Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

‘Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar risk altında’

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Tor, akciğer hastalığının en öldürücü kanser türlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi Türkiye’de tütün kullanımının yaygın olması sebebiyle akciğer kanserinin erkeklerde 1’inci sırada, kadınlarda ise 5’inci sırada yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Tor, kadın hastaların da giderek arttığını kaydetti. Pandemi döneminde akciğer kanseri hastalarının hastanelere gelmelerinin riskler sebebiyle bir süre azaldığını söyleyen Prof. Dr. Tor, “Akciğer hastalarının ne yazık ki yalnızca yüzde 10-15 kadarı erken zamanda radikal tedavi şansına sahip bir evrede tanı alabiliyorlar. Bu pandemi süreci de kanser hastalarımızı ne yazık ki ters yönde etkiledi. Hastaneye gelmelerinde sıkıntı olduğu için tanı alamadılar. Özellikle sigara içen öksürük, kan tükürme, iştahsızlık, halsizlik gibi yakınmaları var ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşlarına maske ve mesafe önlemlerini alarak başvurmalarını öneriyoruz. Akciğer kanseri aslını söylemek gerekirse önlenebilir bir hastalık. Erken tanı alan hastaların yaşam şansı çok daha artıyor ama geç zamanda hasta bize ulaşabiliyorsa bu hastaların ne yazık ki 5 yıl içinde yüzde 85’ini kaybediyoruz. Bu sebeple erken tanı çok önemli” diye konuştu.

’HASTALAR RİSK ALTINDA’

Pandemi döneminde akciğer kanseri hastalarının da çok risk altında olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tor, tedavi süreci sebebiyle bağışıklık sistemi düşük olan hastaların Covid-19’a yakalanma riskinin daha da arttığına dikkat çekti. Bunun için önlemlerin elden bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tor, şöyle konuştu:

“Akciğer kanseri hastaları özellikle kemoterapi aldıkları zamanda bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar oldukları içinÿCovid-19 geçirme ihtimalleri var. Geçirdikleri zaman bazı hastaları yoğun bakımda izleme durumunda kaldık. Özellikle kemoterapi alanÿ65 yaş üstü, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar risk altında. Akciğer kanser hastalığında her 10 kişiden 9’u sigara ile ilişkili kanser oluyor. Diğer nedenler ise çevresel birtakım kanserojen işi maruzlar, hava kirliliği gibi kanser gelişme potansiyeli artırıcı sebepler. Sigara içen bireylerin sigara içtikleri sırada maskeleri indirmeleri ve hijyen kaidelerinı, mesafeyi hiçe saymaları toplum sağlığı yönünden son derece riskli. Özellikle buna dikkat etmek son derece önemli.”

Ayrıca Bakınız.  Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...


Cevap bırakın