise Bayındır Sağlık Grubu’nun tescilli markası olan ‘Vertigoya Pratik Yaklaşım’ adını taşıyan toplantılar oluşturuyor. Bu toplantıya dünyanın her yerinden, alanında uzman sağlık profesyonelleri katılım göstererek, vertigo hakkındaki güncellemelerden haberdar olma şansı yakalıyor.

Ayrıca Bakınız.  Yılan yağı saç uzatır mı?


Cevap bırakın