Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Empati ve şefkat arasındaki fark nedir?

Şefkat, ilgili kişi için hissettiğiniz bir duygu türü Empati ise daha yüksek düzeyde duygusal davranış olarak adlandırılır. Empati ve merhametin aynı anlamı verdiğine inanılan Lakin aralarında bazı değişiklikların gözlemlenebileceği iki kelime olduğu kesindir.

Empati ve merhametin aynı anlamı verdiğine inanılan Lakin aralarında bazı değişiklikların gözlemlenebileceği iki kelime ama bunları aralarında bazı değişikliklar bulunmaktadır. Empati Merhamet, duygularını bilmeye ve bazı zaman acılarının yoğunluğunu anlamaya çalışmadan, diğerine karşı sempatik bir duygu olarak adlandırılır. Empati ise bir başkasının problemini o kişi için güçlü bir hisle beraber düşünmeye, problemini anlamaya ve duyguyu paylaşmaya çalışması olarak ifade edilir. Empati ve merhameti birbirinden ayıran en mühim fark, bir başkasına nasıl yaklaştığımız konusudur. Merhamette, insana bakış açımız doğrultusunda bakarız, Lakin empatiyle diğer kişinin bakış açısına göre bakmaya çalışırız. Empati ve Merhamet arasındaki farklar nelerdir? Detaylar haberimizde:

EMPATİ VE MERHAMET ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Empati nedir?: Empati, bir başkasının problemini o kişi için güçlü bir duygu ile beraber hayal etmeye, problemini anlamaya ve duyguyu paylaşmaya çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Merhamet nedir?:Merhamet, duygularını bilmeye ve bazı zaman acılarının yoğunluğunu anlamaya çalışmadan, diğerine karşı sempatik bir duygu olduğunu ifade etmektedir.

EMPATİ VE MERHAMETİN ÖZELLİKLERİ

Bakış açısı:

Empati: Hastaya bakış yönünden yaklaşıyoruz. (Kendinizi başkasının yerine koyma durumu)

Şefkat: Direk olarak kendi bakış açınızla yaklaşmak.

Anlamak:

Empati: kişiin empati kurmak için derinlemesine bir anlayışa sahip olması gerekir.

Şefkat: kişiin şefkatli olması için yalnızca temel bir anlayışa sahip olması gerekir.

Paylaşımı:

Empati: Empati direk olarak hisleri paylaşmaya yönelik kişisel bir girişimdir.

Şefkat: Şefkat ise kişi duyguyu paylaşmaya çalışmaz.

Ayrıca Bakınız.  Saç kaşıntısı nasıl geçer?


Cevap bırakın