Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yurt dışında iş bulmanın 9 püf noktası

Geçmiş zamanlarda yurt haricinde iş aramak ve bulmak, özellikle iletişim ve teknoloji koşullarının yeterli olmaması sebebiyle sınırlıydı ve zordu. Lakin artık küresel bir dijital ve mobil bir çağ içindeyiz ve bununla beraber artık yurt haricinde yaşamak ve çalışmak bir hayal olmaktan çıktı. Yurt haricinde iş ararken bazı noktalara dikkat etmek ise her daim şansı artıran bir etken oluyor. ülkeler arası para transferi firması TransferGo, iş hayatına yurt haricinde devam etmek talep edenler için bazı kritik ve yararlı bilgileri yayınladı.

TransferGo Türkiye Büyümeden Sorumlu Ülke Müdürü Senem Ergüvenoğlu, yurt dışına yerleşmedeki en mühim sebeplerden bir tanesinin de iş bulma ya da değiştirme yönünde olduğunu sözlerine ekledi Ergüvenoğlu, “Bir para transferi firması olduğumuz için Tamamen doğal olarak işimiz ülkeler arası boyutta ve yurt haricinde bir yakını olan yahut yurt dışına gitmeyi isteyen birçok müşterimizle de iletişim halindeyiz. Yurt haricinde iş yaşamını çekici kılan etkenlerin değişik olduğunu göze çarpıyor. Bu kimisi için değişiklik ve macera, kimisi için gelir arttırma, kimisi için ise kariyer yolunda atılmış stratejik bir adım oluyor. Motivasyonun kaynağından bağımsız olarak, biz de TransferGo olarak yurt haricinde iş arayışı kolaylaştırmak adına, kişilera yardımcı olacağını düşündüğümüz bir takım püf noktalarını biraraya getirdik.”

Yurt haricinde iş bulmaya dair bazı püf noktalar şöyle:

1. Hayal kurmaktan korkmayın

Amacınız yeni denizlere ve ufuklara doğru yol almaksa, yelkeninizin vizyonunuz olduğunu unutmamak gerekiyor. O yüzden vizyonu hep geniş tutmakta yarar var. Hayal kurmaktan korkmayın. Yurt haricinde, özellikle Avrupa ülkelerinde, geçmişte yaptığınız işin tanımından çok, konuyla ilgili sahip olduğunuz yetenek ve motivasyonunuzu göstermeniz çok önemli. Bu sebeple iş başvurusuna başlamadan evvel, kendinize birtakım kritik ve temel sualler yönlendirmeniz. „Hayattan beklentim nedir? Şu an uğraştığım işi severek yapıyor muyum? İşimin sevdiğim bileşenleri neler? Tekrar seçme şansım olsa hangi bölümü okurdum?” gibi sualler size geleceğe dair seçimlerinizi yapmanızda yol gösterecektır. bu hususta kariyer danışmanlarından da yardım alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Bel Ağrısının En Büyük Nedeni

2. Yabancı dil önemli, ama tek kriter değil

Çalıştığınız ülkenin dilini konuşuyor olmanız tabii ki sizin için büyük bir avantaj olacaktır; Lakin bu dili konuşmuyor olmanız ülke değiştirmenize engel değil. İş arayışınızın odak noktasını dil kriteri olarak belirleyip, konuştuğunuz dilleri şart koşan iş ilanlarına yönelebilirsiniz.

3. Gitmeyi planladığınız ülkeye dair saha araştırması yapın

İş başvurusuna başlamadan evvel, planladığınız ülke hakkında bir saha araştırması yapın. Gitmek istediğiniz ülkede, hangi sektör ve bölgelerde personel eksikliği yaşandığina dair bilgi toplayın. Misal verilecek olursa, günümüzde birçok ülkede faaliyet gösteren teknoloji firmaları bilgisayar yazılımcısı arayışı içerisinde. Ciddi ve yoğunlaştırılmış bir sertifika programıyla kısa bir sürede bu alanda kendinizi geliştirebilir, bazı zaman dil problemi yaşamadan yurt haricinde iş hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Öz geçmişiniz geçmişte kalmasın

