Ünlü Şef Somer Sivrioğlu kimdir? Aslen nereli?

0

Ekranların en çok sevilen yarışma programlarından biri olan Masterchef Türkiye 2020 yarışmasında jüri üyesi olan Somer Sivrioğlu yarışmada en …

Ekranların en çok sevilen yarışma programlarından biri olan Masterchef Türkiye 2020 yarışmasında jüri üyesi olan Somer Sivrioğlu yarışmada en çok dikkat çeken isimler içinde bulunuyor. Ülkeler arası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı-WorldFood İstanbul’a katılan ünlü şef Somer Sivrioğlu, “Anneannemden gelir, karnıyarık hastasıyım dedi.

Dünyaca ünlü şef Somer Sivrioğlu, bir önceki günlerde Ülkeler arası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı-WorldFood İstanbul’a katıldı. Ünlü şef Somer Sivrioğlu da Food Master’s Class etkinliğine katılmak ve stantları ziyaret etmek için TÜYAP’taydı. Sivrioğlu, İHBİR standını da ziyaret etti. İHBİR Şube Müdürü Ayşe Ekinci ise Sivrioğlu’na Türk mutfağına katkılarından dolayı el yapımı çini ve lokum takdiminde bulundu.

Armağan takdiminden sonra fuarla alakalı açıklamalar yapan Sivrioğlu, “WorldFood İstanbul harika bir fuar, özellikle pandemide bu kadar zor bir süreçda böyle bir organizasyonu yapmaları çok değerli, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Fuarın bir parçası olmaktan çok mutluyum. Uzun bir süredir yurt haricinde yaşan bir şef olarak oradaki gıda fuarlarında Türk mutfağının temsilciliğine katkıda bulunmaya çalıştım. Avustralya gibi uzak bir noktaya Türkiye’den de temsilciler geldi, bu da benim çok hoşuma gidiyor. Ürünlerimizin global pazarlama sıkıntısı var. İnşallah bu fuarlarla, katılımlarla ihracatı artırarak İHBİR gibi kurumlarla birlikte çalışarak, biz şefler üzerimize düşeni yaparak Türk mutfağını dünya çapında da hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu.

Dünya çapında Türk ürünlerinin kalitesinde çok az ürün olduğunu vurgulayan Sivrioğlu, “Yurt haricinde şef olarak uğraştığım için ürünleri biliyorum. Ülkemizdeki kaliteli ürünler yurt dışı pazarına pek giremiyor, markalaşmamış ürünler geliyor. Firmaların yapması gereken coğrafi işaretli, kaliteli ürünleri Türk markası adı altında burada paketleyip, o biçimde yurt dışına sunmaktır. Ben yurt haricinde fındığı konuştuğum zaman insanlar şaşırıyor. ‘Bir Türk neden fındığı anlatıyor?’ diyorlar, kayısı yahut incir konuştuğumuzda ‘kayısı, incir Türkiye’den mi geliyor?’ diyorlar. Ürün bazında oldukça önemli markalaşmaya ihtiyacımız var. Dünya çapında, Türkiye’nin gastronomi anlamında görünüşü ‘egzotik, enteresan’ onu daha paydaş haline getirmemiz lazım. Bunun için de herkese ciddi görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız.  Canımız Sokakta projesi için fikir yarışı

Aşçılığın zor olduğunu söyleyen Sivrioğlu, “Yıllardır bu mesleği yapıyoruz, hiç kolay bir iş değil. Ama karşılığında getirdikleri çok güzel geri dönüşler var. Şef olup şöhreti yakalama ihtimaliniz, iyi araba kullanıp Formula 1’e katılma ihtimaliniz kadar yüksek. Bunu moral bozmak yahut şevk kırmak için değil daha gerçekçi olsun diye söylüyorum. Şeflikle, gastronomiyle ilgilenen insanlar, hayat gustosu olan, ürüne, tarıma saygı duyan insanlardır. Eğer hakikaten içinizde yanan bir alev olarak hissediyorsanız mutlaka aşçılık mesleğini yapın. Ama ‘ben aşçı olayım, sonra televizyona çıkarım’ derseniz bunun şansı bir hayli azdır. Eğitim almak şart, büyük avantaj ama yetenek de çok önemli” dedi.

