Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Zeytinyağlı kudret narının faydaları

C vitamini yönünden zengin olan kudret narı, bal ve zeytinyağı karıştırılıp bitirildiğinde insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Sizler için tropik meyveler arasında en çok tüketilen kudret narı hakkında araştırılanleri biraraya getirdik. Hücreleri yenilen kudret narı özellikle kanser nasıl tedavi edileceğinde olulu etkiler verdiği bilgisi yer alıyor. Zeytinyağı ve bal ile tüketilebilir. Peki kudret narının yararları nelerdir?

Bol su ve güneş sağlandığında saksıda bile yetişebilen kudret narı ilaç sanayisinde kullanılır. İlkbaharda büyüyen ilkbaharda ise meyve veren kudret narının öz suyunun tadı oldukça acıdır. Olgunlaşmadan tüketilmez. Kudret narı meyvesi mineral ve vitamin yönünden zengindir. İçerisinde demir, kalsiyum, fosfor, B vitaminleri bulunur. Bazı araştırmalarda bayanların kısırlık nasıl tedavi edileceğinde tamamen doğal fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Bazı aktarlarda kudret narı, zeytin yağı ve balı karıştırıp satıyorlar. Bu karışım mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Kudret narının biraz acı tadı olduğundan bal ve zeytin yağı ile tüketilir. Bunun yanısıra aktardan almak istemeyenler evde de hazırlayabilir. Kabakgiller ailesine ait kudret narının anavatanı Uzak Doğu ve Güney Amerika’dır. Ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova’da seralarda özel koşullarda yetiştiriciliği yapılır.

KUDRET NARININ YARARLARI NELERDİR?

Sindirim hastalıklarının başında gelen kabızlık sindirilmeyen yemeklerin kalın bağırsakta birikmesi ile ortaya çıkar. Bu hastalık çok ciddiye alınmasa da ilerleyen zamanlarda önemli bağırsak sorunlarına neden olabilir. uzman kişiler günde bir kaşık kudret narı, bal ve zeytin karışımı tüketerek bağırsaklarda biriken besin atıklarının çözülmesine yardımcı olunur. Böylece kabızlık sorunu giderilmiş olur. Aynı zamanda bu karışım ülser, gastrit, kolit ve reflü gibi sorunlara da iyi gelir.

Yapılan bazı araştırmalarda kudret narının vücutta tümöre dönüşme ihtimali olan hücrelerin sağlığını koruduğu tespit edilmiştir. Özellikle meme kanserindeki hücrelerde tesirli olan kudret narının etkilerinden yararlanmak için düzenli tüketilmesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Seyir halindeki minibüs alev alev yandı

Lutein ve Lycopnene maddeleri doğada yer alan en tesirli antibiyotik etkiye sahiptir. Kudret narı bu iki madde yönünden oldukça zengindir. Antibiyotik vücut ağrıları içinde tesirlidir.

Eski kişiler yanık nasıl tedavi edileceğinde de kudret narını kullandıkları ve olumlu yanıtlar aldıkları biliniyor. Kudret narının meyvesinin çekirdeğini çıkartıp zeytin yağı ile ezip bir kavanoza koyun. Yanık esnasına hemen müdahale edebilirsiniz. Buzdolabında muhafaza ederek bir yıl süresince faydalanabilirsiniz.

E vitamini ve protein yönünden zengin olan kudret narı bağışıklık sistemini güçlendirmede tesirlidir. Vücuda besin, hava ve çevresel etkilerden dolayı giren virüslere karşı kalkan oluşturur. Hastalıklara yakalanma oranını düşürür.

Antienflamatuvar tesiri aracılığıyla iltihabı yok eder. Kudret narı ve zeytinden hazırladığınız kremi aynı zamanda iltihap kapmış bölgelere de sürebilirsiniz.

Kudret narı vücutta en çok karaciğere fayda sağlar. Adeta karaciğerin yenilenmesinde ve temizlenmesinde destek olur. Bu sayede cilt hastalıklarına da iyi gelir. Vücuttaki yağ oranını azaltan kudret narı akne ve sivilce oluşumunu da önlemiş olur.

Kandaki toksinleri de temizleyerek kan hücrelerini dengeler. Yapılan bir diğer araştırmada kudret narının kandaki şeker oranı yönünden da tesirli olduğu şeker hastalarının kolaylıkla tüketebileceği bir meyve olduğu ortaya çıkarılmıştır.

KUDRET NARI ZEYTİNYAĞI VE BAL KARIŞIMI!

10 tane kudret narının çekirdeklerini çıkartıp geri kalan kısmını blendırdan geçirin içerisine bir su bardağı zeytinyağı ve bir su bardağı bal ekleyerek iyice karıştırın bir kavanoza koyup buzdolabında beklemede bırakın. Ertesi gün kullanmaya başlayın. Bu karışım vücuttaki toksinlerin atılmasında yararlı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvenlendirerek virüslerle başa çıkmalarını sağlar. Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenletir. Stres ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarını kolayca tedavi eder.

Ayrıca Bakınız.  Temizlik Beni İşim kim kazandı? 5 Mart Birincisi kim?

KUDRET NARININ ZARARI VAR MI?

Her besinde olduğu gibi kudret narı da aşırı ve bilinçsizce bitirildiğinde ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına zemin hazırlar. Kandaki şeker yönünden yararlı olan bu besin aşırı bitirildiğinde şekerin düşmesine ya da artmasına eden olabilir. Kan basıncını artırdığından adet dönemlerinde aşırı kanama ya yol açar. Bu nedenle gebe kalmak isteyen ya da hamile bayanların tüketmesi sakıncalı olabilir.Cevap bırakın