Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yaşamımızda Olmayan 10 “İkonik” iPhone Özelliği

iPhone, dokunmatik ekranı mobil cihazlarda modern ve yaygın hale getiren cihazlardan biri olarak kabul ediliyor. Apple’ın ilk olarak 2007’de yaşanan mobil cihazı, seneler içerisinde birçok aşamadan geçti ve belirli işlevleri kazanırken, bazılarını geride bıraktı.

iPhone’larda artık olmayan sahip olduğu özellikleri aramızda sıralayacak olanlar eminiz vardır, Lakin özellikle unutmaya yatkın olduğumuzdan, Apple’ın yaşamımızdan sildiği sahip olduğu özellikleri sıralamak istedik. Bazı işlevlerin gidişi üzücü olsa da, yenilikler için bu kaçınılmaz olabiliyor. İşte zamanında hafızalara kazınan ya da kazındığını sandığımız ve artık olmayan 10 iPhone donanımı.

1. Skeuomorphism

iOS’ta Skeuomorphism

Jony Ive’nin iOS arayüzü, iPhone’un ilk senelerinda simgelerden diğer öğelere her yanda kendini gösteriyordu. Apple tutkunları içinde sevilen tasarım, iOS 7 ile 2013’te ciddi biçimde elden geçirildi. Teknoloji dünyasındaki çoğu şeyde olduğu gibi Skeuomorphism de bir iki senede unutuldu.

2. 30 Pin Bağlantı

Son olarak 2011’in iPhone 4S’inde görünen 30 pin bağlantı, geniş olduğu için mobil cihazı istasyona sağlam bir biçimde yerleştirmenizi sağlıyordu. Lakin aynı nedenle mobil cihazın alt tarafında çok yer kaplıyordu. Apple’ın zaman içerisinde microUSB’ye cevap olarak tersi ve düzü olmayan Lightning’i sunması ise şaşırtıcı olmadı. Lightning’in bu donanımı, birkaç sene sonra USB-C tarafından taklit edildi.

3. Plastik Gövde

Ucuz ve farklı biçimlere kolay girebilen plastik, mobil cihazlar için harika bir malzemeydi. Bugün her mobil cihazın cam olduğu bir zamanda, iPhone’ların bir zamanlar plastik olduğuna inanmanız zor olabilir. İlk iPhone’un arkasının ortalama beşte biri plastik iken iPhone 3G ve 3GS’nin bütün gövdesi plastik idi. iPhone 5C, plastiğin kullanıldığı son iPhone oldu; bundan sonra bir “C” modeli de üretilmedi.

4. Düz, Çelik Çerçeve

Ayrıca Bakınız.  Samsung Galaxy Buds özellikleri ve fiyatı

iPhone 4, yuvarlanmış alüminyum kenarlar yerine Jony Ive’nin yeni düz kenarlarına yer veriyordu. Yeni bir yalınliğin ve geleceğe yönelik tasarımın kapısını açan bu görünüm, iPhone SE 2016’ya kadar kullanıldı ve 2018’de terk edildi. Her şeye rağmen büyük dairesel ses düğmelerini özlediğimizi aktarabiliriz.

5. Game Center Uygulaması

iOS 4’ün (Aslını söylemek gerekirse 4.1’in) getirdiği yeniliklerden biri olan Game Center, diğer iPhone sahibi dostlarınızla oyunlardaki başarılarınızı karşılaştırmanıza imkan tanıyordu. Game Center uygulaması iOS 10 güncellemesiyle beraber kaldırılsa da, işlevin hala Ayarlar altında bir alternatif olarak yaşadığını altını çizelim.

6. Alüminyum Gövde

Dayanıklı olduğu kadar telefona üst düzey görünüm kazandıran alüminyum, mobil pazardaki değişim rüzgarlarıyla beraber yerini cama bıraktı. Ne zaman geri döneceğini bilmediğimiz madde, son olarak 2016’da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın gövdesinde kullanıldı.

7. Kulaklık Girişi

Bugün hala tartışmalı bir konu olan kulaklık girişinin kaldırılması, 2016’da iPhone 6S ve 6S Plus ile gerçekleşti. iPhone’dan cesaret alan birçok Android’li telefon da artık 3.5mm kulaklık girişi olmadan geliyor ve buna güçlü bir itiraz yok gibi görünüyor.

8. Fiziksel Home Düğmesi

İlk günden beri iPhone’un ikonik görünümünün bir parçası olan home düğmesi, 2016’da bir kapasitif düğmeye dönüştü. Fiziksel düğmeyi son olarak 2015’te iPhone 6S’te gördük.

9. Kapasitif Home Düğmesi

2016’da iPhone 7’de yaşanan dokunmaya duyarlı home düğmesi, iPhone SE 2020’yi bir istisna olarak sayarsak yalnızca bir sene yaşadı ve son olarak 2017’de tanıtılan iPhone 8 ve 8 Plus’ta yer aldı. Bunun ardından Apple, hareket tabanlı gezinti sistemine geçti. mobil cihazların bütün ön yüzünün ekran olduğu bir devirde home düğmesinin bir amiral gemisine geri gelme ihtimali, artık oldukça düşük.

Ayrıca Bakınız.  2021'de iOS Uygulama Geliştirme için Bilinmesi Gereken 6 Trend

10. Kalın Çerçeveler

Bir süre evvelsinin iPhone’larının kalın ekran çerçeveleri, artık home düğmesi kadar zihinlere yerleşen bir görüntüydü. Kalın kenarlar iPhone SE 2020’de geri dönse de, amiral gemilerinde uzun zamandır görünmüyor. 2017’de çıkan iPhone X ile beraber Apple, kalın çerçevelere elveda derken iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile son kez çerçeve severleri sevindirmişti.Cevap bırakın