Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Almanya’dan sınır dışı edilen 7 kişilik Türk aile isyan etti: Soyup kameraya çektiler

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Sontra kasabasında yaşayan 7 kişilik Akyüz ailesi, 3 Aralık gece 02.30’da evlerinin kapısı kırılıp prangalanarak gözaltına alındı. Ailenin iddiasına göre, çok sayıda polisin katıldığı baskında, 13 ve 15 yaşlarındaki çocuklara bile terörist muamelesi yapıldı. Konuşmalarına izin verilmeden ve hiçbir açıklama yapılmadan havaalanına götürülen aile, özel bir uçakla Türkiye’ye getirildi. 33 yıldır Almanya’da yaşayan ve çocukları da Alman vatandaşı olan Mahmut Akyüz yaşananları anlattı.

“GECE YARISI EVİN İÇİNDE 40’DAN FAZLA POLİS VARDI”

“ÖLDÜRÜLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM”

Prangalı ve kelepçeli olarak evden çıkardıklarında, polislerin çok sessiz hareket ettiğini, kimsenin duymaması için çok özenli davrandıklarını söyleyen Mahmut Akyüz, “Bizi sedasız aşağı indirmeye başladılar, hiç ses yok. O sırada bana bir şey yapacaklarını, öldürüleceğimi düşündüm. Hayatımda ilk kez ölüme o kadar yaklaştım. Binadan dışarı çıkarken dış kapıyı da kırdıklarını gördüm. Sokakta her yerde polisler ve polis minibüsü vardı. Minibüse bindirirken bir Türk komşumuz bizi gördü. Komşu kadın ‘Abi ne oluyor’ diye seslendi. Ben de o anda ‘akrabalarıma haber verin’ diyebildim, hemen ağzını kapattılar. Komşunun bizi görmesi polisleri tedirgin etti. Telefonla konuştular ve ‘Kahrolası kadın nerden çıktı, her şeyi gördü. Bir kadın bizi gördü akrabalarına haber verdi’ diye bilgi verdiler. O zaman anladım ki bana kötü şeyler yapmanın peşindeydiler. Birilerinin bizi görmesinden çok rahatsız oldular” diye konuştu.

“SOYUP KAMERAYA ÇEKTİLER”

Minibüse bindirildikten sonra da elleri ve ayakları bağlı olduğu halde, polislerin çok sıkı kontrolü altında olduğunu söyleyen Akyüz, “Çocuklarımı ve eşimi düşünüyordum sürekli. Onların nerde olduğunu sordum. ‘Bu yaşadıklarımızın sebebi nedir’ diye sordum polislere. Yanımda oturan polis ‘Sus konuşma’ diye bağırdı. Ne yapacağımı bilemez haldeydim. Havaalanına sıra geldiğinde kamera olan bir odaya götürdüler. Bana soyun dediler, kabul etmedim, bunu yapmayacağımı belirttim. ‘Ben terörist miyim, neden soyunayım’ dedim. Polisler ‘Sen biliyorsun’ diyorlardı sürekli. O zaman yazılı bir belge verin bana, avukat istiyorum dedim, ‘Hayır hakkın yok’ dediler. Soyup ve kameraya çektiler. O sırada bir polise, ‘Bu yaptığınız insanlık dışı’ dedim. Bana ‘En ufak bir hareket yaparsan seni mahvederim’ dedi. Daha sonra eşimi ve çocuklarımı gördüm. Her biri bir yerde oturtulmuştu. Birbirimizle konuşmamıza, kafamızı bile çevirmemize izin vermiyorlardı” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Bayramda da Tam Kapanma Devam Edecek Mi?

ALMAN POLİSİ ‘ÜLKEMİZDEN ATTIK ARTIK SİZİ’

DEDİÖzel bir uçağa bindirildiklerini söyleyen Akyüz şunları anlattı: “Uçağa bindirirken ‘Hakkınızda sınır dışı kararı var’ dediler. Ben de ‘Onun için mi bu muamele’ diye sordum, ‘Evet’ dediler. Ben de ‘Ama çocuklar Alman, kayıtları Türkiye’de yok’ dedim. Uçağa bindirdiklerinde her birimiz bir koltukta oturtulduk. Beni koltuğa bağladıkları halde yanımdaki polis hala elimi bırakmıyordu. Ülkemizden attık sizi artık diye konuşarak da tahrik ettiler.

