Vücut direncini artırmanın yolları nelerdir?

0

Son zamanlarda yaşadığımız koronavirüs salgınından dolayı bir çok kişi vücut direncini artırmak için besin takviyeleri ve vücut direnci nasıl artırılır? aramaya başladı. Siz değerli okurlarımız için vücut direncini artırmanın yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

1.Dengeli ve sıhhatli beslenin

Yeterli ve dengeli beslenme enfeksiyonlardan korunmada son derece mühimdir. Yalnızca doymak ve enerji gereksinimini karşılamak değil, vücut için lüzumlu olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri sıhhatli bir biçimde almak temel prensip olmalıdır. Günlük öğünlerde mutlaka süt ve süt ürünleri, hayvansal proteinler, bitkisel proteinler yönünden zengin olan kuru bakliyatlar, kavrulmamış yağlı kuru yemişler, sebze ve meyveler yer almalıdır. Probiyotik içeren ev yapımı yoğurt, elma sirkesi ve turşular da bağışıklığı koruyarak güçlendirmektedir. Kış ayları deniz ürünleri tüketmek için en uygun zamanlardır. Hayvansal proteinler içerisinde en sıhhatli seçeneğin balıketi olduğu bilinmektedir. Mümkünse haftada en az 2 kez deniz ürünleri tüketmeye çalışmak sıhhatli bir vücut için çok mühimdir.

 

 

2.Günde en az 1.5- 2 litre sıvı tüketin

Kışın susama hissi daha azdır, bu sebeple daha az su ve sıvı tüketilmektedir. Yeterli sıvı alınmaması da sık tekrarlayan enfeksiyonların görülmesine neden olmaktadır. Susama hissi olmasa da günlük 1,5-2 litre civarında sıvı alınması gerekir. Hastalık geliştiği zaman ise ateş ve terlemeye bağlı fark edilmeyen sıvı kayıpları artmaktadır. Günlük sıvı alımı da yükselen ihtiyaca paralel olarak artırılmalıdır. Sıvı ihtiyacı gazlı içecekler, kahve ve çay gibi içeceklerden değil sıhhatli seçenekler olan su, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları ve çorbalar ile sağlanmalıdır.

3.Düzenli ve kaliteli uyuyun

Uykusuzluk yaşayan yahut uyku bozukluğu olan bireylerin bağışıklık sistemleri de ters etkilenmektedir. Düzensiz ve az uyku bağışıklığı zayıflatarak enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Uyku zamanınin ve uyku düzeninin sağlanması sıhhatli bir bağışıklık sistemi için çok mühimdir. Uyku, bedenin ve beynin dinlenme sürecidir. Belirli bir zaman ve belirli periyotlarla yapılmak zorundadır. Kişi iyi ve kaliteli uyku uyuyabiliyorsa vücut dinlenir, daha dirençli ve güçlü olur.

Ayrıca Bakınız.  Ramazan Ayında Sağlıklı Oruç Tutmanın Yolları

4.Sigarayı bırakın

Sigara kullanımı solunum yolları enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı olunmasını sağlamakta ve edinilen enfeksiyonun iyileşme sürecini uzatmaktadır. Hem kısa hem de uzun zamanda sağlığa için son derece zararlı olan bu alışkanlıktan bir an evvel kurtulmak için çaba sarf edilmelidir. Aktif enfeksiyonun olduğu zamanda iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonun daha komplike bir hal almasını engellemek için sigara tüketmemek çok mühimdir. Sigara gibi alkolün de uzun süreli ve yoğun kullanımı bağışıklık sistemini oluşturan tüm organlar üzerine ters etki yaratmaktadır.

5.Stres yönetimi yapın

İmmün sistemin sıhhatli olarak çalışabilmesi için kronik ve yoğun stresten kaçınmak yahut en azından minimuma indirgemek çok mühimdir. Kronik stres, vücudu bağışıklık sistemini baskı altına alan stres hormonlarına maruz bırakmaktadır. Bu hususta herkesin yapması gerekenler ve yapabilecekleri birbirinden çok değişikdır lakin kişi elinden geldiğince stresle baş etme ve yönetme adına stratejiler geliştirmelidir. Eğer bu kişisel anlamda başarılamıyorsa psikiyatrist yahut psikologlardan profesyonel destek alınmasında yarar vardır.

6.Mevsim şartlarına uygun giyinin

Soğuk havanın ve ani ısı değişimlerinin vücut savunmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını zayıflattığı bilinmektedir. Bu yüzden sıcak ortamdan soğuk ortama geçerken elbiselere dikkat edilmeli, ağız ve boyun mümkünse kapatılmalı, lüzumlu olmadıkça soğuk havalarda uzun süre kalınmamalı ve ani ısı değişimden kaçınılmalıdır.

7.Kalabalık mekanlardan kaçının ve el hijyeninize dikkat edin

Kış mevsiminde gözlenen enfeksiyonların birçoğu ya öksürük ve hapşırıkla hava yoluyla ya da öpüşme ve tokalaşma gibi temas yoluyla bulaşır. Bu yüzden mümkün olduğunca enfeksiyonu olan bireylerden uzak durmalı ve kalabalık mekanlardan kaçınmalıyız. Bir diğer önemli husus hastalığın insana ve bir başkasına bir başkasına geçmesinin önlenmesi yönünden el hijyenine dikkat edilmesi ve sık sık ellerin yıkanmasıdır. Salgın dönemlerinde yakın temaslardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Karanfilin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

8.Düzenli olarak egzersiz yapın

Düzenli ve dengeli yapılan egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalıklara yakalanma riskini düşürür ve hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlamaktadır. Egzersizin fiziksel kapasiteye tesirinin yanı sıra bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve kalp damar sağlığı için de pozitif tesiri bulunmaktadır. Burada en mühim kural hastaların yaşı ve birlikteinde eşlik eden hastalıklardır. Egzersiz her hasta için kişiselleştirilmelidir ve evvelsinde mutlaka hekim önerisi alınarak egzersiz planı bu önerilere uygun biçimde yapılmalıdır.

Vücut direncini artıran takviyeler

Vücut direncinin düşme sebepleri

Vücut direnci ne demek

Vücut direnci nasıl ölçülür

Vücut direncini artıran kür

bebeklerde vücut direncini artıran-besinler

Vücut direnci artıran besinler

Vücut direncini artıran çorba


Cevap bırakın