Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yaban Mersini Türkiye’de Nerede Yetişir?

Yaban mersini, lezzetli ve sıhhatli olduğu için son zamanda çok popüler olan meyveler arasında bulunuyor. Tatlı yapımında da tercih edilen ve tam bir antioksidan olan yaban mersini meyvesini evde yetiştirmeye ne dersiniz. Yaban mersini hangi iklimde ve nasıl yetiştirilir? İşte yanıtlar:

Yaban mersini, anavatanı Kuzey Amerika’da yetişen ender meyveler arasında bulunuyor. Yaban mersini, antioksidan donanımı aracılığıyla vücudumuza yararlı olan kimyasalları içerdiğinden dolayı günümüzde oldukça tüketilmektedir. Yaban mersini dünya çapında %90 oranında Amerika’da yetiştirilirken bunun yanısıra Kanada, Polonya, Almanya, Meksika, Yeni Zelanda da yetiştirilmektedir. Bizim ülkemizde ise Rize, Giresun, Samsun, Sinop, Karabük, Bartın, Bolu ve Düzce’de yetiştirilmektedir. Düşük kalori bir meyve olan yaban mersini içerisinde birçok vitamin içerdiğinden kalp sağlığına da iyi gelmektedir. Türkiye’de yetiştiriciliği çok az yapılan yaban mersininin bakımı doğru yapıldığı takdirde evde bile yetiştirmek mümkün. İklim koşullarına ve doğa koşullarına dayanıklı ve aynı zamanda yararlı olan bu meyveyi evinizde yetiştirebilirsiniz. İşte detaylar:

YABAN MERSİNİ EVDE NASIL YETİŞTİRİLİR?

Yaban mersini farklı iklim şartlarına çok kolay uyum sağladığı için evde yetiştirmek istiyorsanız çok rahat bir biçimde yetiştirebilirsiniz. Yaban mersini içi yaban mersini tohumu alıp ya da fidesini alıp bahçede ya da saksıda yetiştirebilirsiniz.

YABAN MERSİNİ NASIL EKİLİR?

► Yaban mersini güneşi sevdiği için güneş alan bir yerde ekilmelidir. Her ne kadar iklim şartlarına uyum sağlasa da güneşte çok süratli büyüme sağlar.

►Yaban mersini için asitli toprak almanız gerekir. Yani su geçirgenliği yüksek bir toprak kullanılmalıdır.

►Yaban mersini için fide kullanıyorsanız onları aldıktan sonra bahçede ekecekseniz saksıdan çıkarıp fideler arasında ortalama 2 metre aralıklar bırakarak ekebilirsiniz.

► Sonbahar ve ilkbahar mevsimi yaban mersini dikiminin en uygun zamanı olarak bilinir. Saksıda yahut bahçede yaban mersini meyvesini diktikten sonra üzerine oval bir biçimde gübre atın. sonrasında bolca su koyup sulayın. nemli toprağı çok seven bu meyveyi bolca sulamak gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada birinin seccade verdiğini görmek ne anlama gelir?

► Balkonda yetiştireceğiniz yaban mersini için kaliteli fide almaya dikkat edin. bunun yanısıra çakıl taşları ve perlit almayı unutmayın. Daha sonra toprak ve perlit karıştırıp saksıya koyun. Toprağı nizami bir biçimde yerleştirdikten sonra fideyi yerleştirin. Üzerine tekrar toprak koyup sulama işlemini unutmayın.

►Dikim işlemi bittikten sonra yaban mersini saksısı güneş gören bir yere koyun. Devamlı kök kısmını nemli tutmanız gerekir.Cevap bırakın