Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Youtube’un en çok izlenen videosu 2020

Hemen hemen bağımlılık yapan çocuk şarkısı Baby Shark (Bebek Köpekbalığı) bir evvelki rekor sahibi, Luis Fonsi tarafından söylenen Latin şarkısı …

Youtube’un en çok izlenen videosu 2020

Hemen hemen bağımlılık yapan çocuk şarkısı Baby Shark (Bebek Köpekbalığı) bir evvelki rekor sahibi, Luis Fonsi tarafından söylenen Latin şarkısı Despacito‘yu geçerek YouTube üstünde en çok izlenen video oldu. Ağza takılan tekrar kısmı (“du du du du du du”) ve balık benzeri dans hareketleri ile bu şarkı, özellikle ufak çocukların olduğu evlerde bir süredir en çok dinlenen şarkılardan biri olmuştu.

Güney Koreli eğitimsel eğlence firması Pinkfong tarafından elde edilen şarkı, haber yayına hazırlanırken 7,04 milyardan daha fazla kez dinlenmişti. 1970’lerden beri ABD’de söylenen şarkı, Pinkfong’un yorumu ile tam anlamıyla bir hit oldu.

Şarkı 10 yaşındaki Koreli-Amerikalı şarkıcı Hope Segoine tarafından söylenmişti ve “Baby Shark”ın orijinal videosu 26 Kasım 2015 tarihinde platforma yüklenmişti. Rekor kıran video ise 18 Haziran 2016 senesinde “Baby Shark Dance” (Bebek Köpekbalığı Dansı) ismiyle Pinkfong’un yüklediği, iki çocuğun şu anda popüler olan dans rutinini oynadıkları video oldu.

Baby Shark’ın ve Baby Shark Dance’in Hikayesi

Şu anda YouTube üstünde şarkının temelini kullanan pek çok sürümü ve hemen hemen sayılamayacak kadar fazla cover’ı bulunuyor. Yavaş olan çocukların uyumasına yardımcı olmayı amaçlayan pek çok çocuk şarkısının aksine Pinkfong’un Baby Shark’ı çocukların döngüde izlemeyi sevdikleri bir dans şarkısı olarak görülebilir ve bu döngüler de videonun bu kadar fazla izlenmesine yardımcı oldu.

Şarkıda bir balık grubunu avlamaya çıkan bir köpekbalığı ailesinden bahsediyor. Her ne kadar şarkının İngilizce sürümünde yalnızca köpekbalığı ailesinin üyeleri sayılırken, Korece sürümünde Anne Köpekbalığı’nın “güzel”, Baba Köpekbalığı’nın “güçlü”, Büyükanne Köpekbalığı’nın “iyi kalpli” ve Büyükbaba Köpekbalığı’nın “havalı” olduğu bilgisi yer alıyor ve bu sebepten ötürü da şarkı cinsiyetçi sözlere sahip olmakla eleştirilmişti.

Pinkfong’un ana firması SmartStudy‘ye karşı geçtiğimiz yıl şarkı sözü yazarı Jonathan Wright tarafından açılan bir davada, Baby Shark”ın kökleri kamuya ait olsa da belirli bir sürümünün telifinin Wright’ta olduğu ve Pinkfong’un şarkısının da bu telif hakkını ihlal ettiği belirtilmekteydi. Dava, halen Kore Telif Hakkı Komisyonu tarafından incelenmekte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