Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yumurta akının cilde faydaları ve zararları

Kek, poğaça ve böreklerin vazgeçilmez malzemesi olan yumurtanın binlerce faydası bulunuyor. Protein yönünden oldukça güçlü olan yumurta akı cilt bakımında da kullanabilir. Yumurta akını sizler de cilt bakımında kullanmak isterseniz hazırladığımız içeriği göz atabilirsiniz.

Yumurta içerisinde birçok protein bulundurur, yalnızca yemek olarak değil dışarıdan uygulandığında da pek çok faydası bulunmaktadır. Yumurta içinde yer alan mineral, protein ve vitaminler aracılığıyla cilt ve saç bakımında sıkça kullanılır. Yumurta akı maskesinin cildi sıkılaştırmasının yanı sıra, cildi canlandırır ve temizler. Cilt için, sıkılaştırma, gözenekleri temizleme ve küçültme, ciltte biriken çok yağı alma gibi yararları yumurta akı maskesinin siyah noktalar için en tesirli yöntem olduğunun göstergesidir. Yumurta akı vücut için lüzumlu olan B kompleks vitaminleri ve protein yönünden çok zengindir. Bunun yanısıra selenyum içeriği ile damar sertleşmesini önüne geçer ve bazı kanser türlerinden koruma sağladığı yönünde klinik araştırma sonuçları bulunmaktadır. Sürekli evinizde yer alan yumurta ile mükemmel bir maske yapabilir ve kısa zamanda cildinizdeki olumlu değişimleri fark edebilirsiniz. Peki yumurta akının cilde yararları nelerdir? Yumurta akı maskesi nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde:

KIRIŞIKLIKLARI AZALTAN YUMURTA AKI MASKESİ

MALZEMELER

1 yumurtanın akı
1 yemek kaşığı buğday unu
1 yemek kaşığı bal

YAPILIŞI

İlk olarak, hafif bir sabunla ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Sonrasında, yumurta akını, unu ve balı bir kapta birleştirin.

Kıvam alana kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze eşit bir biçimde dağıtın. Özellikle kırışıklık olan bölgelere uygulayın. Dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın.

10 dakika sonra ılık suyla durulayın. Yüzünüze hafifçe vurarak bir havlu yardımıyla yüzünüzü kurulayın. Son olarak bir nemlendirici kullanın.

CİLDİ NEMLENDİREN YUMURTA MASKESİ

MALZEMELER

1 yumurtanın akı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal

Ayrıca Bakınız.  Göz Altı Kırışıklıklarına En Kesin Çözüm Nedir?

YAPILIŞI

İlk olarak, yumurta akını ve zeytinyağını bir kaseye dökün. Daha sonra iyice karıştırın ve içerisine bal ekleyin.

Pürüzsüz bir karışım elde ettiğinizde yüzünüzü ılık su ve hafif bir sabun ile yıkayın. Maskeyi dairesel hareketlerle yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

10 dakika bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Kurularken yüzünüze çok fazla baskı uygulamayın. Hafif dokunuşlarla cildinizi tahriş etmeden bir havluyla kurulayın.

İsteğe göre son olarak bir nemlendirici faydalanabilirsiniz.

CİLT PÜRÜZLERİNİ ALAN YUMURTA AKI MASKESİ

MALZEMELER

1 yumurta akı
Tuvalet kağıdı ya da makyaj temizleme pamuğu
Eski bir makyaj fırçası

YAPILIŞI

Evvel yumurtanın sarısını ve akını birbirinden ayırın. Daha sonra yumurta akını bir çatal yardımıyla çırpın.

Makyajınızı çıkarın ve yüzünüzü ılık su ve hafif bir sabun ile yıkayın. Sonrasında çok fazla bastırmadan bir havlu yardımıyla kurulayın. Bir parça tuvalet kağıdı ya da makyaj temizleme pamuğunu masaya koyun.

Sonrasında fırça yardımıyla yumurta akını tuvalet kağıdına ya da pamuğa sürün. Tuvalet kağıdını ya da pamuğu alnınıza, çenenize ve yanaklarınıza koyun.

Ortalama 30 dakika, yumurta akı tamamen kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra, tuvalet kağıdını ya da pamuğu dikkatli bir biçimde çıkarın.

Yüzünüzde kalan kağıt artıklarını temizlemek için ılık su ve sabunla yıkayın.
Son olarak, bir nemlendirici kullanın.Cevap bırakın