Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sayıştay, İBB’nin annelere verdiği ücretsiz ulaşım kartını mevzuata aykırı buldu

Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 yılı denetim raporu yayımlandı. 31 Mart 2019 yerel seçiminin iptal edilip 23 Haziran’da tekrarlanması sebebiyle yılın ilk yarısında AK Parti, son yarısında ise CHP’nin yönettiği İBB’nin denetim raporunda dikkat çeken tespitler yer aldı. Bu tespitlerin başında da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaadi olan 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine verilen ücretsiz ulaşım kartı geldi. Ortalama 100 bin annenin yararlandığı ücretsiz kartlar, mevzuata aykırı bulundu.

Sözcü’de yer alan habere göre, Sayıştay raporunda, toplu taşıma araçlarında bazı günlerde bazı bireyler için indirimli-ücretsiz kullanım hakkı verildiği lakin bu hususta yetkinin Cumhurbaşkanı‘nda olduğu açıklandı. İBB’nin mevzuatında yer almadığı halde, bazı günlerde tüm bireylere, bazı günlerde ise öğrenci ve sınav personelleri, 0-4 yaşında çocuğu olan anneler gibi belirli bazı kesimlere ücretsiz olarak hizmetten yararlanma hakkı tanıdığı hatırlatıldı. Bu ücretsiz geçişlerin bedellerinin, toplu taşıma işletmecilerine belediye bütçesinden ödendiği belirtildi.

“MEVZUATTA KARŞILIĞI YOK”

Mevzuatta taşıma hizmeti bedellerinde indirim yapılabileceğine dair hüküm bulunmayan YGS-LYS-YKS gibi sınavların olduğu günlerde yahut sınav personelleri, talebeler, 4 yaşın altında çocuğu olan anneler gibi mevzuatta ücretsiz-indirimli yararlanma hakkı tanınmayan bireylere meclis kararı ile uygulanan ücretsiz-indirimli kullanımların mevzuatta herhangi bir karşılığının olmadığı belirtildi.

Raporda “Böylece bir uygulama yapılması da, uygulamadan kaynaklanan bedellerin belediye bütçesinden ödenmesi de mümkün görülmemektedir” denildi.

Raporda, İstanbul Kart Yönetmeliği hükümleri uyarınca bazı bireylerin denetim kartı adı altında toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalandırılmaları da mevzuata aykırı bulundu. Raporda, ücretsiz kullanımlar karşılığında alakalı işletmecilere belediye bütçesinden gelir desteği ödemesi yapılması da uygun bulunmadı.

“YETKİ CUMHURBAŞKANI’NA AİT”

İBB’nin verdiği yanıtta trafik yoğunluğunun azaltılması maksadıyla bazı günlerde ücretsiz-indirimli tarife uygulandığının açıklandıği belirtilerek “Hangi amaçla olursa olsun, hizmet sunumunda ücretsiz yahut indirimli tarife uygulama belirleme ytesiri 4736 sayılı kanun gereğince Cumhurbaşkanı’na aittir. Mevzuata göre, toplu taşıma araçlarından kimlerin ücretsiz yahut indirimli olarak yararlanabilecekleri belirlenmiş olduğundan, mevzuatında yer almayan kullanıcılara bazı günlerde ücretsiz yahut indirimli yararlanma hakkı tanınmaması ve karşılığının bütçeden ödenmemesi uygun olacaktır” denildi.

Ayrıca Bakınız.  Antikorlar güvenli mi?


Cevap bırakın