Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

C vitamini deposu meyveler

Narenciye olarak da anılan turunçgiller genel olarak Akdeniz ülkelerinde yetişir. Sarı ya da turuncu renkteki meyvelerdir. C vitamini yönünden zengindir. Vücut için güçlü bir ek takviyedir. Özellikle virüs sonrası yaşanan hastalıklar için tamamen doğal ilaç olarak kullanılır. Bundan dolayı uzman kişiler kış mevsiminde sık sık tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Peki Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir?

Ilıman iklimlerde ağaçlarda yetişen meyvelere narinciye ya da turunçgil denir. Meyveler genel olarak sarı ya da turuncu renkte oldukları için bu isimle anılırlar. C vitamini yönünden zengin olan bu meyveler; portakal, mandalina, turunç, greyfurt ve limondur. Dünya üstünde Brezliya, İtalya, Meksika ve İtalya gibi ülkelerle turunçgil yetiştiriciliği bir hayli fazladır. Ülkemizde bu iklim kuşağında olduğundan özellikle Mersin ve Adana illerinde yetiştiriciliği fazladır. Aynı zamanda tüm kıyılarda turunçgil yetiştiriciliği yapılır. Bu ağaçların genel donanımı yaprak dökmez ve uçucu yağ içerir. Yaprakları yumuşak ve gözalıcıtır. Çanak ve taş yapraklar da meyveler yetişir. İçerisindeki esans aracılığıyla etrafa hoş koku bırakırlar. Genel itibariyle tatları ekşidir lakin olgunlaştıkça bazılarının tatları tatlı olur. Bunun yanısıra içeriklerinde yüksek miktarda C vitamini vardır. Turunçgillerin tamamı besin olarak tüketilir. Aynı zamanda ise kozmetik sektöründe de kullanılır. Yetiştikleri ağaç bilim literatüründe “Citrus” olarak bilinir. uzman kişiler özellikle yükselen virüslere karşı bu meyvelerin tüketiminin artırılmasını öneriyor.

VİRÜSLERE KARŞI C VİTAMİNİ!

Kovid 19 yani koronavirüsü vücutta adeta ağır tahribe neden olur. Şuana dek insan vücuduna büyük oranda zarar veren tek grip virüsü denilebilir. Solunum yoluyla vücuda giren ve adeta burada yaşam alanı gibi çoğalmaya başlayan kısa zamanda solunum sıkıntısı ve akabinde solunum yetmezliğiyle ölümlere yol açar. Lakin uzman kişiler bu virüse dair birçok araştırma yaptı. Bunlardan en mühimsi ise C Vitamini oldu. C vitamini bilindiği gibi insan sağlığı için vazgeçilmez vitamin grubudur. Organların işleyişinden vücut sistemlerine kadar fayda sağlayan C vitamini özellikle hücrelerin yenilen yapılanması için etkin bir rolü vardır. Bu sayede koronavirüs salgının önüne geçmek için yapılan araştırmalara dahil edilmiştir. uzman kişiler kişinin günlük alacağı 50 – 100 gram arası C vitamini takviyesinin tamamen doğal ilaç gibi vücudun kendini yenilemesine yardımcı olabileceğinin önemini vurguluyor. Virüs akciğerlerin iflasına yol açtığundan C vitamini bu problemin giderilmesinde de yarımcı oluyor. Akciğerdeki hücrelerin virüs bu sebeple yaşadıkları ters etkilerini azaltıp daha dirençli hale getirir. Bununla birlikte uzman kişiler su takviyesinin de önemli olduğunu vurguluyor. C vitamini çoğunlukta turunçgillerde bulunur. Bu meyvelerde sıvı yönünden zenginlerdir. Bunlara ek günde 2.5 litre su da bitirildiğinde virüsün vücuttan atılma hız yükselir.

Ayrıca Bakınız.  Boşanmanın Çocuğun Üzerindeki Genel Etkileri

TURUNÇGİLLER HANGİ MEYVELERDİR? TURUNÇGİLLERİN YARARLARI NELERDİR?

PORTAKAL

Turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahiptir. Portakal ağaçları en çok 10 metreye kadar uzar. Yaprakları serttir. Evvel çiçek sonra meyve çıkartır. C vitaminin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum maddelerini içerir. Kış mevsiminde azalan bağışıklık sistemini güçlendiren portakal, üst solunum yolları hastalıklarını önüne geçer.

MANDALİNA

Yüzyıllardır bilinen en etkili alternatif ilaçtır. Mandalinalar çekirdeksiz ve çekirdekli olarak ikiye ayrılır. Yüksek derecede antioksidan içerir. Yapılan araştırmalarda mandalinanın kanserli hücrelerin nasıl tedavi edileceğinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sindirim hastalıklarını önüne geçer. Bağırsak florasını dengeler.

GREYFURT

Anavatanı Batı Hint Adaları olan greyfurt acı tadı yüzünden bir hayli tercih edilmez. Lakin ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanılır. Görünüş olarak portakala benzese de içeriği yüksek antioksidan aracılığıyla kırmızıdır. Greyfurt aynı zamanda lif ve protein yönünden da zengindir.

LİMON

Sarı renkte olan limon, yararları saymakla bitmez. Kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek damarların sertleşmesini önüne geçer. Soyulmuş limon günlük C vitaminin yarısını karşılar. Böbreklerde taş kum oluşumunu önüne geçer. Karaciğer özelliğini artırarak vücudu toksinlerden arındırır.

BERGAMOT

Bitki olmasına karşın turunçgiller ailesine mensuptur. Ülkemizde Adana ve Hatay’da yetiştirilir. Bu bitkiden elde edilen yağ ruhsal hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Sinir hücrelerini sakinleştirir. Mikropları temizler.

KAMKAT

Kumkat olarak da anılan meyvenin kabuğu soyulmadan tüketilebilir. Bi̇r Hayli̇ tatlı bir tadı vardır. Kas ve doku oluşumundaki hücreleri güçlendirerek yenilenmelerini sağlar. Bundan dolayı kırışıklık ve yaşlanmayı önüne geçer. Portakalın ufak haline benzetilir.Cevap bırakın