Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Youtuber’lara vergi cezası

YouTube üstünden yayın yaparak para kazanan bireylere kötü bir haber geldi. Şirket kuran YouTuberler sayısının arttığı bu zamanda, YouTuberler şirket kurmadan evvel elde ettikleri gelirleri beyan etmedikleri için vergi cezasına çarptırılıyorlar.

Bazı sosyal paylaşım sitesi fenomenleri/YouTuberler, elde ettikleri her gelirin reklam geliri olarak kabul edilip ticari sınıfa girmesinden dolayı şahıs firması kurmaya başladılar. Vergi yükümlülüğünden ötürü kurulan bu şahıs şirketlerinde, Haziran ayından bu yana % 100 oranında bir artış yaşanmaya başladı. Girişimci Okan Şafak bu durumu, ‘YouTuberlar’ın gelirlerinin bir alt limiti yer almıyor. Bundan dolayı şirket kurulumu yapmak zorundalar.’ şeklinde açıklıyor. Lakin şirket evvelsinde elde edilen gelirlerde bir beyan söz konusu olmadığı için vergi cezasına çarptırılabiliyorlar.

Şafak, ‘Her gelir sahibi vatandaş gibi YouTuber’lar da gelirlerini faturalandırmalı ve bunun için de şirket kurmalıdır. Eğer 29 yaş altındaysanız genç girişimci teşvikinden faydalanabilir ve 3 yıl süresince Gelir Vergisi’nden muaf olabilirsiniz.’ açıklamasında bulundu.

Gelirlerin beyan edilmemesi durumunda ticari usulsüzlük bu sebeple muafiyet haklarını kaybedip yüksek vergi borçlarına maruz kalabilen YouTuberler için Şafak, ‘Bu zamanda yaşanan en büyük sorun vergi kanunu hakkında yetersiz ve yanlış bilgiye sahip olunmasından kaynaklanıyor. Mükellef olarak bu zamanda YouTuber’lere şahıs firmasıni kurduktan sonra vergiye konu olan tüm belgelerin ve finansal işlemlerin takibi süreçlerinde faydalı oluyoruz.

Yalnızca YouTuber’ler değil platformumuz aracılığıyla şahıs firması kuranlar vergi süreçlerini düzenli olarak takip edebiliyor ve kanunlarda yaşanılan değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Evden çıkmadan, notere gitmeden, online olarak 10 dakika gibi kısa bir sürede şirket sahibi olunabiliyor. Pandemi nedeniyle evde kaldığımız günlerde platformumuza olan ilgiden tatminuz. Mükellef verilerine göre kasım ayında onlinedan şirket kurma sayısı yaz aylarına göre iki katına çıkarken, aylık olarak şirket kurma sayısı da yüzde 30 artış gösterdi.’ şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Antikorlar güvenli mi?

YouTube vergi cezası

Youtube vergi ne kadar?

Youtube geliri nasıl vergilendirilir?

YouTube vergi hesaplama

YouTube vergi 2020

YouTuber vergi 2020

YouTube vergi 38

Youtube vergi ÇağrıldımCevap bırakın