Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yarı Yıl Sömestr Tatilinde Çocuklarımız Ne Yapmalı 2023

Yarı yıl veya daha bilindik adıyla sömestr tatili geldi. İçerisinde bulunduğumuz zaman diliminde çocuklarımız ve öğretmenlerimiz eğitim-öğretime biraz ara veriyorlar aslında biraz da nefes alıyorlar. Yaklaşık 14 hafta süren eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sonunda verilen bu on beş günlük ara herkes için hem beklenen hem de çok fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir zaman aralığı. Eğitimin tüm paydaşlarını (veli, öğrenci ve öğretmen) yakından ilgilendiren bu zaman dilimini sadece tatil ve dinlenme için geçirilmesi gereken bir zaman gibi mi görmeli yoksa bu zamanı daha farklı etkinliklerle değerlendirmeli mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Yarı yıl tatilini çoğu zaman evlatlarımız dinlenmek ve tamamen boş zaman olarak değerlendirmek gibi bir yönelimle geçiriyor. Tabi ki bu zamanı dinlenerek geçirmek onların en doğal hakkı olmakla birlikte uzun süre boş zaman geçirmek ve eğitimle ilgilenmemek evlatlarımızın formal eğitimle olan bağını zayıflatıyor, koparabiliyor. Bu nedenle de evlatlarımızın boş zamanlarını iyi değerlendirmek için bu zamanları planlamalı onların ilgisini çekecek etkinliklerle zenginleştirmeliyiz. Burada ne tür etkinlikler yapabileceğinize geçmeden önce bir hatırlatmak yapmakta fayda görüyoruz. Evlatlarımızı etkinliklere dahil ederken onların dinlenme ve eğlenme haklarını da lütfen göz ardı etmeyiniz bir denge içerisinde onların da bu taleplerini karşılayınız.

Sokak Oyunları

Yarı yıl tatilini değerlendirmenin en güzel yönlerinden birisi de çocuklarımızı sokak oyunlarına yönlendirmek bizce çok önemli. 80’li ve 90’lı yıllarda doğanlar için hiçbir ayrıcalığı olmayan sokakta oyun oynamak günümüz çocukları için neredeyse bir lüks haline gelmiş durumda. Çocuklarımızın sosyalleşmesi, bedensel ve zihinsel gelişimi için çok büyük bir seçenek olan sokak oyunları şayet fırsatınız varsa kesinlikle değerlendirilmeli. Özellikle günümüzün en büyük sorunlarından ekran karşısında geçirilen sürenin fazlalılığı, ekran, internet ve oyun bağımlılığı gibi sorunlarla baş edebilmenin en kolay ve etkili yöntemlerinden birisi sokak oyunlarıdır.

Ayrıca Bakınız.  Kaba motor becerileri etkinlikleri!

Büyükşehirlerde bir seçenek olarak değerlendirilmesi güç olsa da görece daha küçük yerleşim yerlerinde bu seçenek her zaman için göz önünde bulundurulmalı ve evlatlarımızı teşvik etmeliyiz. Hatta diğer tüm etkinliklerde ki etkisini de düşünürsek mümkün olduğunca bu oyunlara yetişkinler olarak bizler de dahil olmalı ve çocuklarımızla aynı ortamı paylaşmalıyız.

Kağıt Katlama Origami Etkinlikleri

Kağıt katlama bir başka ifadeyle origami evlatlarımızın birçok becerisini geliştirmede etkili bir araç. Bu nedenle kağıt katlama – origamiyi tercih etmek çocuklarımız açısından yarar sağlayacaktır. Bu etkinliği gerçekleştirmek için gerekli araç – gereci temin etmenin de kolaylığı düşünüldüğünde yarı yıl tatilinde origamiyi tercih etmenizi öneririz. Uzun yıllardır hayatımızda olan kağıt katlama sanatına ilişkin internette çok sayıda kaynak bulunduğu gibi YouTube kanallarını da tercih edebilir, görüntülü ve sesli olarak yönergeleri görebilir, origami sanatını sizler de evlatlarınızla eviniz sıcaklığında gerçekleştirebilirsiniz.

