Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Taze sarımsak nasıl soyulur?

Sarımsak bütün dünyanın, özellikle de Akdeniz insanının severek tükettiği, lezzetli ve sağlığa birçok faydası olan bir besindir. Sarımsak soymak biraz zor ve uğraştırıcı olduğu için uygulayacağınız birkaç yöntemle kolay hale getirebilirsiniz. Hem elimde koku bırakmasın, hem de çabucak soyayım vakitten kazanmak isterseniz işte size saniyeler içerisinde pek çok sarımsağı kolayca soyma metodları…

Sarımsak, geçmiş çağlardan bu yana sağlığa olan yararlarıyla bilinen ve gerek sağlığın geliştirilmesi gerekse lezzet amaçlı olarak sıklıkla tercih edilen gıdaların başında bulunuyor. Özellikle ülkemizde halk arasında Tamamen doğal antibiyotik olarak da adlandırılıyor. Sağlığa yararları bitmeyen sarımsağı yemek yaparken soymak biraz zor olsa da pratik yöntemler uygulayarak çok süratli bir biçimde sarımsak soyma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle Kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığından korunmada ve hastalıkların iyileştirilmesinde sarımsağı yemeklere katmak ve turşu yapımında kullanmak çok mühimdir. Ülkemizde birçok bölgede Kış mevsiminde soğuk algınlığına bireylerin ilaç içer gibi sarımsak yuttuğu görülür. Bu da sarımsağın geçmişten bugüne hastalıklara karşı koruyucu olarak kabul edildiğini göz önüne sermektedir. Sarımsak konulan bütün yemeklere lezzetin yanı sıra zeytinyağlıların vazgeçilmez bir yiyeceğidir. Ama mutfakta yemek yaparken birçok insana sarımsağı soymak zor gelebilir. Peki sarımsak nasıl soyulur, Kolay sarımsak soyma metodları neler? Ayrıntılarıyla beraber haberimizde bulabilirsiniz.

SARIMSAK NASIL SOYULUR?

Sarımsak Aslını söylemek gerekirse çok faydalı bir bitki olmasına karşın kokusu yüzünden görmesi gereken ilgiyi bir türlü görememiştir. Mısır uygarlıklarından bu döneme kadar hep tedavi amaçlı kullanılmış olan sarımsağın en çok bilinen donanımı tansiyon düşürme ve damar tıkanmalarını engellemesi. Yıllardır Anadolu’da tercih edilen sarımsak hem tedavi hem de yemeklere lezzet katan sahip olduğu özellikleri ile Türk mutfağında mühim bir yer kazanmayı başarmıştır. Sarımsak soyma metodları Aslını söylemek gerekirse sarımsağın taze olan bölümleri ile kuru olan kabuklarının ayrışması ile gerçekleşen işlem olarak bilinir.

Ayrıca Bakınız.  TikTok ve Influencer Hakkında Merak Edilen Her Şey 2022

► Sarımsağı bir kapta sallayarak soyma metodu

Sarımsakları soyma teknikleri arasında en çok tercih edilen yöntem sarımsakların çarpması ile dişlerine ayrılması ve Daha sonra dişlerine ayrılan sarımsağın kabuklarını bırakması şeklinde yapılan soyma metodudir.

Sarımsakları evvellikle baş şeklinde yani tüm olarak bir kavanoza koyulur. 2 baş sarımsağı koyduğumuzda daha kolay dişlerine ayrılma işlemi gerçekleşir. sonrasında 1 dakika süresince salladığınızda tüm dişlerin ayrıldığını göreceksiniz.

► Sarımsağı suda bekleterek soyma metodu

Sarımsakların en kolay soyulma tekniklerinden biri baş sarımsakları evvel dişlerine ayırmak işe başlamak gerekiyor. Daha sonra diş sarımsakları suda biraz bekletip sıra sıra elle soyma şeklinde oluyor.

► Sarımsağı ezme metodu ile soyma metodu

Sarımsak soyma metodlarınden en çok tercih edilen bir diğer yöntem ise özellikle profesyonel aşçıların kullandığı yöntem olarak bilinmektedir. Sarımsaklar dişlerine ayrıldıktan sonra düz ve sert bir malzeme ile hafifçe bastırılarak kabuklarından ayrılması işlemidir. Aşçılar bıçaklarının yanları ile bastırıp kabuklarından sarımsağı ayrıştırma işlemini yapar.

► En kolay sarımsak soyma metodu

Sarımsakları birçok değişik yöntem uygulayarak soyabilirsiniz. Ama bu yöntemde iki değişik metodu bir araya getirip sarımsakları soyma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sarımsakları evvel baş olarak büyük kavanoza alın. Daha sonra 10 – 15 saniye kadar sallayın. Salladıktan sonra hemen sarımsakların dişlerinden ayrıldığını görebilirsiniz.

Sallanan sarımsakları su dolu ufak bir kaba atın. Suyun üzerine çıkan kabukları atıp birkaç dakika beklediğinizde sarımsakların yarısı soyulmuş diğer yarısı da çok kolay soyulabilir hale gelmiş olacaktır. bunun yanısıra bu metodu kullanarak kuru olarak soyarken sarımsakların elinize yapışması derdinden kurtulabilirsiniz.Cevap bırakın