Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Web Tasarımında İçerik Pazarlamanın Önemi Nedir?

Web Tasarımında İçerik Pazarlamanın Önemi Nedir?

İçerik pazarlaması yakın tarihli bir araştırmaya göreherhangi bir kuruluş için üç kat daha fazla potansiyel müşteri yaratırken, diğer pazarlama türlerinden yüzde 62 daha az maliyetlidir. İçerik pazarlamasının tüm pazarlama bütçelerinin dörtte birinden fazlasını oluşturması ise bu koşullarda kesinlikle şaşırtıcı değil. İçerik pazarlamanın oluşturduğu potansiyel müşterinin farkına varan bu kuruluşlar, kusursuz içerik pazarlama stratejileri oluşturmak için büyük çaba sarf etmektedir.

Potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilmek açısından içerik pazarlamanın en önemli araçlarından birisi de web tasarımıdır. Ancak içerik pazarlama faaliyetleri ile oluşturulan içeriğin kolayca erişilebilir olması, görsel olarak hoş bir görünüme sahip olması, okunabilir ve temiz olması ve göz alıcı görsellerle birlikte sunulması durumunda, Sonuçta, dikkat süresi bir ziyaretçinin dikkatine daralmış ziyaretçilerin dikkatini çekebilir. göz kırpmak kolay bir iş değil. İşte bu noktada web tasarımı devreye giriyor. Web sitesinin tasarımı, kullanıcıların dikkatini çeker ve içeriği görsel olarak çekici, erişilebilir, okunaklı ve eğlenceli hale getirir. Sadece ziyaretçilerin markayı nasıl algıladıkları üzerinde değil, aynı zamanda içeriği okumaya gelen ziyaretçilerin dönüşüm ve kalma süreleri üzerinde de etkisi vardır. Herhangi bir iyi ve tanınmış web geliştirme şirketinin hizmetleri, müşterilere iyi kitaplar kazandırmak için kiralanabilir.

İçerik Pazarlaması Nedir
İçerik Pazarlaması Nedir

İçerik Pazarlaması Nedir?

Bir şirketin ürününün veya markasının doğrudan reklamını yapmayan, bunun yerine ilgili ve faydalı bilgiler sunarak bu şeylere ilgiyi teşvik eden materyal yayınlama süreci, içerik pazarlaması olarak bilinir. Arama motoru optimizasyonunun en önemli alt stratejilerinden biri içerik pazarlamasıdır (SEO). Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayan düşük maliyetli bir pazarlama stratejisidir.

Ayrıca Bakınız.  Turkcell Uygulamalarından Rekor Üzerine Rekor Geliyor

İçerik Pazarlamasının Amacı Nedir?

Açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak için içerik pazarlaması, değerli, alakalı ve tutarlı materyal geliştirmeyi ve sunmayı gerektirir. İyi içerik pazarlaması kullanırsanız, müşteri eylemi karlı olacaktır. Doğru yapıldığında içerik marka görünürlüğü, talep ve gelir yaratır.

2022 Web Tasarımı İçerik Pazarlamasını Nasıl Etkileyecek?

Web sitesi tasarımı ve içerik pazarlaması birbirini tamamlar. Mesajınız hedef kitlenizin ilgisini çekmeyecek ve sonuç olarak biri güçlü, diğeri zayıfsa yeni işler getirmeyecektir.

Web Tasarımın Pazarlamaya Etkisi Nedir?

Araştırmalara göre, kullanıcıların web sitelerine ilişkin ilk izlenimlerinin yüzde 94’ünü tasarımla ilgilidir. İçeriğinizin web sitenizde başarılı bir şekilde performans göstermesini istiyorsanız, onu ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturmalısınız.

Site tasarımının endüstri standartlarını karşılayıp karşılamadığını çeşitli unsurlar etkiler. Güçlü bir ilk izlenim bırakmak için neleri geliştirmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Erişilebilirlik / Ulaşılabilirlik

Kitlenizin okuması, eğlenmesi ve onunla etkileşim kurması için materyale erişim tek yöntemdir. Malzeme ne kadar iyi olursa olsun, seyirci onu hemen bulamazsa amacına hizmet etmez. Kullanıcıların gözlerinin, web sitesinin kendileri üzerinde en fazla etkiye sahip olan alanına düşmesi yalnızca 2,6 saniye sürer.

İzleyicilerin aradıkları bilgiyi aramak için gereksiz sayfaları taramaya ne zamanları ne de istekleri vardır. Onları buna zorlarsanız, rakiplerinizden ilgili materyalleri arayacaklar.

Sonuç olarak, geleneksel tasarımların yerini burger menüleri, açılır menüler ve ziyaretçilerin belirli bir içerik kategorisine veya sayfaya hızlı bir şekilde gitmesini sağlayan arama çubukları aldı.

Hedef kitlenizin ve web sitesi ziyaretçilerinin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olacak bir site haritası eklemeyi düşünün.

Sonuç olarak, kullanıcılar web sitenizde kolayca gezinebilmelidir. Unutmayın, kullanımı kolay bir web sitesi, müşteri mutluluğunu ve rahatlığını sağladığı için bir şirketin kullanabileceği diğer araçlardan daha fazla güce sahiptir.

Ayrıca Bakınız.  Öğrenci EDU e-posta Adresiyle Neler Yapabilirsiniz 2022-2023
İçerik Pazarlamasının Amacı Nedir
İçerik Pazarlamasının Amacı Nedir

Okunabilirlik

Metniniz, web sitenizin genel görünümüne ek olarak, estetik açıdan çekici ve okunması kolay olmalıdır. Profesyonel bir görünüme sahip olabilmesi için web sitenizde başlıklar için bir yazı tipine ve web sitenin gövdesi için başka bir yazı tipini kullanmak uygundur.