Yarıyıl – Sömestr Tatil Etkinliklerine ulaşmak için tıklayınız. 

Video Oyunları (Playstation, XBOX ve Bilgisayar)

Çocuklarımızın yaşantılarında video oyunları çok büyük bir yet tutuyor. Birçok ebeveyn için sorun gibi algılansa da kontrollü olduğu sürece zihinsel gelişimlerine özellikle sorun çözme becerilerine büyük bir katkısı olduğu da bilinen video oyunlarının yarı yıl tatilinde tercih edilmesi çocuklarımız için iyi bir tercih olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husustan bahsetmezsek olmayacaktır. Evlatlarımızın oyun oynadığı yerleri ve zaman aralıklarını tamamen kendilerinin kontrolüne bırakmak kesinlikle yanlış bir tutumdur.

Çocuklarımızın kendilerine ait bir odalarının olması önerilmekle birlikte bu alanda tamamen başı boş ve kontrolsüz davranmaları kesinlikle kabul edilebilir değildir. Yapılması gereken ise video oyun tercihleri konusunda çocuklarımızı yönlendirmek ve mümkün olduğunca bu ortamı da onlarla birlikte geçirmektir. Tabi bunu yaparken onların özerk alanlarının da varlığını kabul ederek o alanın mahremiyetine de azami saygı göstermek gereklidir. Diğer türlü onlar da bu alanlarına müdahale edildiğini düşünecek ve sizleri orada görmekten rahatsızlık duyacaktır. Peki hangi oyunları önerirsiniz diye soracak olursanız bir örneğini sizinle paylaşalım.

Ayrıca Bakınız.  TUS nedir? TUS hakkında bilgi

IT Takes Two isminde ki bu oyun aynı anda iki kişinin oyun oynamasına imkan verirken oyunda ilerlemenizin tek yolu ise birlikte hareket edebilmek. Şayet birisi ilerleyişte başarılı değilse diğeri için bu ilerleyiş duruyor. Ortak hareket etme ve bir diğerinin sorumluluğunu almayı gerektiren bu oyun kesinlikle ebeveyn çocuk ilişkisine de katkısı olacaktır. Hem iyi vakit geçirecek hem de çocuğunuzun hayatında yer edinmiş olacaksınız.

https://store.steampowered.com/app/1426210/It_Takes_Two/

Yarıyıl Tatili Sömest Doğa Yürüyüşü
Yarıyıl Tatili Sömest Doğa Yürüyüşü

Doğa Yürüyüşleri

Tatil veya etkinlik denildiğinde nedendir bilinmez ama insanların aklında hep uzak hedefler canlanır. Beş yıldızlı oteller, sahil kenarları, yurt dışı seyahatler vb. bunlardan birkaçı aslında zamanı da mekanı da kıymetlendiren insanların bakış açısı ve süreci nasıl kıymetlendirdiği. Bu nedenle bakış açımızı değiştirerek çok iyi fırsatlar elde edebilir bulunduğumuz ortamı kıymetli hale getirebiliriz. Bunlardan bir tanesi de doğa yürüyüşleri hani biraz daha popüler kimliğiyle trekking.

Günü birlik yürüyüşler yapmak tabi bunu yapmak için de kilometrelerce gitmeyi göze almayacağımız çözümler üzerine kafa yormak önemli (büyükşehirde yaşayanlar hariç 🙂 ). Dışarı çıktığımızda yürüyebileceğimiz patikalar ve güzergahlar bizim için çok kıymetli olabilir. Yarı yıl tatilinde evladımızla ve eşimizle birlikte çıkacağımız bu yürüyüş hepimize iyi gelecektir. Yanınıza alacağınız ufak bir çıkın da bu yürüyüşünüzü çok daha keyifli bir hale getirebilir. Tavsiyemiz odur ki kendiniz için en iyisini aslında en iyi siz biliyorsunuz.

Yarıyıl Tatilinin Nasıl Değerlendirileceğine ilişkin bir başka yazımız için tıklayınız.Cevap bırakın