Nasıl ilerlemek istediğinize karar verdiniz ve bazı zaman uygun da bir iş ilanı gördünüz. Harika! Şimdi yapmanız gereken ilk iş, başvuru belgelerinizi yenilemek. Biz size her şeyi sıfırdan yazmanızı tavsiye ediyoruz. Daha evvel de belirttiğimiz gibi, bu hususta da araştırma yapmanız çok önemli. Başvuracağınız ülkede tercih edilen formatlara bakın. Bu formatlara uyarak, öz geçmişinizi başvuru yapmak istediğiniz işle ilişkili olacak biçimde biçimlendirin. Geçmişteki iş tecrübelerinizden, hedef işle ilgili olan bileşenlerini kullanarak hikayeleştirin ve motivasyonunuzu dile getirin. Tanıdıklarınızın fikrini alın ve başvurunuzu onların geri bildirimlerini de göz önünde bulundurarak iyileştirin.

5. Önce referans, sonra reverans

Çalışmış olduğunuz firmalardaki iş dostlarınızdan ve yöneticilerinizden size referans mektubu yazmalarını rica edin. Mektupların başvurduğunuz ülkenin dilinde ya da en azından İngilizce olmasına özen gösterin. İş yoğunluklarını göz önünde bulundurarak, onlara bir taslak metin hazırlayabileceğinizi belirtin. Bu teklifinizden tatminiyet duyacaklarına emin olabilirsiniz. Taslağınızda abartılı ifadelerden kaçının, performansınıza pozitif ve dürüst ifadelerle yer verin.

Ayrıca Bakınız.  Evde üzüm kurutmanın püf noktaları

6. sosyal paylaşım sitesi aracında sosyalleşin

LinkedIn yahut gitmek istediğiniz ülkelerin ileri gelen kariyer sitelerinde (Ör: Almanya’da Xing) yerinizi alın. Bu ağlarda profil oluşturun; profilinizde güvenilir, dürüst ve profesyonel bir imaj sergilemeye özen gösterin. Yeni öz geçmişinizi, yabancı dilde, orijinaliyle tutarlı bir biçimde geniş bir şekilde ve anahtar sözcükler kullanarak dijital formatta oluşturun. Her iki platformu da arama motoru olarak kullanarak iş bulmak için faydalanabilirsiniz. aynı zamanda bu platformları kullanarak, görünürlüğünüzü arttırabilir, headhunter olarak adlandırılan kariyer avcılarının dijital ortamda sizi bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

7. Tanıdıklarınızla iletişime geçin

Yurt haricinde çalışmakta olan tanıdık ve iş dostlarınızla iletişime geçin ve onlara yurt haricinde çalışmakla ilgili olan niyetinizi belirtin. Burada önemli olan, ısrarcı ve talepkar bir davranış sergilememeye özen göstermeniz. Size yardımı dokunabileceğinizi düşündüğünüz insana ulaşarak, onlarla tecrübe ve önerileri hakkında fikir alışverişi yapmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Böylece yurt haricinde iş hayatı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir ve bazı zaman sosyal çkainatizin de yardımıyla iş bulma şansı yakalayabilirsiniz.

8. Çalıştığınız şirketin yurt dışı ayağını da hep takip edin

Eğer ülkeler arası bir firmada çalışıyorsanız, firmanızın yurt haricinde açık pozisyonlarının olup olmadığına bakın. Böylece işe alım sürecinde birçok bürokratik engeli aşabilir ve daha kolay bir biçimde hedefinize ilerleyebilirsiniz.

9. Headhunterlara güvenin

İş bulma sürecinizi kolaylaştırabilecek bir başka strateji de ajans yahut headhunter’larla (yetenek avcılarıyla) çalışmak olacaktır. Hem yurt içi hem yurt haricinde güvenilir hizmet veren kişi ya da firmaları bulup, arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Birçok ajans, hizmet bedelini, çalışan bulduğu şirket ve kuruluşlardan temin ettiğinden ötürü, bu tür hizmetlerden ekstra bir ücret ödemeden faydalanabilirsiniz.Cevap bırakın