Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Gedelek turşusu nasıl yapılır?

Gedelek turşusu nedir? ve Gedelek turşusu nasıl yapılır? Gedelek turşusunun farkı

Halkının %90 ‘ının turşu üreticisi olduğu Gedelek’te yılda yaklaşık 50 bin ton turşu üretimi sağlıyor ve bu üretilen turşular yalnızca iç pazarda tüketilmekle yetinmeyip, 40’tan fazla türü ile dünyanın birden çok ülkesine gönderiliyor. Herkesin severek tükettiği Gedelek turşusunun farklarını ve nasıl yapıldığını siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik..

“Turşucu köy” olarak anılan Bursa’nın Orhangazi beldesine bağlı kırsal Gedelek Mahallesi’nde üreticiler, hava sıcaklıklarının azalması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla üretime hız kazandırdı. Nüfusu 2 bine ulaşan mahalledeki 70 imalathanede hazırlanan turşular, yurdun dört bir yanına gönderiliyor. Ürünler Suudi Arabistan, Azerbaycan, Gürcistan, Katar ve Almanya başta olmak üzere bir çok ülkeye de ihraç ediliyor. Halkının yüzde 90’ı turşu üreticisi olan Gedelek’te ağırlıkla salatalık, lahana ve biberle doğal metotlar kullanılarak turşu kurulan imalathanelerde, siparişlerin yetiştirilmesi için yoğun çaba harcanıyor.

En kolay sarımsak turşusu nasıl yapılır? Sarımsak turşusu yapmanın püf noktaları

GEDELEK TURŞUSUNUN FARKI NEDİR?

Gedelek jeolojik olarak bereketli bir havza içinde yer alır. Bu havzadan gelen su, yüksek miktarda kalsiyumlu kireç kayaçlarından süzülerek Pınarbaşı‘ndan imalathanelere ulaşır. İşte bu yüksek kalsiyum-kireç içeren sular, turşuda aranan o “kütür kütürlük” özelliğini verir.

Gedelek Turşusu’nu diğer turşulardan ayıran en belirgin özelliği ise bu zengin sularla kurulmuş olmasıdır. Bu suyun ve Gedelek turşusunun namı almış başını gitmiş olacak ki, dünyanın farklı yerlerinde Gedelek Turşusunun lezzetini yakalamak için turşu üreticilerinin musluk suyuna sönmüş kireç kattığı (ilaç) bile rivayet edilir. Lakin bu denemeler sonunda Gedelek Turşusunun lezzeti asla yakalanamamıştır.

“KALİTE ARAYAN KESİNLİKLE BURAYA GELİR”>

Mahalle muhtarı Mehmet Dönmez, ortalama 70 senedir Gedelek halkının büyük çoğunluğunun geçimini turşu üretiminden sağladığını dile getirdi.

Ayrıca Bakınız.  Ağızda dağılan bayatlamayan tatlı kurabiye tarifi

Tam ölçülü turşu suyu nasıl hazırlanır? En kolay turşu suyu hazırlama rehberi

Gedelek’te üretim kapasitesinin her geçen sene arttığını anlatan Dönmez, “Şu anda burada 3’üncü kuşaklar turşuculuk yapıyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki turşu dükkanlarını işletenlerin büyük kısmı Gedeleklidir veya Gedelek’ten alıp satmaktadır. İç piyasada Gedelek turşularının hakimiyeti mevcuttur. Özellikle kalite arayan kesinlikle buraya gelir. Yılların verdiği birikim ve kendimize has Pınarbaşı suyumuzun etkisiyle ortaya çok kaliteli turşular çıkıyor” dedi.Cevap bırakın