Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşımız ilerledikçe, vücudumuzun diğer kısımları gibi yüzümüzdeki deri de güneş ışınları, stres ve yer çekiminin tesiriyle sarkmaya başlar. Belli bir yaşa kadar bu durum botoks, dolgu gibi cerrahi olmayan estetik uygulamalarla telafi edilebilir. Belli bir aşamadan sonra ise yüzde sarkma ve kırışıklıklar ilerlemiştir. İşte bu aşamadaki sarkmış ve kırışmış yüzler için yüz germe ya da yüz gençleştirme operasyonu uygulanır. Konu ile ilgili Dr. Defne Erkara bilgi verdi.
Bu operasyonla, yüz ve boyun derisindeki sarkıklık ve gevşeklik giderilir, çenedeki fazla yağ dokuları ortadan kaldırılır, Böylece cilt canlanır ve yüz 10 yaş daha genç görünür. Kişinin ihtiyacına ve isteklerine göre, göz kapağı estetiği, burun estetiği, kaş kaldırma operasyonu ve ihtiyaç duyulan yerlere dolgu maddesi enjeksiyonu kombinasyonu gerçekleştirilebilir.
Kimler yüz germe cerrahi operasyonu yaptırabilir?
Yüz ve boyun cildinde ileri dercede kırışıklık ve sarkması olan, cilt esnekliğini kaybetmiş ve herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmayan bireyler yüz germe cerrahi operasyonu için uygun adaylardır. Bu ameliyat için belli bir yaş yoktur. Yüzün yaşlanma durumu mühimdir. En sık 40-60 yaş arası erkek ve kadınlarda uygulanır.
Yüz germe operasyonu evvelsi nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?
Ameliyat olmaya karar verdiğinizde tecrübeli bir plastik cerrahi uzmanına başvurmanız ve tam anlamıyla ne istediğinizi belirlemeniz gerekir. Eğer ameliyat olmaya karar verirseniz;
● sigara kullanıyorsanız, ameliyattan en az 15 gün evvel bırakmanız gerekiyor. Çünkü yaşla beraber
yavaşlayan doku onarımı, sigara da kullanılırsa çok daha zor bir hale gelebilir.
● Kan kan sulandırıcı ilaçlar da kanama riski sebebiyle, ameliyattan 10-15 gün evvel
kesilmelidir.
Bu cerrahi operasyonu yaptıracak hastalar, daha ileri yaş grubunu içermesi sebebiyle ayrıntılı bir sağlık
kontrolünden geçirilir. Yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklarınız varsa; lüzumlu önlemler alınır.
Doktorunuz size hazırlık hakkında lüzumlu bilgileri verecektir.
Ameliyat Nasıl Yapılır?
Bu ameliyat, hastanelerde ameliyathane şartlarında, uzman hekim gözetiminde ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta, yüz germenin yanı sıra göz kapağı ve burun estetiği ve dolgu uygulaması gibi ek estetik uygulamalar yapıldığı için 4-6 saat gibi uzun bir zaman dilimini kapsar.
Ameliyatta, yüzdeki deri kaldırılır ve derinin altında yer alan yumuşak dokular asılarak sarkma düzeltilir.
Yüzdeki deri ise gerilerek, fazlalıklar cerrahi olarak kesilip çıkarılır. Ameliyattan sonra yüz bir bandajla, çok baskı uygulanmayacak biçimde sarılır. Hasta, hastaneden 1-2 gün sonra taburcu edilebilir. Operasyon sonrası kulak önünde, kulak arkasında ve saçlı deride izler kalır. Saçlı derideki izler zaten görülmez.
Kulak önünde ve arkasındaki izlerse dikkatli bakılmadığı sürece pek fark edilmez.
Ameliyattan sonra ne gibi yan etkiker olur?
Ameliyattan sonra yüzde ağrı, gerginlik hissi, ödem (şişme), morarma ve uyuşukluk gibi deri şikayetleri olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde azalır. Cilt altında sıvı toplanmasını önlemek için, kulak arkasına dren dediğimiz aparat yerleştirilebilir. Özellikle erkeklerde, yüz derisi cilt altı kanamaya daha meyilli olduğu için dren yerleştirilmesi daha mühimdir. Hasta, yüzündeki ve kafa derisindeki gerginliği,1 haftaya kadar hissedebilir. Bir hafta sonra günlük hayatına dönebilir ve makyaj yapabilir. Bununla beraber, aşırı güneş ışığından ve yoğun egzersizlerden kaçınmalı ve yüzünü darbelerden korumalıdır. Erkeklerin, sakallarını 3 hafta süresince tıraş etmeleri önerilmez.

Ayrıca Bakınız.  Boza süt arttırır mı? Emziren annelere faydaları

Endoskopik Yüz Germe
Endoskopik yüz cerrahisi, son 10 yıldaki en büyük gelişmelerden biridir. İşlemin avantajları cerrahi operasyonun ufak kesilerle gerçekleştirilmesidir. Endoskopik cerrahi, estetik cerrahide alın ve kaş kaldırmak için daha çok kullanılır.
Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme
Yaşlanmayla beraber; vücudun her dokusunda olduğu gibi yüzdeki dokularda da yer çekiminin tesiriyle sarkmalar ortaya çıkar. Yer çekiminin tesiriyle elmacık kemikleri üstünde yer alan yağ yastıkçıkların sarkması, yanaklardaki dolgunluğun ortadan kalkmasına sebep olur. Orta yüze uygulanan endoskopik germe cerrahi operasyonunda, yağ yastıkçıkları elmacık kemiğine yerleştirilerek, yüze eski çekicilik ve dolgunluk tekrar kazandırılır.
Endoskopik orta yüz cerrahisinde kafa derisi ile şakak arasına çok ufak bir kesi yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları, bir yahut iki dikişle güçlü membranöz dokulara asılır.
Böylece elmacık kemiği dolgunluğu sağlanır. Endoskopik orta yüz gençleştirme cerrahisinin, genel
anestezi altında uygulanması tercih edilir. özellikle, bu ameliyatla beraber endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi de yapılır. Hasta birkaç saat süren ameliyattan sonra eve döner. Göz çevresindeki çürükler ve yüzdeki şişlik 7-10 gün içinde ortadan kalkar. Hastalar, bu zaman zarfında günlük aktivitelerine geri dönebilirler.Cevap bırakın