Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Panik Atakta Çözüm Yolları

Panik atak nasıl tedavi edileceği ve çözüm yollarından evvel panik atağın ne olduğuna kısaca bir bakalım. Panik atak; görünürde olan belirgin bir neden ve gerçek bir tehlike unsuru olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtiler ile yaşanan yoğun bir korku atağıdır. Panik atak geçiren bireyler aşırı korku yaşarlar ve kalp krizi geçirdiklerini ya da öleceklerini düşünebilirler. Çoğu insan hayatı süresince bir yahut iki kez atak geçirebilir. Lakin atakların sürekli oluşması panik bozukluğunu akıllara getirir.

1- Psikoterapi: panik bozukluk teşhisi almış hastalarda uygulanan psikoterapi yani konuşma nasıl tedavi edileceği yüksek faydalar sağlayabilmektedir. Hasta konuştukça kendini büyük oranda rahatlamış hissedebilir. Tedavi sürecinde psikoterapist hastaya belli ev ödevleri vererek süreci başarılı bir biçimde yönetebilir.

2- İlaç nasıl tedavi edileceği: bir kısım panik bozukluk hastası için ilaç kullanmak mecburi durumdadır. İlaç nasıl tedavi edileceğinde bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır, bunların en yaygını bağımlılık yapması. Oysa ki ilaçların yalnızca çok düşük bir kısmı bağımlılık yapmaktadır. Tercih edilen ilaçların panik atağı tetikleme ve arttırma riskleri yoktur. Lakin ilaçların tesiri kişiden insana 2 ila 3 hafta arasında değişiklik gösterdiği için kişi ilaç kullanmaya başlamasından bu yana 2- 3 hafta arasında panik ataklar yaşayabilmektedir.

3- TMS nasıl tedavi edileceği: Tranksraniyal Manyetik Stimülasyonu (TMS), elektromanyetik indiksiyon yasasına göre oluşturulmuş elektrik enerjisini manyetik enerjiye dönüştüren bu dönüşümle elde edilen manyetik dalgaların nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde tercih edilen bir cihazdır. Kafatası üstünde yoğunlaştırılmış biçimde yapılan manyetik akımlar cilde ve kafatasına hiçbir zarar vermeden geçerek beyin bölgesine ulaşır ve bir uyarım sağlar. Bu uyarım sinir hücrelerini aktive eder ve rahatsızlık üstünde sağaltım yapar. Panik atakta TMS metodu ilaçların yan etkilerinden çok etkilenen hastalar için çok iyi sonuçlar vermektedir. İlaç yanında TMS nasıl tedavi edileceği kullanılması hastanın ilaç ile uyumunu arttırmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  DSO, Hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımını durdurdu

4- Nefes egzersizleri: panik atak anında nefes egzersizi çok büyük bir önem taşımaktadır. Daha evvel hiçbir nefes egzersizi yapmamış bireyler panik atak anında nefes egzersizi yapmaya deneseler de genel olarak başarısız olurlar. Bu sebepten ötürü bireyler panik atak haricinde da bol bol nefes egzersizi yapmalıdırlar. Bu egzersizler kişi burundan derin nefes alıp 5 saniye boyunda içinde tutarak ağzından vermesi şeklinde gerçekleştirilir.

5- Bilgi sahibi olmak: panik bozukluk yaşayan insana panik atağın ne olduğu anlatılır. Panik atakların ona zarar vermeyeceği ve onu öldürmeyeceği söylenir. Kontrolünü kaybetmeyeceği ve başına bir şey gelmeyeceği vurgulanır. Bu sayede tedavi zamanınce de atak yaşayabileceği söylenir.

6- Alkol ve uyuşturucudan uzak durmak: uyuşturucu kullanımı panik atak hastalarında atağı tetiklemektedir bu yüzde uyuşturucu maddeden uzak durmak gerekir. Alkol kullanımından bir gün sonra ise panik atak geçirme riski yükselmektedir.

7- Fiziksel egzersiz: orta şiddette yapılması gereken bu egzersizler(koşma, bisiklet sürme, yüzme) haftanın 5 günü yapılmalıdır. En az 10 hafta yapılması öngörülmüştür.



Cevap bırakın