Sivrioğlu, “Çok iyi erkek ve kadın şeflerle çalıştım. Evlerdeki mutfakta bayanların hakimiyeti var ama sektörde erkek dominat bir mutfak hakimiyeti var. Kadın şeflere daha çok fırsat verilmesi, öneminin daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“EN SEVDİĞİM YEMEK KARNIYARIK”

Somer Sivrioğlu, “Karnıyarık hastasıyım, anneannemden gelir, karnıyarık benim en sevdiğim yemektir. Anneannemin çok modern bir çevresi yer alıyordu, 2 doktor dayım vardı, annem İstanbul’daydı. Sofranın toparlayıcılığını çok genç yaşta keşfettim, değişik politik görüşleri ve inançları olan bir aileydik. Ama sofraya geldiğimiz zaman anneannemin o yemekleri bizi birleştiriyordu. Toplumda da bu geçerli, ‘yemeğini yediğin insanla kavga edemezsin’ diye bir laf mevcuttur. O yüzden insanları masada buluşturmak çok önemli. Yemek dünya çapındaki birçok problemin en azından konuşulabileceği bir ortam, yemek ve gastrodiplomisiyi çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

“Coğrafya ne veriyorsa onu alıyorsunuz” diyen Sivrioğlu, “Asya bölgesindeki mutfaklara ciddi sempatik ve hayranlık besliyorum. Özellikle Japon mutfak kültürüne de ekstra bir ilgim var. Avustralya çok kültürlü bir ülke. Her bölgenin en kaliteli yemeklerini tatma olanağı buluyorsunuz. Çünkü oldukça önemli göçmen toplum var, topraklar verimli kendi yemeklerini yapıyorlar. Dünya çapındaki bütün mutfakları öğrenmek, değişiklikları bilmek lazım. Akdeniz mutfağı ile Latin Amerika mutfağı ile Türk mutfağı arasında ciddi benzerlikler var. Mutfağı da iklim belirliyor” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Artagan Projesi Nedir? Artagan Ne Anlama Gelir?

SOMER SİVRİOĞLU KİMDİR?

Masterchef yarışmasında jüri üyeleri arasında ünlü şefler, Mehmet Yalçınkaya, Danilo zanna ve Somer Sivrioğlu bulunmaktadır. Yarışmanın en fazla incelenen isimlerinden olan Şef Somer Sivrioğlu 1995 senesinde Avustralya’ya giderek akademik kariyerine başladı. Büyük restoran zincirlerinde görev yapan daha sonra kendi restoranını açan Somer Sivrioğlu hakkında bilinmeyenler:

Somer şef, İstanbul Kadıköy’de 1971 senesinde dünyaya geldi. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik kısmından mezun oldu. Uzun yıllar annesiyle beraber çalıştıktan sonra 1995 senesinde akademik kariyeri yüksek lisans için Avustralya’ya gitti. Master yaparken Şeflik kariyerine giriş yaptı. Birçok oteller zincirinde yöneticilik yapan Somer şef daha sonra Avustralya Sydney’de kendi restoranını açtı.

“Efendy” adını vererek açtığı restoranda Türk mutfağına ait birçok lezzeti tanıtıyor. Bunun yanı sıra bir dönem ‘Lezzet Yolculuğu’ adlı bir programda radyo programını yaptı ve bir süre de köşe yazarlığı yapmıştır. “Efendy” isimli restoranında klasik Türk yemeklerini tanıtan Sivrioğlu, en kaliteli restoran, en kaliteli et ve en kaliteli lezzet ödülü gibi çok dalda ödül almıştır. 2015 senesinde Türk mutfağını sevdirmek ve tanıtmak için “Anatolia: Adventures in Turkish Cooking” isimli kitap yazdı. Bunun yanı sıra Avustralya’da paylaşılan Masterchef yemek yarışmasına konuk jüri olarak katıldı.

Bir dönem Aslı Sencer’le hayatlarını birleştiren Somer Sivrioğlu daha sonra evliliklerini bitiren Somer Sivrioğlu, 2 çocuk babasıdır. 2018 senesinden bu yana Tv8’de paylaşılan yemek yarışmasında jüri üyesi olarak bulunmaktadır.


Cevap bırakın