Yeşil Kabağın faydaları ve zararları

0

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde ilk başlarında bulunan kabağın sağlığa da birden çok faydası olduğunu bir çoğumuz bilir. Sindirimi …

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde ilk başlarında bulunan kabağın sağlığa da birden çok faydası olduğunu bir çoğumuz bilir. Sindirimi yenileyen bu mucize besin hakkında merak edilenleri siz değerli okurlarımız için inceledik. Peki kabağın faydaları nelerdir? Besin değeri yüksek olan kabak dün veya en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Haşlanarak veya kızartılarak yenir. Yüksek oranda su içerir.

Lif açısından zengin olan kabak, ilkbaharda manavlardaki yerini almaya başladı. Kış mevsiminde da tüketilmek için ise kurutularak kaldırılır. Dört çeşide sahip olan kabak, cucurbitaceae tohumundan elde edilerek sebze olarak tüketilir. 200 gram kabak ortalama 90 kcal enerjiye denk geldiğinden uzman kişilerin bol bol tüketilmesini önerdiği besinler arasında bulunmaktadır. 7500 yıl önce keşfedilen ve aşağı yukarı her çeşit olarak tüketilen kabak, karoten alfa ve karoren beta maddeleri açısından doğada en zengin sebzelerden bir tanesidir. Geniş bir yetiştirilme alanına sahip olan kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir açısından da bir hayli zengindir. Çiğ hali ile tüketilebilen kabak, sinirleri yatıştırmada ve ve vücudu temizleme de de bir hayli etkilidir. Kabağın içerisinde yer alan çekirdekleri sabit yağ barındırır.

KABAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek oluşma ihtimali olan tümör ve kanserli hücreleri azaltır.

Kabak içerdiği lutien maddesi aracılığıyla körlüğüne sebep olan katarak gibi göz hastalığını önüne geçer. Bir bardak kabakta 500 miligram lutien maddesi bulunur.

Zararlı toksinlerin idrar ve dışkı ile atılmasına yararlı olur. 2 tane kabağı 1 bardak limon suyu ve 2 diş sarımsakla 20 dakika süresince kaynatın. Günde bir bardak tüketmeye özen gösteriniz.

Çevresel etkenlerden hasara uğrayan omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrılarının yaşanma riskini azaltır. Bunun Yanı Sıra kabakta yer alan demir, magnezyum ve çinko mineralleri bir kemik hastalığı olan osteoporozanın ortaya çıkma oranını azaltır.

Ayrıca Bakınız.  Para kazanmak için yapılacak işler

Yağ oranı düşük enerjisi miktarı yüksek olan kabak zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez besinidir.

Potasyum ve magnezyum vitaminleri vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını azaltır.

Özellikle ilkbaharda yaşanan alerjilere karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bunun yanı sıra üst solunum yolları hastalıklarına karşı direncini de artırır.

KABAK SUYU NE İŞE YARAR?

Kuvvetli̇ Bi̇r idrar söktürücüdür.

Besin atıklarından böbrek ve mesanede oluşan taş, kum gibi rahatsızlıkların daha çabuk dökülmesini sağlar.

Erkeklerde çok fazla görülen prostat kanserinin meydana gelişinin önüne engel olur.

Mide ve bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlığın yaşanmamasını sağlar.

uzman kişiler özellikle basur hastalığı olan bireylerin kabak tüketerek hem acıyı azalacağını hem de basura sebep olan durumları ortadan kaldırmaya yaracağını vurguluyor.

Kabak suyu yüksek tansiyonun düşürür.

KABAĞIN ZARARI VAR MI?

Yapılan incelemelerde kabağın herhangi bir zararının olmadığı tespit edildi. Alerjik bir beraberinde olmayan kabak hakkında uzman kişiler yalnızca hamile ve gebe ihtimali olan bireylerin aşırı tüketmemesi gerektiğini vurguluyor. Vücutta biriken tüm toksinleri attığında aşırı bitirildiğinde böbrek veya mesane de taş oluşumuna neden olabilir.

Yeşil kabağın faydaları,
Yeşil kabak Faydaları ve zararları,
Tatlı kabağın faydaları,
Yeşil kabağın zararları,
Sakız kabak faydaları,
Kara kabak faydaları,
Kabak faydaları Diyetisyen,
Çiğ kabak yemek faydaları,


Cevap bırakın