Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

Çocukların yemek alışkanlığı gelişimleri için çok mühimdir. Bu yüzden ebeveynler çocukları az yediğinde ya da yemek seçtiğinde oldukça kaygı duyarlar. Çocukların yemek seçmelerinin ya da yemek yememelerinin birçok farklı sebebi olabilir.

Okul evvelsi zamandaki çocuklar daha hareketli bir dönem geçirdikleri için çevresinde uyarıcılar varken belirli bir zaman sabit bir biçimde oturup yemek yemek onlar için sıkıcı olabilir. bunun yanısıra çocuklar yeme miktarının ve çeşidinin de farkına varmayabilirler. Bu sebeple çocuklar yemek yerken çevresinde oyuncak, telefon, tablet gibi uyarıcıların bulundurulmaması önerilmektedir.

Çocuklar belirli dönemlerde bazı yemekleri severken bazı yemekleri sevmeyebilir ve bu durum zamandan döneme değişiklik gösterebilir. Eğer çocuk yeteri kadar beslenebiliyorsa, besin gereksinimini tamamlayabiliyorsa sevmediği yiyecekleri yememesinden ötürü tedirginlik duyulmamalıdır.

Açıklarını kabul ettirmek ve bağımsızlığını ilan edebilmek maksadıyla da yemek seçebilmektedirler. Ne yiyeceğine, ne kadar yiyeceğine karar verebileceğini ve bağımsız bir kişi olduğunu göstermek isterler. Çocukların yemek yememesi ya da seçmesi bu durumda ebeveynler tarafından inatlaşmak olarak algılanmamalı ve çocuklar ile zıtlaşılmamalıdır. Çocuklar ile zıtlaşmak yerine örneğin iki ayrı sebze yemeği yapılarak hangisini yiyeceğinin seçimi çocuğa bırakılabilir. Böylece çocuk hem sıhhatli bir sebze yemeği yemiş hem de kendi kararını kendi vererek bağımsızlığını ortaya koymuş olmaktadır.

Ebeveynlerin çocuklarının yemek yemesi için tehditkar davranış sergilemesi, ödül ve ceza metoduni uygulaması önerilmemektedir. Çünkü bu durum çocukların hem zihinsel hem de duygusal gelişiminde negatif bir etki oluşturabilir. Ödül metodu çocukların yemek ile içinde gerçek bir bağ kurmasına ve yemeğin bir ihtiyaç olduğunu düşünmesine ters etkide bulunabilir. Misal verilecek olursa ödül metodunde çocuk yemeğini yediğinde sağlıksız bir aperatif ile ödüllendirilmesinde çocuk sağlıksız aperatife karşı olumlu duygu ve düşünceler geliştirerek aperatiflere karşı olan ilgisini arttırabilir. Böylece çocuklar sağlıksız yiyeceklere daha çok yönelebilir ya da yemek yeme amacı yalnızca ödüle ulaşmak için olabilir. Yemek evvelsinde ve yemek aralarında da sıhhatli beslenme ve yemek düzenini oluşturabilmek için sağlıksız aperatiflerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Tesettürde hırka modelleri! Uzun hırka modelleri

Çocuklar yemek anında masadan kalkılmaması ve yemek yemenin belirli bir zamanı olduğu Daha sonra masanın toplanacağına dair bilgilendirilebilir. bunun yanısıra yemek yeme saatleri belirli bir düzen içerisinde olursa çocuklar bu düzene uyum sağlamaya başlayabilir.

Çocuklara onların dikkatini çekecek farklı sunumlar hazırlayarak ve sevmedikleri yiyecekleri sevdikleri yiyecekler ile birleştirerek yemek yemeyi zorunluluk halinden çıkarak daha keyifli hale getiren bir çözüm önerisi olabilir.

Çocuklar ile alışveriş yapmak ve yemek hazırlamak gibi etkinlikler yapmak da motive olmalarına ve yeme alışkanlıklarının düzene girmesine katkıda bulunabilir.

Çocuklar her konuda olduğu gibi yeme alışkanlığında da ebeveynlerini gözlemler ve örnek alırlar. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklara misal olarak sıhhatli yiyecekler tüketmeye özen göstermeleri beklenmektedir. sıhhatli beslenmeye özen gösteren ebeveynlere sahip olmak çocukları da sıhhatli beslenmeye teşvik edebilir.

Yemek yemeye teşvik etmek için puan toplama metodu de kullanılabilir. Bir tablo oluşturulabilir ve çocuk yemeğini yediği zamanlarda ebeveyni ile beraber tabloya bir çıkartma yapıştırma, gülen yüz çizme gibi işaretler belirleyebilir. Belirli bir puanı topladıktan sonra ise çocuk ile ebeveynleri beraber sevdikleri bir aktiviteyi yapabilirler. Lakin burada yine ödülün maddi değeri olan bir ödül değil manevi bir ödül olması ve ebeveynler ile beraber yapılması önem taşımaktadır.Cevap bırakın