Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yüksek ateş neden olur? Nasıl düşürülür?

Genellikle üst solunum yolları hastalıklarına bağlı görülen ateşlenme, hakkında merak konusu olanları hepsini siz değerli okurlarımız için inceledik. Aniden yükselen vücut sıcaklığı birinin hastalanmasına yol açar. Son Zamanda yükselen korona virüsü sebebiyle uzman kişiler hastaların ilk olarak ateşlenme seviyesine bakmaları hakkında uyarıyor. Peki Ateşlenmeye sebep olan durumlar nelerdir?

Vücut sıcaklığının normal seviyesinden 2 kat daha fazla olmasına yüksek ateş denir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en yaygın durum vücudumuza giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşan bağışıklık sisteminin gösterdiği bir tepkimedir. Bağışıklık sistemi vücudun ısısını artırarak enfeksiyonlara savaşmaya çalışır lakin bu durum vücuttaki birden çok organa zarar verir. Bu sebeple vücut ısısının hemen dengelenmesi gerekir. Aksi halde ateşlenmeye bağlı sinir hücrelerinin sayısı azalır. Beyne yeterli miktarda gitmeyen sinyal sonucu vücut hareketleri sağlanmaz. Bunun yanı sıra beyin sinir hücreleri öldüğünden hastanın havale geçirme olasılığı artar. Ciddi kayıplara sebep olan havale özellikle kalıcı zihinsel rahatsızlıklarına neden olur. İnsan vücudunun en normal sıcaklığı 36-37 C arasında bulunmaktadır. Bunun düşüklüğü de yüksekliği de hastalıkların habercisidir. Son Zamanda -korona virüsü belirtileri arasında olan ateşlenme hakkında hemen herkes arama yapmaktadır. Lakin diğer hastalıklara nazaran ateşlenme bu sürede daha fazladır. Aniden çıkan ateş, vücudun genel sağlık sistemini bozar. Direnci azalan vücut, hastalığı atlatmada zorlanır.

Yüksek ateş seviyeleri;

Kulak ölçümü: 39 C ve 45 C arası

Ağızdan ölçüm: 38,7 C civarında

Koltuk altı ölçümü: 38 C

ATEŞLENMEYE SEBEP OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Üst solunum yolu ile vücuda giren virüsler,

Bazı gıdaların vücuttaki zararlı bakterileri artırması,

– Bayanların ay dönümlerinde yaşadıkları adet süreci

Kanın pıhtılaşmasına destekleyen trombosit seviyesinin az ay da fazla olması,

Bağırsak florasanlarının seviyesinin yükselmesi sonucu yaşanan bağırsak iltihabı hastalığı,

Ayrıca Bakınız.  Mevsim Depresyonu

Kanser hücrelerinin çoğalması,

– Vücutta yükselen proteinler bağışıklık sistemindeki antikorları artırır bu da vücutta ani ateşlenmeye sebep olur

Güneş çarpması gibi durumlar yüksek ateşin ortaya çıkmasına neden olur.

YÜKSEK ATEŞ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşe bağlı vücudun sıvı oranı azalır. Bunun neticesinde da vücutta bazı komplikasyonlara neden olur. Bi̇ri̇ni̇n bünyesine göre değişen bu belirtileri şöyle sıralanmaktadır. Vücudun kızarması, mide kasılmalarına bağlı iştah kaybı, kemik yapısının zayıflamasına bağlı güçsüzlük, halsizlik, bayılma, kalbin süratli çarpası, tansiyonun yükselmesinin yanı sıra titreme, üşüme ve ürperme gibi durumlarla kendini gösterir.

YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir doktora görülmelidir. Çünkü ihmal edildikçe ciddi beyin hasarlarına neden olabilir. Uzman doktorlar genellikle ilaçlı serumlarla bağışıklığı güçlendirmeye çalışır. Evde ise yaşanan vücut sıvı kaybını önlemek için çorba, su veya meyve suyu tüketilmelidir. Hastaya ılık su ile duş aldırılıp oda ısısı normal olan bir yerde istirahata bırakılmalıdır. Soğuk suyun içerisine soda, limon koyup karıştırılmalı bu karışıma da temiz bir tülbenti veya havlu ıslatılarak hastanın koltuk altı alnı ve ensesine koyulmalıdır.

HANGİ BESİNLER ATEŞİ DÜŞÜRÜR?

Likopen açısından zengin olan kırmızı ve mor renkli besinler

Omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişler ve balıklar

Vücut vitamin ve minerallerini dengeleyen; roka, tere ve yeşil soğan

Elma ateş düşürmede diğer besinlere oranla en etkilisidir.

EVDE ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Antibiyotik güce sahip olan bazı besinler aniden çıkan ateşe birebir fayda sağlar. Vücudun direncini artırarak bağışıklığın ateşlenmeye neden olmasını önleyen besinlerden en etkilisi yoğurttur. Ateşi çıkmış insana bir çorba kasesi kadar yoğurt yediriniz. Daha sonra bir kabın içerisine 3 su bardağı su 2 su bardağı da elma sirkesi koyup karıştırınız. Bir havluyu suya batırıp hastanın başına seriniz. Bir yarım saat sonra bir bardak portakal suyu içiriniz. Aynı zamanda hastanın ince giyinmesi gerekir. Aniden düşen ateş sonrası hemen üzeri örtülüp terlenmesi sağlanır. Çünkü düşen ateş sonrası ter bezlerinin süratli çalışması ile vücut enfeksiyona karşı harekete geçer. Bu sırada vücudun D vitaminine ihtiyacı var. Bu sebeple portakal suyu içirilmesi mühimdir.

Ayrıca Bakınız.  Bağışıklık kuvvetlendirici Tamamen doğal yöntemler

Yetişkinlerde ateş neden olur,
Sadece ateş neden olur,
Yüksek ateş belirtileri,
Baş kısmında ateş neden olur,
Sebepsiz ateş yükselmesi,
Corona ateş kaç derece,
Ateş neden çıkar,
Yüksek ateş nasıl düşürülür,Cevap bırakın