Ziyaretçilerinizin bilgilerinizi okumasına ve kavramasına yardımcı olmak için doğru yazı tiplerini ve renkleri kullanmak çok önemlidir.

Belirli bir konuda en faydalı içeriği yayınlasanız bile, yazı tipi renginiz arka planınıza çok yakınsa okuyucularınız onu okumakla ilgilenmeyebilir.

Gövde kopyanız da aynı şekilde temiz ve kolayca okunabilecek kadar büyük olmalıdır. Bu unsurlar önemsiz görünebilir, ancak potansiyel alıcılarla içerik pazarlama kampanyanızın etkinliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler.

Ayrıca, hedef kitlenizin büyük bir bölümünün sağladığınız içeriğe erişmek için mobil cihazları kullandığını unutmayın. İnternet kullanıcılarının yüzde 57’ye kadarı, kötü tasarlanmış bir mobil web sitesine sahip bir marka önermeyeceklerini söylerken, yüzde 87’si bir şirketin mobil web sitesinin masaüstündekinden daha iyi olmasa da aynı seviyede olması gerektiğine inanıyor.

Sonuç olarak, web sitesi tasarımınız daha küçük ekran boyutlarına göre esnek olmalıdır.

Kullanıcı Dostu

Ana hat, sitenizin ziyaretçileriniz ve okuyucularınız göz önünde bulundurularak oluşturulması gerektiğidir. İçerik pazarlamasında rol oynayan birçok farklı web tasarımı ve geliştirme faktörü vardır, ancak sonuç olarak sitenizin bunlar göz önünde bulundurularak geliştirilmesi gerekir. Ziyaretçilerinizin aradıklarını bulması ne kadar kolaysa ve içeriğinizi okumak onlar için ne kadar eğlenceli olursa, web sitenizden o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Genel Görünüm

Kabul edelim: En azından konu pazarlama olduğunda, bir kitabı kapağına göre değerlendiririz. Kötü ambalajlanmış mükemmel bir ürün başarısız olmaya mahkumdur. Benzer şekilde, web siteniz insanlara hitap etmiyorsa, potansiyel içeriğiniz trafik oluşturamaz.

Ayrıca Bakınız.  TCL 10 SE özellikleri ve fiyatı!

Ziyaretçiler, web siteniz hakkında 50 milisaniye gibi kısa bir sürede görüş oluşturur.

Web sitenizin görünümüne göre kalıp kalmamaya karar verirler. Bir web sitesinin düzeni çirkinse, kullanıcıların %38’i onu terk eder.

Kümeleri önlemek için, ekmek için yeterli boşluk olmalı ve içerikler kutular veya kenarlıklar kullanılarak bölünmelidir. Okuyucuların dikkatini web sitesinin en önemli bölümlerine odaklamak için görsel bir hiyerarşi kullanmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, seçeceğiniz web sitesi temasını da düşünün. Mal ve hizmetlerinizin özüne uygun olmalıdır. Bilgilerinizin kalitesi ve güvenilirliği, web sitenizin ne kadar profesyonel göründüğüne göre belirlenir. Sonuç olarak, web sitenizin görünümünü basit, profesyonel ve sade tutmayı hedefleyin.

Görsel Farkındalık

İnternet halkıyla ilgili iyi bilinen bir gerçek, görsel içeriği diğerlerine tercih etmeleridir. Müşterilerin %54’ü beğendikleri bir şirket veya markadan daha fazla video içeriği görmek istiyor.

Bir ürün hakkında bilgi ararken veya bir şey hakkında bilgi edinirken, izleyiciler fotoğraf ve videoları tercih ediyor.

Pazarlamacıların %40’ına göre bilgi grafikleri ve illüstrasyonlar, hedef kitleleriyle en iyi şekilde çalışır. Demolar ve açıklayıcı videolar, onlara şirketin sunduğu şeylerin daha net bir resmini verir.

Bu görsel bileşenler, bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırırken göze de hitap ediyor. Sonuç olarak, web tasarımınız yazılı materyalinize ek olarak görsel uyaranları da içermelidir.

Sonuç

Web tasarımının içerik pazarlaması üzerindeki etkisini küçümsüyorsanız, çok fazla zarar verebilirsiniz. Materyalinizin başarısı, yayınlandığı platform tarafından belirlenir ve web siteniz üzerinde en fazla yetkiye sahip olduğunuz platformdur.

İçeriğinizin başarısını sağlamak için yukarıda belirtilen tasarım kavramlarına dikkat edin.

İçerik pazarlaması konusunda aşağıdaki çalışmaları da okumanız faydalı olacaktır.

BOZBAY Z (2008). A Content analysis of articles published in Journal of the School of Business Administration: Marketing and marketing research (1972-2007). İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi, 37(1), 1 – 12. https://app.trdizin.gov.tr/makale/T0RneE9UazU/a-content-analysis-of-articles-published-in-journal-of-the-school-of-business-administration-marketing-and-marketing-research-1972-2007-

BAŞFIRINCI Ç. Ş (2008). Bir Pazarlama İletişim Medyası Olarak WEB Ortamında İçerik Analizi Yapmanın Güçlükleri ve Olası Çözüm Önerileri. Yönetim Dergisi:İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü, 19(61), 52 – 71.
https://app.trdizin.gov.tr/makale/T0RBNU1qYzM/bir-pazarlama-iletisim-medyasi-olarak-web-ortaminda-icerik-analizi-yapmanin-guclukleri-ve-olasi-cozum-onerileriCevap bırakın