Vücut direncini artıran besin takviyeleri

0

Bu yıl oldukça oldukça zor günlerden geçmekteyiz. Dünya olarak hiç beklemediğimiz bir durumla karşı karşıya kaldı. Bu zamanda psikolojik …

Bu yıl oldukça oldukça zor günlerden geçmekteyiz. Dünya olarak hiç beklemediğimiz bir durumla karşı karşıya kaldı. Bu zamanda psikolojik sağlamlığımızı korumak, vücut direncimizi arttırmak adına yapabileceğimiz şeyler var. Hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler nelerdir? sorunuza hemen yanıt verelim..

Haberleri gün içerisinde sürekli takip etme isteği içerisinde olabilirsiniz, bilimsel gerçeklere dayanmayan, alanında uzman olmayan bireylerin yaptığı açıklamalar kafa karıştırıcı olabildiği gibi stres seviyenizi de arttırır. O yüzden haber aldığınız kaynaklar güvenilir kişi ve kuruluşlar olsun, günde iki kez belli saatlerde kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Tekrar tekrar benzer haberlere ve güvenilir olmayan kaynaklara maruz kalmayın ve kısa süreli gündemi dikkatinizi verip hayatınıza devam edin. Gereğinden çok haberlere maruz kalmak sizi daha ters bir duygu durumuna sürükleyecektir.

Evde kaldığımız, kalmamız gereken bu süreci bir zorunluluk gibi görmekten ziyade keyif alabileceğiniz şeyler olduğunun farkına varın ve kendiniz için ayırdığınız bir zaman olarak görmeye çalışın. Uzun zamandır evde yapmak istediğiniz lakin zaman bulamadığınız şeyleri yapmanın tam zamanı.

Kitaplığınızı düzenlemek, istediğiniz filmleri izlemek, çocuğunuzla, evcil hayvanınızla, çekirdek ailenizle zaman geçirmek ve yalnızca kendiniz için yapacağınız hobilerinize zaman ayırmak gibi.

Evde kaldığınız zamanda fiziksel aktiviteler de çok önemli. Gün içinde yapacağınız egzersizler, aşamalı kas gevşetme egzersizleri, meditasyon, nefes egzersizleri, yoga stresle baş etmenize yol gösterecekken bedeniniz için de iyi gelecektir. Unutmamalı ki ruh ve beden sağlığı bir bütündür.

Fiziksel olarak uzak kalsanız da sevdiklerinizle telefonla, görüntülü görüşmek, sosyalliğinizi sürdürmek size iyi gelecektir.

Günlük rutinlerinizi olabildiğince devam ettirmeye çalışın. Düzenli beslenme, düzenli uyku, düzenli spor, ev içi işlerinizi sürekliliği rutininizde sürdürmek mühimdir.

Hijyen ve sağlık önerilerini sağlık bakanlığının önerdiği biçimde uygulamak ve takip etmek gerekir. Aşırı kaygı ve umutsuzluğa kapılmadan lüzumlu önlemleri alıp yaşamınıza devam etmeniz mühimdir.

Ayrıca Bakınız.  Astım, Koah ve Akciğer Kanseri

Bu zamanda yaşadığınız duyguları, sizi ters etkileyen düşünceleri fark etmeye çalışın. Duygularınızı bastırmadan anlamaya çalışın. Duygularınızı ifade etmek için yazılar yazabilirsiniz, yakınlarınızla nasıl hissettiğinizi, kaygılarınızı paylaşabilirsiniz. Lüzumlu önlemleri alın, umut duygusunu koruyun ve olumlu düşünmeyi sürdürün.

Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı bir baş etme yolu değil aksine bağımlılık riski yaratmaktadır. Alkol ve madde kullanımından kaçının.

Yalnızca ters haberlere odaklanmak değil, olumlu haberler olduğunu da görmek, bu sürecin geçici bir süreç olduğunu tüm dünya çapında bu sürecin atlatılması için çalışmalar yapıldığını kendinize hatırlatın.

Kendinizi kaygılı hissediyor ve baş etmekte zorlanıyorsanız profesyonel destek alarak psikoterapi ile bu zamanda yaşadığınız sorunları daha sıhhatli atlatabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki yüksek kaygı, stres, psikolojik etkenler bağışıklık sistemini ters yönde etkilemektedir.

Diyetisyen Duygu Temur, sonbahar-kış mevsim geçişini yaşandıği günlerde vücut direncini artıracak besinler arasında soğan, kefir, balık, turp, brokoli, ceviz, fındık, bal, badem gibi yağlı tohumlar olduğunu ifade etti.
Vücut direncini artıran besin takviyeleri
1. SOĞAN: İçerisindeki quercetin denilen bir madde aracılığıyla tamamen doğal bir antibiyotiktir. Salata ve yemeklerde bol kullanılmalıdır.
2. BALIK: Omega 3 (n-3) yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitlerinin en mühim grubudur ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
3. TURP: C vitaminin en zengin kaynaklarından biri olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmede mutlaka yenmesi gereken sebzelerdendir. Özellikle siyah turp daha da faydalıdır.
4. KEFİR VE YOĞURT: Probiyotikler barsak florası için yararlı olan canlı bakteri bileşimidir ve barsak sistemini destekleyerek hastalık yapıcı mikroorganizmaların üremesini önüne engel olur. Yoğurt ve kefir ise en güzel tamamen doğal probiyotik kaynaklarıdır.
5. YAĞLI TOHUMLAR: Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar günlük E vitamini ihtiyacımızı sağlamada tesirli olan besin grubudur. E vitamini ise en güçlü antioksidanlardandır. Ceviz içerdiği selenyum minerali ile soğuk algınlığı, grip ile savaşmaya yararlı olur.
6. BAL: Bağışıklığı arttıran tek tatlı alternatifidir. İçerdiği kendine has organik asitler, amino asitler, potasyumdan iyoda kadar mineraller, C vitamininden B2’ye kadar vitaminler, enzimler ve farklı aromalar aracılığıyla vücut direncini artırma tesiri mucizevi bir biçimde oluşur. her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı toz zencefil karışımını ılık suyla tüketmek gün içerisindeki direncimizi daha da artıracaktır.

Vücut direncini artıran takviyeler

Ayrıca Bakınız.  Dermatolog Desteği Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Vücut direncinin düşme sebepleri

Vücut direnci ne demek

Vücut direnci nasıl ölçülür

Bebeklerde vücut direncini artıran-besinler

Vücut direnci artıran besinler

Vücut direncini artıran çorba

Vücut direncini artıran takviyeler

Hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler nelerdir

Vücut direncini artıran vitamin ilaçları

Vücut direncini artıran kür

Vücut direncini güçlendirmeye yardım eden vitamin

Vücut direncini artıran takviye ilaçlar

Vücut direnci neden düşer


Cevap bırakın