Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Koronavirüs nasıl bir mutasyon geçirdi? Aşılar yeni türe etkili olacak mı?

İngiltere’nin ‘daha bulaşıcı’ olarak açıkladığı yeni koronavirüs mutasyonu dünyanın gündeminde. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı pek çok ülke geçici olarak İngiltere’ye uçuşları durdurdu. Peki, Koronavirüs mutasyonu nedir?”, “Virüs Mutasyon geçirirse ne olur? Koronavirüste nasıl bir mutasyon oldu? Aşılar bu yeni türe karşı da etkili olur mu? ilk araştırılan sualler arasında… İşte şu ana kadar koronavirüsün yeni mutasyonu ile alakalı bilinenler:

İngiltere, ülkenin bazı bölgelerindeki vaka artışının sonrasında VUI 202012/01 (İncelenen Varyant, 2020 yılı, 12. ay, varyant 01 – The first Variant Under Investigation) olarak adlandırılan yeni bir varyant bildirmişti. Bu açıklamanın sonrasında gözler ülkeye çevrildi.

İNGİLTERE’NİN AÇIKLAMASI

İngiliz Hükümeti Sağlık Başdanışmanı Profesör Chris Whitty, yeni mutasyonun orijinal suştan farklı semptomlara yol açtığunu gösteren hiçbir şey olmadığını sözlerine ekledi Bunun yanısıra kontrol testlerinin de aynı kaldığını söyleyen Whitty, bu varyantta klinik sonucun da farklı olmadığını sözlerine ekledi.

Koronavirüs Bulaşma Zamanı

İngiltere koronavirüsün yeni mutasyonunun yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Bu sebeple daha süratli yayılmayı sürdürüyor. Covid-19’un mutasyona uğramamış halinin kuluçka zamanı 2 gün ile 14 gün arasında.

Profesör Whitty, “Yeni alt türün hızla yayılmasının, ön modelleme verilerinin ve hızla yükselen isabet oranının neticesinde Yeni Çıkan Solunumsal Virüs Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag), bu yeni alt türün daha süratli yayılabileceğini göz önünde bulunduruyor. Dünya Sağlık Örgütü’nü uyardık ve durumu daha iyi anlamak üzere eldeki verileri çözümlemeye devam etmekteuz.” dedi.

Koronavirüs Mutasyonu Nedir? Nasıl Bir Mutasyon Oldu?

Virüsler her zaman mutasyon geçiriyor. Yeni çıkan alt türlerin çoğu yok oluyor. Bazı zaman ise virüsün davranışını değiştirmeden yayılmayı sürdürüyorlar. Çok nadir de olsa, çarpıcı değişimleri tetikleyebiliyorlar. Peki, koronavirüste son olarak nasıl bir mutasyon oldu?

Ayrıca Bakınız.  Yerli korona aşısında sona gelindi! En büyük korku

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Balık AA’ya yaptığı açıklamada koronavirüsteki mutasyonu şöyle anlatıyor: “Çoklu spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında bir çok noktada mutasyon olması. Daha evvel görülen mutasyonlar genelde tek noktada olmuştu. halihazırdaki bilgiler bu yeni mutantın eski virüsten çok farkının olmadığı, yalnızca bulaşma gücünü artırdığını göz önüne sermektedir” diyor.

Popular Science Türkiye’nin Guardian’dan aktardığı habere göre şu an için bu yeni alt türün daha ciddi hastalıklara yol açması yahut aşıya dirençli olması beklenmiyor.

Yeni Koronavirüs Mutasyonuna Karşı Aşılar Etkili Olacak mı?

İngiliz Hükümeti Sağlık Başdanışmanı Profesör Chris Whitty, yeni koronavirüs mutasyonunun daha yüksek bir ölüm oranına yol açtığu ya da aşıları, tedavileri etkilediğine ilişkin herhangi bir kanıt hala bulunmadığını sözlerine ekledi

Lakin, bunu doğrulamak için “acil çalışmaların” devam ettiğinü söyleyen Whitty, aynı zamanda kişilerın virüsün yayılmasını azaltmak için harekete geçmeye devam etmelerinin her zamankinden daha hayati olduğu hakkında uyardı.

Bilim kişilerı, yeni alt türü laboratuvarlarda yetiştiriyor ve virüsün yol açtığı antikor tepkilerini inceleyerek, COVID-19 aşılarına verdiği çapraz tepkileri test ediyor. Buna ek olarak sağlık yetkilileri, yeni alt türün ülke çapındaki yayılışını takip etmek ve ne kadar yaygın olduğuna yönelik lokal haritalar oluşturmak üzere ülke çapındaki pozitif vakalardan alınan örnekler üstünde rastgele gen dizilemeleri yürütüyor. Bu sürecin en az iki hafta alacağı belirtiliyor.

Yeni Koronavirüs Mutasyonu Neden Korkuttu?

BBCTürkçe’nin haberine göre koronavirüsün bu yeni türüyle alakalı kaygı verici 3 etken var;

  • Diğer virüs türlerinin hızla yerini alıyor
  • Virüsün önemli olan bölgelerini etkileyen mutasyonlar var
  • Bu mutasyonlardan bazıları laboratuvar çalışmalarında virüsün hücreleri etkileme donanımıni artırdığı görüldü
Ayrıca Bakınız.  Gaziantep'te vücudu çürüyen kardeşler yardım bekliyor!

Popsci’nin aktardığı habere göre yeni alt türün ortaya çıkışı korkutuyor lakin COVID-19 daha evvel de birkaç mutasyon geçirdi. Yine de bu mutasyonların hiçbirinde, söz konusu alt türlerin hastalığın yayılışını artırdığı bulunmamıştı.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın genel müdür yardımcısı Ewan Birney, “Eğer yeni alt tür hastalığın şiddetinde büyük bir etki meydana getirseydi, bunu şimdi görmüş olurduk” diyor.

Birney, aşıların dolaşımdaki virüsün birçok alt türüyle test edildiğini söylüyor. “Bundan dolayı, aşıların bu yeni alt türe karşı işe yarayacağını düşünmek için her türden sebep var; lakin belli ki etraflıca testlerin yapılması gerekiyor.”

“Daha Kolay ve Süratli Yayılabilir”

Koronavirüsün mutasyona uğramasına ilişkin sosyal paylaşım platformu twitter hesabından açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise şu yorumları paylaşıyor:

* İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir.

* Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve süratli yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.

* Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz.

* Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama, dikkatli olmamız ve önlemlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koronavirüs belirtileri şu biçimde:

En yaygın semptomlar: Ateş, kuru öksürük, yorgunluk.

Daha seyrek görülen semptomlar: Ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit, baş ağrısı, tat alma yahut koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el yahut ayak parmaklarında renk değişimi.

Ciddi semptomlar: Solunum güçlüğü yahut nefes darlığı, göğüs ağrısı yahut göğüste baskı, konuşma yahut hareket kaybı.

  • DSÖ: “Aşı salgını bitirmeyecek”
  • Erkeklerde Covid-19 nasıl etkili?
  • COVID-19 diş de mi döküyor?
  • İspanyol gribi nasıl bitmişti?
Ayrıca Bakınız.  Şanlıurda'da üzerine televizyon devrilen çocuk öldü!


Cevap bırakın