Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Google, Büyük Kesintinin Nedenini Açıkladı!

Bir önceki günlerde yaşanan ve büyük panik oluşturan büyük kesintinin nedeni açıklandı. YouTube, Gmail ve Drive gibi Google hizmetleri ortalama 45 dakikalığına kapalı kaldı ve birçok Workspace kullanıcısı işlerini yapamaz duruma geldi. Yaşanan hadiseden sonra Google, ne olduğuna dair bir araştırma yapacağına söz verdi. Ve şimdi de Google, bir blog yazısı ile eldeki verilerinı yayınladı.

Kesintinin merkezinde, Google’ın, hesap kimlik bilgilerinizi doğrulayan Kullanıcı Kimliği Hizmetine geçiş yapmak için yaptığı geliştirme bulunuyor. Sorun, Ekim ayında, firmasın sistem kaynaklarını tahsis etmek için yeni bir sisteme geçerken eskisinin bazı bölümlerini sabit bırakmasıyla yaşandı.

Bu eski bileşenler yerinde kalınca, kullanımın sıfır olmasıyla alakalı bir hata yaşandı. Geçiş için bir bekleme zamanı tanımlanmamış olsaydı, bu kesinti daha evvel yaşanacaktı. Maalesef, bu düzeltmenin zamanı doldu ve otomatik sistemler sorun gerçekmiş gibi davranmaya başladı. Google’ın bu tür sorunları önlemek için önlemleri vardı, lakin bunlar yaşanan durumu tam anlamıyla ele alacak biçimde tasarlanmamıştı.

Google yaptığı açıklamada, “Bu olayın müşterilerimiz ve işletmeleri üstündeki tesirinin kapsamı için özür dileriz” dedi ve ekledi: “Müşterilerimizin kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini etkileyen ve pek çok bölgeyi kapsayan her türlü olayı özellikle ciddiye alıyoruz.

Firmasın mühendisleri sorunu görece süratli bir biçimde çözebilse de Google, gelecekte benzer bir durumu önlemek için yeni önlemler almayı planladığını söylüyor. Özellikle hedeflerinden biri, bir kesinti olduğunda daha iyi bir iletişim kurmak. Bunun yanısıra, izleme sistemlerini iyileştirerek yanlış yapılandırmaları daha erken yakalamayı planlıyorlar.

Ayrıca Bakınız.  Diyarbakır'da silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı


Cevap bırakın