“13 VE 15 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARIMA BİLE TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR”

Alman polisinin kendilerine teröristlerden bile daha kötü muamele ettiğini söyleyen Mahmut Akyüz, “13 ve 15 yaşında iki çocuğumu bile gözaltına alınırken polislerin elleri silahtaydı. Aynı zamanda ellerinizi yorganın üstünde ‘tutun’ diye bağırıyorlardı çocuklara. Onlara ‘Yapmayın, etmeyin bunlar daha ufak çocuk dokunmayın’ dedim ama beni hiç dinlemediler” dedi.

“İŞTE BURASI VATANIM, ARTIK BANA BİR ŞEY YAPAMAZSINIZ” DEDİM

Uçak Türkiye hava sahasına girince rahatladığını söyleyen Akyüz şunları anlattı: “Uçakta bir an pencereden baktım İstanbul’a geldiğimizi görünce rahatladım. İşte burası vatan dedim. Yanındaki polise dedim ki ‘Çöz bunları, burası Türkiye Cumhuriyeti. Bana artık bir şey yapamazsınız. Türk polislere şikayet edeceğim sizi, ben kötü muamele gördüm, siz beni öldürmeye çalıştınız’ dedim. İşte o anda yumuşadılar, uçak inmeden evvel beni çözdü, mobil cihazlarımızı ve bize ait parayı da verdiler. Artık sevimli oldular, yola geldiler. İstanbul’a indiğimizde ise ‘Bize verilen görevi yerine getirdik’ dediler. Ben de onlara ‘Ölüm korkusuyla mı’ dedim. Türkiye’deki yabancılar şubesi polisleri bizi teslim aldı. Biz 9 saattir yemek yememiştik. Türk polisi bizimle ilgilendi, yemek getirdiler. Oğlum o sırada orada bekleyen bir Alman polisine tepki gösterirdi. Onu susturdum ‘İnsanlık dersini biz Türkler’den alsınlar’ dedim. O polis kafasını önüne eğdi”

Ayrıca Bakınız.  Ulusal - Uluslararası - Evden Eve Nakliyat ve Dikkat Edilecekler

“MÜLTECİLERE YARDIM EDİYORDUM”

Mahmut Akyüz Mardinli olduğunu, Arapça, Kürtçe, Süryanice, İngilizce ve Almanca bildiği için Almanya’da gönüllü olarak yabancılara yardımcı olduğunu vurgulayarak “Orada yaşayan bazı Almanlar bana tepki gösteriyordu. Bana ‘Bunları buraya sen mi getiriyorsun, istemiyoruz’ diyorlardı. Ben de sizin Başbakanınız izin verdiği için buradalar, ben onlara yalnızca faydalı oluyorum. Bunun yanısıra evsiz Almanlar’a da yardım ediyorum’ diye cevap veriyordum” dedi. Almanya’daki Yabancılar Dairesi’nde Andreya Smith adlı bir görevlinin çocukluğundan bu yana kendisine sürekli zorluk çıkardığını, eğitim almasını bile engellediğini, burada istenmediğini ülkesine gitmesi gerektiğini belirttiğini anlatan Akyüz “19 sene okula gittim, ‘Boşuna okuyorsun’ diyordu bana. Ben yine de okudum bitirdim. Herhangi bir şey yapmamıza izin vermiyordu. O engel olduğu için 33 yıl süresince oturum izni bile alamadık” dedi.

“ALMANYA DOĞUMLU, OTURUM İZNİ DE OLAN BİR TÜRK DOSTUM AYNI BİÇİMDE GÖNDERİLDİ”

Kendisi ile aynı muameleyi gören bir Türk dostundan dün haber aldığını söyleyen Akyüz, “Almanya doğumlu, oturum izni var, vatandaş gibi hemen hemen, eşi de Alman. Ama aynı bizim gibi sınır dışı etmişler. Hiçbir şey dinlemiyorlar” dedi.

“BİZE YARDIM EDİN”

Türk yetkililerin ve polisin kendisiyle alakalı araştırma yaptığını ve hiçbir suçlama yahut soruşturma dosyası bulamadığını söyleyen Mahmut Akyüz, “Pandemi sebebiyle kamu kurumları çalışmıyor Almanya’da. İletişim kurmaya çalışıyorlar ama hala bir bilgi alınamadı. Ben çok zor durumdayım. Çocuklarım Almanya’da doğdu, Türkçe bilmiyor, kimlikleri yok. Hepsinin eğitimi sürüyor. Okullarında kampanya başlattı dostları ve öğretmenleri, geri dönmemiz için. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm devlet büyüklerimizden yardım istiyorum, bize yardım edin” şeklinde konuştu.Cevap bırakın