Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

C vitamini eksikliğinde ne olur? Ne yemeli?

C vitamini eksikliğinde ne olur?, İnsan vücudunun gereksinimi olan antioksidanları sağlayan C vitamini, kimi insanlarda çok fazla az olur. Oldukça ciddi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Bu vitaminin eksik olduğu zaman önceden tedbir alınmadığında ise olumsuz neticeler ortaya çıkarabilir. Vücudun hızlı yorulması ve hastalanması gibi belirtilerle kendini gösteren C vitamini ile ilgili araştırma konusu olanları siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Peki C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? , C vitamini hangi besinlerde bulunur?, C vitamini eksikliğinde ne olur? , C vitamini eksikliği için ne yemeli? hepsi yazımızın detayında..

C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini vücudun gereksinimi olan mühim vitaminlerden biridir. Bu vitaminin eksikliği genelde saç, cilt ve diş etinde hastalıklara neden olmaktadır. C vitaminini insanlar kendileri üretemediklerinden başka besinlerden bunu almak mecburiyetindedirler. C vitamini binlerce molekülün birleşiminden meydana gelir. Bu bileşimler aracılığıyla kuvvetli bir antioksidan ve antiseptik özelliği mevcuttur. C vitamini vücutta genelde sıvı oranının fazla olduğu yerlerde bulunur. Buradaki hücre yapısını artırarak bağışıklık sistemine destek verir. Tüm canlıların hücre akışları için gerekli olan askorbik asit bakımıdnan zengin olan C vitamini doğada bir çok besinde bulunur. Uzmanlar bu gıdaları tüketerek C vitamini alınması gerektiği hususunda ikazlarda yer alıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığın zayıflamasına karşı vücut direncinin hastalıklara karşı düşmesi birinin uzun süreli hastalıklar yaşamasına neden olmaktadır. Dr. Feridun Kunak, programında C vitamini eksikliğini ortadan kaldıran limon ve kivi karışımının tarifini verdi:

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinir hücrelerinin gereksinimi olan asitler azaldığından sinir sitemi hasara uğrar. Hasar alan sinir sitemi sebebiyle beyinde de bir takım komplikasyonlar gelişir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarla kendini gösterir.

Tükürükte azalan enzimler sebebiyle diş etlerinde gıdaların bıraktığı hasarlar ve toksinler sebebiyle şişme veya kanama gibi durum yaşanır.

Ayrıca Bakınız.  Sarımsak Limon Kürü

Cilt hücreleri yenilenmediğinden morarma ve çürüme belirtileri gösterir.

Bağışıklığın zayıflaması ağız içi, dudak, burun ve yanaklarda aft çıkmasına zemin hazırlar.

Sürekli ateş basma gibi hararetler yaşanır. Bazılarında ise tam tersi üşüme görülür.

Kemik ve kas ağrılarının şiddetlerinde artışlar görülmektedir.

Sivilce lekeleri geçmez ve yaralar çok yavaş iyileşme gösterir.

Hastalıklara karışı direncin sürekli olarak düşüktür.

c vitamini eskikliği

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN C VİTAMİN;

3 yaşındaki bir çocuğun günlük alması gereken C vitamini miktarı 35 mili gram olması gerekir.

6 yaş 50 miligram

9 yaş 60 miligram

12 yaş 90 miligram

20 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin ise 100 miligram vitamin almalıdır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

C vitamini besinlerde bulunan bir vitamin olduğundan bu gıdaları tüketerek noksanlık giderilebilir. Bu besinler; Kivi, yaban mersini, portakal, limon, mandalina, yeşil biber, kırımız lahana ve kuşburnunda bulunur. Ayrıca tere, karnabahar, roka, brokoli, taze fasulye, üzüm gibi besinlerde de az miktarda bulunabilir. Günlük C vitamini eksikliğini gidermek için 2 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bir tane orta boy kivi günlük C vitamini gereksiniminin %140’ını karşılamaktadır.

C VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Sonbaharda git gide artan grip hastalıklarını önlemek için tüketilmesi gerekir.

Yüksek tansiyonu düşürerek, felç ve inme riskini azaltır

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturur.

Üst solunum yolları hastalıklarının semptomlarını azaltır.

Şeker hastalarının tedavilerinde destek sağlar.

Cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler, yaraları hızlandırır, saç dökülmesi ve cilt hastalıklarını önler.

Sinir sistemindeki hücreleri dengede tutarak ruhsal hastalıklara yakalanma oranını azaltır.

Ayrıca baş ağrısı, eklem ağrıları ve göz hastalıklarına da iyi gelir.

Ayrıca Bakınız.  Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir?

c vitamini eksikliği

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini yönünden en kuvvetli besin kaynağı portakal, mandalina ve kividir. Lakin Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz bu gıdaların bunun yanında içeriklerinde az olsa da mühim bazı besinlerde de C vitaminin fazla olduğunu vurguluyor.

KIRMIZI BİBER

C vitamini yönünden zengin olan kırmızı biber, aynı zaman A, B, E ve K vitaminleri, bunun bunun yanında potasyum, folat, manganez, fosfor ve magnezyum yönünden da zengindir. Günlük iki tane tüketilerek vücudun gereksinimi olan C vitaminin yüzde 35’ini karşılamış olursunuz.

ÇİLEK

Günlük tüketilen bir kase çilek, hemen hemen 86 gram C vitamini içermektedir. Bunun bunun yanında çilek cilt ve kalp sağşığı içinde etkisi olan kuvvetli bir gıdadır. İçeriğinde yüksek lif barındıran çilek, kilo vermede etkilidir.

BROKOLİ

Güçlü bir antioksidan olan brokoli vücuttaki iltihap oranını azlatır ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Uzmanlar haftada en fazla 3-4 kez tüketilmesini tavsiye ediyor.

KAVUN

B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler maddeler yönünden zengin olan kavun, günde iki üç dilim tüketilerek C vitamini eksikliği giderilmiş olur. Aynı zamanda sdüşüşe de bi hayli fayda sağlayan kavun, kabızlık sorununa birebirdir.

DOMATES

Sabah kahvaltılarında günlük tüketilen 3 orta boy büyüklüğünde domates yalnızca C vitamini eksikliği değil bunun yanı sıra kan yapıcı özelliği ile kan hücrelerinin sayısını artırır.

PATATES

Yağda ve yüksek ısıda içindeki C vitaminleri ölür. Lakin haşlanmış patates vitaminleri vücuda alma yönünden en faydalı metottur.

KARNABAHAR

Az haşlanmış karnabaharı ara öğün olarak tüketerek C vitamini eksikliğine iyi gelmiş olur. Karnabahar hem C vitaminini sağlar hem de kilo vermede kolaylık sağlayan kuvvetli bir gıdadır.Cevap bırakın